Απόλλων - ΑΕΚ 3-0: Τριάρα και ελπίζει

Τριάρα και βλέπει τη συνέχεια ο Απόλλωνας

Πολύ σημαντική νίκη για τον Απόλλωνα, που οδηγεί μένει ζωντανός για το πρωτάθλημα και τα πάντα θα ξεκαθαρίσουν στην τελευταία στιγμή. Το 3-0 επί της ΑΕΚ ήταν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, σε ένα παιχνίδι στο οποίο έλειψε ο καλός ρυθμός, αν και σε κάποιες στιγμές υπήρξε ωραίο ποδόσφαιρο. Σαρδινέρο και Παπουλής οι σκόρερ για τον Απόλλωνα με τον Μόισοφ με αυτογκόλ να κάνει 3-0. Με αυτό το αποτέλεσμα κλειδώνει μαθηματικά η 3η θέση για την Ανόρθωση.

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο παιχνίδι. Μόλις στο 1’ του αγώνα κατάφερε να κερδίσει δυο κόρνερ, και μάλιστα στο δεύτερο έχασε και μια σπουδαία ευκαιρία όταν σε επαναφορά της μπάλας ο Φλοριάνς δεν πρόλαβε τον Βάλε για ελάχιστο. Η απάντηση του Απόλλωνα ήρθε με τέρμα στο 3’ όταν ο Σαρδινέρο έφυγε από κανονική θέση, έκανε το πλασέ και νίκησε τον Γιωργαλλίδη για τον 1-0. Πέντε λεπτά αργότερα ο Παπουλής τσίμπησε έξυπνα τη μπάλα όμως ο Μάγκλιτσα ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 10’ ο Βασιλείου πάτησε περιοχή, έκανε και το δυνατό σουτ με τη μπάλα να φεύγει έξω. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά και οι φάσεις ελάχιστες. Στο 29’ ήρθε η επόμενη καλή στιγμή και μάλιστα ήταν και τέρμα για τον Απόλλωνα ο οποίος έκανε το 2-0. Ο Μάγκλιτσα έδωσε μια απίθανη ασίστ στον Παπουλή που μόνος απέναντι στον Γιωργαλλίδη δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει. Στο 33’ ο Μάγκλιτσα βρέθηκε μόνος απέναντι στον Γιωργαλλίδη, όμως δεν βρήκε εστία. Στο 35’ η ΑΕΚ μετά από αρκετή ώρα έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Τρισκόφσκι μόνος απέναντι στον Βάλε πλάσαρε με τον πορτιέρο του Απόλλωνα λέει όχι. Απ’ το κόρνερ ήρθε μια κεφαλιά του Καταλά χωρίς όμως να βρει εστία. Τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο 44’ όταν ο Νέλσον έστειλε λάθος τη μπάλα στον Γιωργαλλίδη, οι του Απόλλωνα κέρδισαν τη μπάλα στην περιοχή, δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ ούτε ο Μάγκλιτσα, ούτε ο Σαρδινέρο, με τον Βασιλείου να κάνει τη μπαλιά και τον Παπουλή να κερδίζει το κεφάλι χωρίς να βρίσκει στόχο.

Με πιο χαμηλό ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Στο 49’ ο Φλοριάν βρέθηκε στην περιοχή, έχασε όμως το κοντρόλ με αποτέλεσμα ο Ρομπέρζ να τον ανακόψει. Στο 54’ ο Μάγκλιτσα έφυγε πίσω απ’ την πλάτη της άμυνας, έκανε και το πλασέ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 66’ ο Σκέμπρι βρέθηκε σε σημείο βολής όμως δεν βρήκε στόχο. Ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Λαμπάν δυο λεπτά αργότερα. Στο 72’ και μετά από κόρνερ ο Ρομπέρζ έκανε το πλασέ χωρίς να βρει όμως στόχο. Δυο λεπτά αργότερα ο Γιάκολις έφυγε πίσω απ’ την πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ, σκόραρε όμως ο βοηθός είχε σηκωμένη τη σημαία για οφσάιντ. Η απόφαση αυτή ήταν λάθος καθώς ο Γιάκολις έφυγε από κανονική θέση. Στο 81’ ένα φάουλ που εκτέλεσε από καλή θέση, χωρίς να βρίσκει στόχο. Στο 88’ ο Φλοριάν έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν μετά από πάσα του Τέτε, έκανε το πλασέ απ’ τη μικρή περιοχή, με τον Βάλε να του λέει όχι. Στο 91’ ο Ντα Σίλβα έκανε μια μπαλιά στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Μόισοφ να διώχνει λάθος προς την εστία του και να γράφει το 3-0 για τον Απόλλωνα. Ένα τέρμα το οποίο ήρθε από θέση οφσάιντ, καθώς ο Ντα Σίλβα ήταν εκτεθημένος όταν πήρε το η μπάλα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Απόλλωνας (Αυγουστή): Απ’ την αρχή ήθελε καθαρό μυαλό, σωστές επιλογές απ’ τους ποδοσφαιριστές και διαρκείς κινήσεις. Το γρήγορο τέρμα βοήθησε τον Απόλλωνα να αφήσει το άγχος πίσω.

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Ζήτησε απ’ την ομάδα δυναμικό μπάσιμο, κάτι που δεν ήρθε σε καμιά περίπτωση. Αντίθετα η ομάδα του δέχθηκε το τέρμα. Δεν έπιασαν ψηλές στροφές οι παίκτες του Ιδιάκεθ και σαφώς και είχε παράπονα. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν καλύτερη, όμως αυτός δεν μετουσιώθηκε σε κέρδος στον σημερινό αγώνα, κάτι που σημαίνει πως η ΑΕΚ θα τερματίσει οριστικά στην 4η θέση.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Απόλλωνας: Θετικός ο Σαρδινέρο που σκόραρε το πρώτο τέρμα του Απόλλωνα. Το πάλεψε αρκετά και ήταν ουσιαστικός. Σημαντικό ρόλο για τη ροή του παιχνιδιού είχαν οι Άλεφ και Σακέτι.

ΑΕΚ: Δεν ξεχώρισε κάποιος ποδοσφαιριστής, αν και ο Τομάς άλλαξε κάπως την εικόνα της ΑΕΚ προς το καλύτερο.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Απόλλωνας: Το παιχνίδι του Σκέμπρι δεν ήταν άσχημο, όμως σε κάποιες περιπτώσεις χρειαζόταν πιο καθαρό μυαλό.

ΑΕΚ: Ο Λαμπάν δεν μπόρεσε να μπει στο παιχνίδι όπως έπρεπε. Είχε μερίδιο ευθύνης για το γεγονός πως χάθηκε το κέντρο απ’ την ΑΕΚ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σε ένα παιχνίδι που δεν ήταν δύσκολο, ο Λούκας Σωτηρίου και η ομάδα του έκαναν δυο σημαντικά λάθη. Ο Γιάκολις σκόραρε από κανονική θέση στο 74’ με το τέρμα να ακυρώνεται ως οφσάιντ και στο 91’ ο Ντα Σίλβα πήρε τη μπάλα από θέση οφσάιντ έκανε τη μπαλιά και ο Μόισοφ έβαλε το αυτογκόλ. Δυο λάθη τα οποία όμως δεν καθόρισαν το αποτέλεσμα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Απόλλωνας (Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασιλείου, Σακέτι, Άλεφ, Παπουλής (77' Ντα Σίλβα), Σκέμπρι (69' Γιάκολις), Σαρδινέρο (85' Ζάντερ), Μαγκλίτσα

ΑΕΚ (Ιδιάκεθ): Γιωργαλλίδης, Μοϊσόφ, Καταλά, Νέλσον, Λαμπάν, Λαρένα (45' Τομάς), Ακοράν (64' Ρουσιάς), Τέτε, Τρισκόφσκι, Χέφελ, Φλοριάν

Σκόρερς: Σαρδινέρο, Παπουλής, Μόισοφ / -

Κίτρινες Κάρτες: Πέδρο, Βασιλείου, Μάγκλιτσα / Λαμπάν, Μόισοφ