Ανόρθωση-Απόλλωνας 1-2: «Φώτισε» την κορυφή!

Διπλό τίτλου ο Απόλλωνας με σούπερ Παπουλή στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»

Πολύ μεγάλο διπλό πέτυχε ο Απόλλων στο "Αντώνης Παπαδόπουλος" με 1-2 επί της Ανόρθωσης και ανέβηκε στην κορυφή με 67 βαθμούς, όσους έχει και ο ΑΠΟΕΛ. Ο Φώτης Παπουλής με δύο γκολ "σφράγισε" τον θρίαμβο του Απόλλων. Ο Ντούρις ισοφάρισε προσωρινά το σκορ. Η Ανόρθωση, πλέον, βρίσκεται στην 3η θέση με 57 βαθμούς.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» άρχισε με μεγάλο πάθος και ένταση. Στο πρώτο λεπτό, ο Γκάντσεφ έκανε το σουτ που πήγε στα χέρια του Βάλε. Στο 8’, η Ανόρθωση έχασε ξεκάθαρη διπλή ευκαιρία με τον Ράγιος να δίνει στον Ντούρις, αυτός έκανε το δυνατό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Βάλε σωτήρια και στην επαναφορά ο Ιγκιεμπόρ σούταρε, όμως απομάκρυναν οι αμυντικοί του Απόλλωνα. Ο αγώνας είχε μεγάλη ένταση με εκατέρωθεν μονομαχίες, αλλά ο Απόλλων ήταν αυτός που σκόραρε στην πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι. Ο Παπουλής με ωραίο φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Χάρους για το 0-1. Στη συνέχεια, ο Απόλλων διαχειριζόταν άψογα το παιχνίδι, αλλά η Ανόρθωση «μίλησε» τελευταία στο ημίχρονο. Ο Βάλε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε σπουδαία απόκρουση σε κεφαλιά του Βίκτορ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Πράνιτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ντούρις στο πρώτο δοκάρι με ωραία κεφαλιά ισοφάρισε το σκορ σε 1-1, το οποίο ήταν και ημιχρόνου.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με τον Ρούμπεν Ράγιος να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού στο 48’ με μυϊκό πρόβλημα. Ο Ντα Σίλβα στο 51’ είχε ένα σουτ που απέκρουσε ο Χάρους με δυσκολία σε κόρνερ. Λίγο αργότερα, ο Παπουλής απείλησε μ’ ένα αστοχο σουτ εκτός περιοχής. Ο Απόλλων ευτύχησε να προηγηθεί στο 69’ μ’ ένα πολύ όμορφο γκολ σε δημιουργία και εκτέλεση. Ο Μάρκοβιτς πάσαρε στον Ζάντερ, ο οποίος έβγαλε μια ωραία σέντρα στην περιοχή, ο Ζελάγια έστρωσε στον επερχόμενο Παπουλή, ο οποίος με προβολή έγραψε το 1-2. Η ομάδα της Λεμεσού διαχειριζόταν άψογα το υπέρ του προβάδισμα, ενώ η Ανόρθωση, σταδιακά, ανέβαζε ρυθμούς και είχε καλή ευκαιρία στο 84’ να ισοφαρίσει, όταν το σουτ του Καμαρά έφυγε λίγο άουτ.

Ο Απόλλων, έτσι, πέτυχε μια σπουδαία νίκη που τον ανεβάζει στην κορυφή, ενώ η Ανόρθωση είδε τους αντιπάλους της να μειώνουν την απόσταση από αυτήν.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από τους νικητές, ο κορυφαίος ήταν ο Παπουλής. Ξεχώρισαν, επίσης, ο Ζάντερ και ο Γιούστε. Από την Ανόρθωση, ξεχώρισαν οι Ντούρις, Σίλντενφελντ.