ΑΕΛ - Απόλλων 0-2: Δώρο γενεθλίων και +5

Στον Απόλλωνα το ντέρμπι της Λεμεσού

Πολύ σημαντική νίκη για τον Απόλλωνα στο ντέρμπι της Λεμεσού επικρατώντας της ΑΕΛ με 0-2. Η ομάδα του Αυγουστή ξεκίνησε δυνατά όμως στην πορεία η ΑΕΛ ισορρόπησε το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο και ένα η ΑΕΛ ήταν καλύτερη ο Παπουλής άνοιξε το σκορ, ενώ το 0-2 διαμόρφωσε ο Γιούστε με εξαιρετική κεφαλιά. Η σημερινή μέρα είναι ημέρα γενεθλίων για τον Απόλλων και η νίκη ήταν το δώρο των παικτών και του προπονητή στον κόσμο και την ομάδα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με το καλημέρα ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Μόλις στο 3’ ο Παπουλής με μαγική πάσα έβγαλε τον Μάγκλιτσα μόνο, ο οποίος έκανε το πλασέ με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 8΄ο Γιάκολις έκανε την παράλληλη μπαλιά, με τον Κυριάκου να διώχνει προ του Παπουλή. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ντα Σίλβα δοκίμασε το πόδι του από καλό σημείο, με τη μπάλα όμως να φεύγει έξω. Στο 16’ ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΛ, όταν ο Γκαμπιονέτα έδωσε στον Τόρες ο οποίος πάτησε περιοχή, έκανε και το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο 20’ ο Ντα Σίλβα δοκίμασε για δεύτερη φορά το πόδι του, με τη μπάλα να φθάνει στα χέρια του Βοζίνια. Έξι λεπτά αργότερα ο Λαφράνς βρήκε εξαιρετικά τον Μπενίτεθ, αυτό με μιας έκανε το σουτ, αναγκάζοντας τον Βάλε σε μια εντυπωσιακή και δύσκολη επέμβαση. Στο 32’ ο Πέδρο εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Παπουλής έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε σε πλάγιο άουτ, ενώ ο Ελλαδίτης ήταν σε εξαιρετική θέση. Έπειτα από 12 λεπτά ο Τεξέιρα βρέθηκε στην περιοχή, με χώρο, δοκίμασε το σουτ, με τη μπάλα όμως να φεύγει πάνω απ’ την εστία του Βάλε. Στο 45+1’ ο Πέδρο βρέθηκε μόνος μετά από γύρισμα του Ντα Σίλβα, έκανε το βολέ όμως ήταν τρομερά άστοχο.

Μόλις στο 46’ ήρθε και η πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλων. Ο Παπουλής αντάλλαξε τη μπάλα με τον Μάγκλιτσα, έκανε και το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ. Από το κόρνερ ήρθε τέρμα για τον Απόλλων, όμως σωστά ο βοηθός το ακύρωσε, καθώς ο Μάγκλιτσα πήρε τη μπάλα από θέση οφσάιντ. Στο 50’ τα σουτ των Τεξέιρα και Σοάρες σταμάτησαν στα σώματα των παικτών του Απόλλωνα. Τρία λεπτά αργότερα ο Τόρες βρήκε τον Γκαμπιονέτα στην περιοχή, αυτός πέρασε τον Βάλε, όμως πήγε πολύ πλάγια, έκανε τη μπαλιά προς τον Τεξέιρα, με τον Γιούστε να διώχνει πριν ο Ουρουγουανός σκοράρει. Στο 57’ ο Γιάκολις έκανε το δυνατό σουτ, ο Βοζίνια έδιωξε αρχικά με την μπάλα να καταλήγει στον Παπουλή που απ’ το ύψος τους πέναλτι με δυνατό βολέ νίκησε τον πορτιέρο της ΑΕΛ για το 0-1. Στο 70’ ο Παπουλής βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 76’ ο Γιούστε με ωραία κεφαλιά απ’ το ύψος της περιοχής έγραψε το 0-2 και έβαλε τις βάσεις για μια πολύ σημαντική νίκη. Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 89΄όταν ο Γκαμπιονέτα δοκίμασε το πόδι του από μακρυά με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Ο Κέρκεζ έδωσε ξεκάθαρες οδηγίες για πίεση ψηλά από την αρχή ούτως ώστε να σπάσει το δυνατό μπάσιμο του Απόλλωνα. Βρήκε τις ευκαιρίες ο Απόλλων όμως οι οδηγίες του Κέρκεζ στους παίκτες του ήταν καθοριστικές. Έριξε τον ρυθμό και έφερε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο στα μέτρα του. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε δυνατά. Οι οδηγίες του Κέρκεζ ήταν για γρήγορο παιχνίδι και αντεπιθέσεις λειτούργησε αρχικά, όμως στη συνέχεια ήρθε το τέρμα του Απόλλων και χάλασε τα σχέδια. Έδωσε άμεσα εντολές για επίθεση, όμως το πλήρωσε με ένα δεύτερο τέρμα.

Απόλλων (Αυγουστή): Ξεκάθαρες οδηγίες για δυνατή αρχή απ’ τον Αυγουστή. Η ΑΕΛ άντεξε όμως και εξισορρόπησε το παιχνίδι. Όμως οι οδηγίες ήταν για συνεχή πίεση. Στο πρώτο ημίχρονο παρά την κατοχή, δεν του βγήκε το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως σε μια φάση που η ΑΕΛ ήταν καλύτερη ο Παπουλής είχε τη λύση για να ανοίξει το σκορ. Από εκεί και πέρα ο Απόλλωνας βρήκε τους χώρους για το δεύτερο τέρμα και αυτό ήρθε. Η κίνηση ματ έγινε με την αλλαγή του Μάρκοβιτς στο ημίχρονο στη θέση του Ντα Σίλβα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΛ: Θετικός ήταν ο Γκαμπιονέτα, ο οποίος όταν έπαιρνε τη μπάλα ήξερε τι να την κάνει. Ο Μπενίτεθ ήταν ορεξάτος και κινητικός όμως δεν σκόραρε σε μια – δυο φάσεις που θα μπορούσε

Απόλλων: Ο Βάλε είχε μια καθοριστική επέμβαση στο πρώτο ημίχρονο και στο 0-0, ενώ και ο Σακέτι καθάρισε πολλές φάσεις, ενώ και ο Μάρκοβιτς ήταν καταλυτικός για να έρθει η νίκη. Φυσικά Γιούστε και Παπουλής που σκόραραν είναι στην κατηγορία αυτή.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΛ: Ο Κυριάκου δεν βρέθηκε σε καλό φεγγάρι αν και είχε και καλές στιγμές. Βέβαια απέναντι του είχε μια πολύ καλή ομάδα. Βρίσκεται εδώ γιατί μπορεί να αγωνιστεί και καλύτερα

Απόλλων: Δεν ήταν σε καλή μέρα ο Ντα Σίλβα και γι’ αυτό και έγινε αλλαγή στο 45’. Μπορεί και πολύ καλύτερα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Χωρίς το μεγάλο λάθος στο πρώτο ημίχρονο ο Δημήτρης Μασιάς. Ο Τεξέιρα ζήτησε πέναλτι σε μια φάση στην οποία δεν υπήρξε κάτι και σωστά ο Μασιάς το άφησε, ενώ και ένα οφσάιντ το οποίο δόθηκε στον Γιάκολις, και διαμαρτυρήθηκαν του Απόλλωνα, ήταν σωστό. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο δυνατό όμως ο Μασιάς και πάλι ήταν θετικός.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Βοζίνια, Ντόσα, Γκαμπιονέτα, Νικολάου (68' Σασί), Λαφράνς, Τόρες (63' Σίλβα), Κυριάκου, Γουίλερ (75' Αβραάμ), Σοάρες, Μπενίτεθ, Τεξέιρα

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Σακέτι, Ντα Σίλβα (45' Μάρκοβιτς), Πέδρο, Ρομπέρζ, Παπουλής, Γιούστε, Βασιλείου, Γιάκολις, Άλεφ, Μάγκλιτσα (70' Ζελάγια)

Σκόρερς: - / Παπουλής, Γιούστε

Κίτρινες Κάρτες: Γουήλερ, Σοάρες, Αβραάμ, Βοζίνια, Τζούνιορ / Άλεφ (3η), Παπουλής

Κόκκινες Κάρτες: - / -