Σλάβια Πράγας-ΑΠΟΕΛ 0-0: Θα ακούει κλασσική μουσική μέχρι τον Δεκέμβρη!

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε όλα όσα έπρεπε απέναντι στην Σλάβια Πράγας και πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Champions League

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε όλα όσα έπρεπε απέναντι στην Σλάβια Πράγας και πήρε την πρόκριση στους ομίλους του Champions League και έτσι θα ακούει κλασσική μουσική τουλάχιστον μέχρι το Δεκέμβριο. Η ομάδα του Γιώργου Δώνη άντεξε στην πίεση που άσκησαν κατά διαστήματα οι Τσέχοι και στο δεύτερο ημίχρονο χειρίστηκε άψογα τον αγώνα. Αυτή θα είναι η τέταρτη παρουσία του ΑΠΟΕΛ στους ομίλους της κορυφαία διασυλλογικής διοργάνωσης.

Φυσιολογική πίεση των Τσέχων

Το πρώτο ημίχρονο όπως αναμενόταν η Σλάβια ξεκίνησε πάρα πολύ καλά τον αγώνα και προσπάθησε να βάλει πίεση από νωρίς στους πρωταθλητές μας. Στο 2’ ο Φρίντριχ μετά από εκτέλεση κόρνερ έκανε επικίνδυνη κεφαλιά με τον Μπόι να αποκρούει δύσκολα και να σώζει τον ΑΠΟΕΛ. Οι πρωταθλητές ισορρόπησαν κάπως το παιχνίδι και κρατούσαν μακριά τους Τσέχους από τα καρέ τους. Η Σλάβια τις φάσεις που έκανε τις έφτιαχνε κυρίως από σέντρες και κεφαλιές και σε τρείς περιπτώσεις στο 25’ στο 31’ και στο 34’ οι κεφαλιές του Βαν Μπιούρεν έφυγαν μακριά από την εστία του Βάτερμαν. Στο 41’ ο Ντάνι έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ όταν βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι ωστόσο το σουτ που επιχείρησε στην κίνηση έφυγε ψηλά στα ουράνια. Στο 43’ ο Εφραίμ αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού στον ώμο από ένα φάουλ που δέχθηκε και αποχώρησε με φορείο για να επιστρέψει μετά από μερικά λεπτά. Επίσης ο Στοχ τελείωσε το ημίχρονο με πρόβλημα τραυματισμού. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ευνοϊκό για τον ΑΠΟΕΛ 0-0.

Άψογη διαχείριση και ξανά στα αστέρια

Ο ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο μπορεί και πάλι να μην είχε τον έλεγχο και να είχε ακόμη λιγότερη κατοχή ωστόσο διαχειριζόταν πολύ πιο εύκολα τον αγώνα. Ο Εφραίμ και ο Στοχ αποχώρησαν τραυματίες με την έναρξη του β’ ημιχρόνου με την Σλάβια να ρίχνει περισσότερους παίκτες στην περιοχή. Στο 52’ σε εκτέλεση κόρνερ ο Ντάνι ήταν στο δεύτερο δοκάρι αμαρκάριστος ωστόσο αιφνιδιάστηκε και έστειλε την μπάλα ψηλά έξω. Ο Σιλχάβι έριξε και δεύτερο επιθετικό στο παιχνίδι ωστόσο η αλλαγή αυτή μάλλον βόλεψε τον ΑΠΟΕΛ που δεχόταν πολύ πιο δύσκολα φάσεις ενώ πήρε και μέτρα στο γήπεδο. Όσο περνούσε ο χρόνο η Σλάβια ανέβαινε όλο και πιο ψηλά ωστόσο δεν γινόταν απειλητική. Αντιθέτως γινόταν όλο και πιο ακίνδυνη ενώ ο Δώνης έριξε και τον Φαρίας στο γήπεδο για να θωρακίσει τον άξονά του. Στο 82’ ο Δώνης έριξε στον αγώνα και τον Γιώργο Μερκή κάνοντας ξεκάθαρες τις προθέσεις του να κρατήσει το 0-0. Στα υπόλοιπα λεπτά οι πρωταθλητές μας χειρίστηκαν άψογα τον αγώνα και έτσι ο ΑΠΟΕΛ είναι ξανά στα αστέρια, ο ΑΠΟΕΛ είναι ξανά στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Σκόρερς: -
Κίτρινες: 19' Χούσμπαουερ, 61' Μεσάνοβιτς, 81' Σότσεκ / 21' Βινίσιους, 39' Ντε Καμάργκο
Κόκκινες: -

Οι εντεκάδες:

Σλάβια Πράγας: Λαστούβκα, Γιούγκας, Ντάνι (71' Σικόρα), Χουσμπάουερ, Ενγκαντέου, Στοχ (46' Σμρχάλ), Μπορίλ, Σκόντα, Σουτσεκ, Φρίντριχ, Ροτάν (60' Μεσάνοβιτς)

ΑΠΟΕΛ: Βάτερμαν, Λάγο, Καρλάο, Ρουέδα, Μιλάνοφ, Μοράις, Βινίσιους, Αλωνεύτης (75' Φαρίας), Εφραίμ (46' Μπερτόλιο), Εμπεσίλιο (82' Μερκής), Ντε Καμάργκο