Απόλλων - ΑΕΛ 1-1: Στο τέλος μίλησε ο Αρουαμπαρένα

«Μάχη» χωρίς νικητή!

Σε ένα ντέρμπι αντάξιο της φήμης του Απόλλων και ΑΕΛ έμειναν στο 1-1. Οι δυο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά και με μπόλικο πάθος. Τα δυο τέρματα σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ζελάγια να ανοίγει το σκορ στο 49’, ενώ στο 88’ ο Αρουαμπαρένα λύτρωσε την ΑΕΛ και έγραψε το 1-1.

Από νωρίς φάνηκαν οι προθέσεις των δυο ομάδων. Ο Απόλλων είχε την κατοχή και προσπαθούσε να οργανώσει παιχνίδι από πίσω, ενώ η ΑΕΛ πίεζε ψηλά μπροστά ώστε να χαλάσει το παιχνίδι του αντιπάλου της και να βρει χώρο προς την εστία του Βάλε. Μόλις στο 2’ ήρθε το πρώτο σουτ του αγώνα με τον Σίλβα να κάνε το βολέ στην κίνηση όμως τη μπάλα να φεύγει απελπιστικά πάνω από τα δοκάρια. Η επόμενη καλή στιγμή ήταν και πάλι για την ΑΕΛ με ίδιο πρωταγωνιστή (τον Σίλβα) στο 10’ , με μακρινό σουτ και τον Βάλε να δείχνει τα ανακλαστικά του. Δυο λεπτά αργότερα μετά από ένα κτύπημα φάουλ του Πέδρο ο Μιτρέα έδιωξε σε κόρνερ προ του Γιούστε. Στο 18’ ο Απόλλων έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία όταν ο Γιάκολις βρέθηκε στην περιοχή έκανε το γύρισμα, ο Κυριάκου έβαλε λάθος το πόδι του, όμως ο Βοζίνια μπλόκαρε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια. Στο 34’ ο Άλαν δοκίμασε το πόδι του, με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο 43’ ο Σοάρες σημάδεψε σωστά όμως ο Βάλε ήταν ετοιμότητα.

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου τα δεδομένα στον αγώνα άλλαξαν. Στο 49’ ο Πέδρο εκτέλεσε ένα φάουλ, δεν έδιωξαν σωστά οι της ΑΕΛ, με τον Μαρτίνες να επαναφέρει και να βρίσκει τον Ζελάγια που από κοντά έγραψε το 1-0. Στο 51’ ο Μέσκα βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή έκανε το δυνατό σουτ, όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 59’ ο Αβραάμ απείλησε με δυνατό σουτ στην κίνηση, όμως δεν είχε στόχο. Έξι λεπτά αργότερα ο Μαρτίνες βρέθηκε στην περιοχή της ΑΕΛ από πλάγια, έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Βοζίνια σταμάτησε τη μπάλα. Στο 81’ ο Σασί έκανε μια ωραία μπαλιά από δεξιά, ο Μαύρου έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει μόλις έξω. Στο επόμενο λεπτό το σουτ του Σασί πέρασε έξω. Στο 88’ ο Σασί έστειλε μια εξαιρετική μπαλιά στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά ο Μαύρο, η μπάλα δεν του έκανε το χατήρι μιας και σταμάτησε στο δοκάρι, όμως για καλή του τύχη η μπάλα έφτασε στον Αρουαμπαρένα που από μισό μέτρο έγραψε το 1-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Ενδεκάδες

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ζάντερ, Πέδρο, Άλαν, Σακέτι, Μαρτίνες (84' Πίττας), Γιάκολις, Σκέμπρι (62' Σαρδινέρο), Ζελάγια (75' Μάγκλιτσα)

ΑΕΛ (Μπαλταζάρ): Βοζίνια, Λαφράνς, Μιτρέα, Κυριάκου, Αβραάμ, Φιντέλις, Σοάρες, Σίλβα (57' Μπενίτεθ), Μέσκα (57' Αρουαμαπρένα), Αλνταΐρ (77' Μαύρου), Σασί

Σκόρερς: Ζελάγια / Αρουαμπαρένα

Κίτρινες Κάρτες: Γιάκολις, Πέδρο (3η), Σακέτι / Αβραάμ (6η), Μπενίτεθ (3η)

Κόκκινες Κάρτες: - / -