Απόλλων-ΑΕΚ 3-3: Ένταση, ανατροπές και συμβιβασμός

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στο Τσίρειο το οποίο έληξε χωρίς νικητή

Μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση, Απόλλων και ΑΕΚ αναδείχθηκαν ισόπαλοι με το εντυπωσιακό 3-3. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό που στην κυριολεξία τα είχε όλα! Πάθος, ένταση, γκολ, ανατροπές και αποβολή.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε για ένα ολόκληρο ημίχρονο με παίκτη λιγότερο όμως έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα καταφέρνοντας να επιστρέψει στο παιχνίδι τις δυο φορές που προηγήθηκε ο Απόλλωνας. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που είχε στο ματς, παρότι βρισκόταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 90ο λεπτό.

Ο Τρουγιόλς ισοφάρισε σε 3-3 στο 91' και έσωσε την ομάδα του. Τα άλλα γκολ για την ομάδα της Λάρνακας πέτυχαν οι Καταλά και Γιάννου. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Μάγκλιτσα (2) και Παπουλής.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η πρώτη καλή φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 3ο λεπτό με μια άστοχη εκτέλεση φάουλ του Χάμπου Κυριάκου. Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με μια καρφωτή κεφαλιά του Καταλά έπειτα από σέντρα του Σίλβα, μπαίνοντας με τους καλύτερους οιωνούς στο ντέρμπι. Ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα και απείλησε στο 8ο λεπτό με μια γυριστή κεφαλιά του Σκέμπρι μέσα από τη μικρή περιοχή, η οποία όμως δεν βρήκε στόχο. Δυο λεπτά αργότερα ο Σίλβα βρέθηκε απέναντι από το Βάλε, έκανε το πλασέ όμως ο Πορτογάλος άπλωσε το πόδι και απόκρουσε τη μπάλα, σώζοντας την ομάδα του από ένα δεύτερο γκολ. Στο 16ο λεπτό ο Απόλλωνας έφερε στα ίσα το παιχνίδι με τον Μάγκλιτσα. Ο Μπρου έκανε τη μπαλιά στην περιοχή και ο Στυλιανού βρήκε τον Κροάτη με μια όμορφη κεφαλιά-πάσα.

Ο τελευταίος νίκησε τον Τόνιο με κοντινή κεφαλιά. Στο 24ο λεπτό ο Μάγκλιτσα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά όμως το γκολ του ακυρώθηκε (σωστά) για οφσάιντ. Τέσσερα λεπτά αργότερα η ΑΕΚ απείλησε με μια μακρινή εκτέλεση φάουλ του Χέφελ την οποία απόκρουσε ο Βάλε σε κόρνερ. Την ίδια κατάληξη είχε και η εκτέλεση φάουλ του Λαρένα στο 33ο λεπτό, με τον Πορτογάλο κήπερ να διώχνει τη μπάλα με τις γροθιές. Στο 41’ ο Απόλλωνας πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο ντέρμπι με δεύτερο γκολ του Μάγκλιτσα, φάση για την οποία υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους. Ο Περέιρα πλάσαρε τον Τόνιο ο οποίος απόκρουσε τη μπάλα ασταθώς. Ο Μάγκλιτσα στην επαναφορά έσπρωξε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ όμως δεν έπρεπε να μετρήσει καθώς είχε προηγηθεί στην αρχή της φάσης επιθετικό φάουλ του Σκέμπρι πάνω στον Τρουγιόλς. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Μια φάση στο 1ο λεπτό της επανάληψης άλλαξε τα αριθμητικά δεδομένα στο παιχνίδι. Ο Γκάρσια έκανε φάουλ στον Μάγκλιτσα και αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες. Στο 60ο λεπτό η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με ωραία κεφαλιά του Γιάννου μετά από σέντρα του Σίλβα, ο οποίος έκλεψε τη μπάλα από τον Σουμά. Στο 70’ ο Απόλλωνας πήγε να απειλήσει με ένα δυνατό σουτ του Χάμπου όμως η μπάλα σταμάτησε σε σώματα αμυντικών. Στο 85’ ο Απόλλωνας έκανε το 3-2 με πλασέ του Παπουλή μέσα από τη την περιοχή, σε μια φάση στην οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι παίκτες της ΑΕΚ, ζητώντας φάουλ για χέρι του Ελλαδίτη. Όλα έδειχναν ότι ο Απόλλωνας θα έφευγε νικητής από το ντέρμπι όμως ο Τρουγιόλς σκόραρε στο 91ο λεπτό από κοντά σώζοντας την ομάδα του από την ήττα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

ΑΠΟΛΛΩΝ: Η ομάδα της Λεμεσού προσπάθησε να αναλάβει τα ηνία του αγώνα από την αρχή, έχοντας την κατοχή της μπάλας. Στο 1ο ημίχρονο ο Απόλλωνας είχε τον έλεγχο και δημιούργησε κάποιες καλές φάσεις όμως στο 2ο ημίχρονο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα.

ΑΕΚ: Οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν πάρα πολύ επικίνδυνοι από τις στημένες φάσεις. Προσπάθησαν επίσης να κάνουν ζημιά στον Απόλλωνα από την πλευρά του Σουμά και σε γενικές γραμμές το πέτυχαν, καθώς ο Αφρικανός δεν ήταν καθόλου καλός. Στην επανάληψη οι παίκτες της ΑΕΚ κατάθεσαν ψυχή καταφέρνοντας να επιστρέψουν στο παιχνίδι και να φύγουν αλώβητοι από τη Λεμεσό.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ο Άντον Μάγκλιτσα ήταν ο κορυφαίος παίκτες του Απόλλωνα. Ο Κροάτης πέτυχε δυο γκολ και βοήθησε πάρα πολύ την ομάδα του.

ΑΕΚ: Πολύ καλή παρουσία είχε ο Ιγκόρ Σίλβα ο οποίος μοίρασε δυο ασίστ σε Καταλά και Γιάννου, δημιουργώντας αρκετά προβλήματα στον Απόλλωνα με τα ανεβάσματα του από τα δεξιά.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΠΟΛΛΩΝ: Σε πολύ κακή βραδιά βρέθηκε ο Σουμά. Ο Αφρικανός έκανε αρκετά λάθη στο παιχνίδι και εξέθεσε την ομάδα του.

ΑΕΚ: Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Ακοράν ο οποίος δεν βοήθησε την ομάδα του δημιουργικά.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Νικόλας Νεοκλέους δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Ελέγχεται για αρκετές αποφάσεις που πήρε, με κυριότερο το φάουλ που δεν σφύριξε υπέρ του Τρουγιόλς στη φάση από την οποία προήλθε το 2ο γκολ του Απόλλωνα. Ελέγχεται επίσης για μερικές αποφάσεις που πήρε στο πειθαρχικό κομμάτι.

Περισσότερα σε λίγο...

ΑΠΟΛΛΩΝ-ΑΕΚ 3-3

ΓΚΟΛ: 16’ και 41’ Μάγκλιτσα, 85’ Παπουλής – 6’ Καταλά, 60’ Γιάννου, 91’ Τρουγιόλς

ΑΠΟΛΛΩΝ (ΣΩΦΡΟΝΗΣ ΑΥΓΟΥΣΤΗ): Βάλε, Μπρου (72’ Καραγιόλ), Μάρκοβιτς, Περέιρα, Σουμάχ (63’ Βασιλείου), Ρομπέρζ, Χάμπος, Παπουλής, Στυλιανού (59’ Σαρδινέρο), Μάγκλιτσα, Σκέμπρι.

ΑΕΚ (ΑΝΤΟΝΙ ΙΡΑΟΛΑ): Τόνιο, Ιγκόρ Σίλβα, Τρουγιόλς, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν (66’ Τέτε), Τρισκόφσκι (76’ Φλοριάν), Χέφελ, Γκαρσία, Γκονζάλεζ, Γιάννου

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Σουμά, Στυλιανού (3η), Μάγκλιτσα, Μπρου, Σκέμπρι, Περέιρα, Παπουλής – Λαρένα, Γκαρσία, Σίλβα, Τόνιο, Χέφελ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Γκαρσία (46’)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Νεοκλέους Νικόλας

ΓΗΠΕΔΟ: Τσίρειο