Από το θεό Απόλλωνα μέσω ΑΠΟΕΛ στο θεό Άρη! (vid)

Έδωσε το πρωτάθλημα στον Άρη και ελπίζει για Ευρώπη

Σπουδαία νίκη για τον Απόλλωνα που επικράτησε με 3-2 του ΑΠΟΕΛ στο «Άλφαμεγα», έκανε σημαντικό βήμα για την Ευρώπη και έδωσε παράλληλα τον τίτλο του πρωταθλητή στον Άρη! Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Κβιλιτάια 21’, 90+4’, Πίττας 30’, 70’ και Ουάρντα 80’.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λεμεσό με τον Απόλλωνα να έχει την κατοχή της μπάλας και το ΑΠΟΕΛ να περιμένει στο δικό του μισό.

Στη συνέχεια οι «γαλαζοκίτρινοι» ισορρόπησαν και έχασαν την πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης στο 13’, με τον Τσεμπάκ να συγκλίνει από τα δεξιά, να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει έξω.

Η ομάδα του Αντόνε «απάντησε» στο 16’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κολ που ανάγκασε τον Μπέλετς να μαζέψει με δεύτερη προσπάθεια.

Πέντε λεπτά μετά η ομάδα του Μιλόγεβιτς άνοιξε το σκορ με τον Κβιλιτάια! Ο Γεωργιανός πήρε την κεφαλιά στο κόρνερ που εκτέλεσε ο Μαρκίνιος και έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Γιοβάνοβιτς.

Στο 30’ όμως η Λεμεσιανή ομάδα έβγαλε αντίδραση και το έφερε στα ίσα με τον Πίττα! Ο Ντιγκινί έκανε την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά με τον Κύπριο φορ να είναι αμαρκάριστος στην καρδία της περιοχής του ΑΠΟΕΛ και με σουτ σε πρώτο χρόνο έστειλε την μπάλα στο πλεχτό του Μπέλετς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι «γαλαζοκίτρινοι» άγγιξαν το γκολ και έχασαν μεγάλη φάση για να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Κβιλιτάια έστρωσε με το στήθος την μπάλα στον Τσεμπάκ ο οποιος από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ στην κίνηση με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Η ομάδα της Λευκωσίας συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 45+3’ λίγο έλειψε να πάει με το προβάδισμα στα αποδυτήρια αφού ο Μαρκίνιος με ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή σημάδεψε την δεξιά κάθετη δοκό του Γιοβάνοβιτς!

Έτσι το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με τον Απόλλωνα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ξεκίνησε το Β’ ημίχρονο στη Λεμεσό.

Οι «κυανόλευκοι» μόλις στην πρώτη τους αξιόλογη φάση στην επανάληψη που ήρθε στο 70’, έφεραν «τούμπα» το ματς και πάλι με τον Πίττα! Ο Ουάρντα έφυγε στην κόντρα από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα στον Κύπριο επιθετικό ο οποιος εύκολά έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα.

Ο Απόλλωνας συνέχισε να έχει την υπεροχή και εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ΄τοι το ΑΠΟΕΛ «καιγόταν» για γκολ. Έτσι και πάλι σε μια αντεπίθεση ο Ντιγκινί βρήκε από δεξιά τον Ουάρντα στο δεύτερο δοκάρι ο οποιος με προβολή έγραψε το 3-1!

Οι «γαλαζοκίτρινοι» στη συνεχεία ρίσκαραν, ωστόσο ήδη τα δεδομένα ήταν ενάντια τους. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς ήταν να μειώσει στο 90+4’ με τον Κβιλιτάια ο οποιος πρόλαβε τον Γιοβάνοβιτς στον αέρα για να διαμορφώσει το τελικό 3-2.

Έτσι με τη νίκη της η ομάδα της Λεμεσού έδωσε το πρωτάθλημα στον συμπολίτη Άρη και ελπίζει για Ευρώπη.

Απόλλων (Αντόνε): Γιοβάνοβιτς, Εκπολό, Πεϊμπέρνς, Πίττας (90+2' Σπόλιαριτς), Ίλιεφ (65' Χουσεΐν), Χάμπος, Ντιγκινί, Φιλιώτης, Μαυρίας, Ουάρντα (85' Σαχάρ), Κολ.

ΑΠΟΕΛ (Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Τσεμπάκ (80' Σατσιάς), Κρέσπο, Ντβάλι, Φεράρι, Κονσταντίνοφ (74' Ηλία), Σαρφό, Ντάλσιο, Εντονγκαλά (19' Μακέντα), Μαρκίνιος (74' Εφραίμ), Κβιλιτάια.

Σκόρερ: 30', 70' Πίττας, 80' Ουάρντα / 21', 90+4' Κβιλιτάια

Κίτρινες: 60' Ίλιεφ, 67' Ντιγκινί / 48' Σαρφό, 55' Κβιλιτάια, 78' Μακέντα

Διαιτητής: Aureliano Gianluca

VAR: Serra Marco