Απόλλων - Ανόρθωση 3-1:Όταν ο Μάγκλιτσα πυροβολεί!

Δεν σταματά ο Απόλλων

Σε ένα παιχνίδι με δυο διαφορετικές εικόνες στα δυο ημίχρονα ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 επί της Ανόρθωσης. Στο πρώτο ημίχρονο επικράτησε το άγχος, όμως στο δεύτερο ο Μάγκλιτσα βρήκε το ρυθμό και πέτυχε χατ τρικ. Το μόνο που μπόρεσε να κάνει η Ανόρθωση ήταν να μειώσει στο σκορ με τον Ιγκιεμπόρ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Πιο δυνατά μπήκε στον αγώνα ο Απόλλωνας ο οποίος είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά χωρίς όμως να μπορεί να πραγματοποιήσει κάποια καλή φάση. Απ’ την άλλη και η Ανόρθωση όσες φορές προσπάθησε να βγει μπροστά, δεν μπόρεσε. Χαρακτηριστικό πως η πρώτη καλή φάση του αγώνα ήρθε στο 21’ και αυτή ήταν για την Ανόρθωση, όταν μετά από μπαλιά του Πράνιτς, ο Ζάντερ έδιωξε με τον Γκάντσεφ να κάνει το δυνατό σουτ απ’ το ύψος της περιοχής και τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Σκέμπρι δοκίμασε επίσης το πόδι του, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Αρούς. Στο 30’ ο Μάρκοβιτς έπιασε μια κεφαλιά μετά από κόρνερ, όμως δεν βρήκε στόχο. Έξι λεπτά αργότερα ο Ντουγκλάο λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ μετά από κόρνερ του Πέδρο, καθώς έδιωξε λάθος προς την εστία του, με τον Αρούς όμως να μπλοκάρει. Στο 40’ ο Σκέμπρι πάτησε ωραία περιοχή, όπλισε και πυροβόλησε, όμως ο πορτιέρο της Ανόρθωσης είπε όχι στέλνοντας τη μπάλα σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ η Ανόρθωση έφυγε σε αντεπίθεση με τον Πράνιτς που ήταν μόνος απέναντι στον Βάλε, όμως το πλασέ του δεν είχε στόχο.

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Απόλλωνας έλυσε τον γόρδιο δεσμό. Στο 49’ ο Πέδρο έστειλε μπαλιά στην περιοχή, ο Μάρκοβιτς την πρώτη κεφαλιά και ο Μάγκλιτσα από κοντά μόνος έγραψε το 1-0. Το τέρμα αυτό άνοιξε την όρεξη των παικτών του Αυγουστή. Στο 54’ η κεφαλιά του Σκέμπρι έφθασε στα χέρια του Αρούς. Στο 60’ όμως ήρθε και το 2-0 όταν ο Γιάκολις έκανε τη σέντρα, ο Ντουγκλάο έδιωξε λάθος προς την εστία του, ο Αρούς έδιωξε, και ο Μάγκλιτσα από κοντά σημείωσε ένα εύκολο τέρμα. Εφτά λεπτά αργότερα ο Μάγκλιτσα σημείωσε το χατ τρικ όταν μετά από πλάγιο έπιασε στον ύπνο τους αμυντικούς της Ανόρθωσης, έκανε το πλασέ και έγραψε το 3-0. Τα πάντα είχαν πάρει το δρόμο τους με τον Απόλλωνα να ρίχνει στροφές. Αποτέλεσμα στο 74’ ο Ιγκιεμπόρ να μειώσει στο σκορ με κεφαλιά μετά από ωραίο κόρνερ για το 3-1. Από εκεί και πέρα όλα είχαν πάρει το δρόμο τους και το τελικό αποτέλεσμα έμεινε στο 3-1

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Απόλλων (Αυγουστή): Δεν του βγήκε το πρώτο ημίχρονο όπως θα ήθελε. Το άγχος της ομάδας ήταν φανερό στα πρώτα λεπτά. Μετά απ’ το 20’ και έπειτα απ’ τις οδηγίες του οι παίκτες ανέβασαν στροφές όμως στο πρώτο ημίχρονο δεν βρήκαν το τέρμα που ήθελαν. Στο 2ο ημίχρονο οι οδηγίες του έπιασαν τόπο με τον Μάγκλιτσα να λύνει τον γόρδιο δεσμό. Από εκεί και πέρα τα πάντα πήραν το δρόμο τους. Μετά το 3-0 έκανε και αλλαγές για να ξεκουράσει τους ποδοσφαιριστές του. Αυτό έφερε μια χαλάρωση και το τέρμα της Ανόρθωσης που ήταν αρκετό για να ξεκινήσει να φωνάζει.

Ανόρθωση (Λέβι): Μπήκε απ’ την αρχή με στόχο να προσέξει αμυντικά και φυσικά να πετύχει τέρμα μπροστά. Η συγκέντρωση των παικτών του ήταν άριστη. Είχε την ατυχία να χάσει τον Σίλντενφελντ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του δέχθηκε το τέρμα νωρίς κάτι που σαφώς επηρέασε. Όταν έγινε το 2-0 τα πάντα είχαν τελειώσει.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Απόλλων: Όταν σκοράρεις και μάλιστα χατ τρικ σε τέτοια παιχνίδια σαφώς και είσαι στους διακριθέντες. Δικαιωματικά ο Μάγκλιτσα έχει μια θέση εδώ και είναι ο MVP του αγώνα με διαφορά. Ο Σκέμπρι είχε διάθεση και έχασε μερικές καλές στιγμές, όμως θα έπρεπε να σκοράρει.

Ανόρθωση: Καλό και μυαλωμένο παιχνίδι απ’ τον Βίκτορ ο οποίος όμως όταν τραυματίστηκε ο Σίλντενφελντ και πήγε στην άμυνα, χάθηκε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Απόλλων: Στο πρώτο ημίχρονο όλοι οι ποδοσφαιριστές ήταν επηρεασμένοι, στο δεύτερο όμως και αφού μπήκε το τέρμα η διαφορά ήταν τεράστια. Δεν θα μπει κάποιος σε αυτή την κατηγορία.

Ανόρθωση: Ξεκίνησε πολύ καλά ο Ντουγκλάο όμως έκανε κάποια σοβαρά λάθη. Λίγο έλειψε να σκοράρει αυτογκόλ, όμως ο Αρούς του είπε όχι την πρώτη φορά, ενώ τη δεύτερη φορά έσωσε ξανά ο Ισραηλινός με τη μπάλα να φθάνει στον Μάγκλιτσα που έγραψε το 2-0. Ο Ντούρις δεν έκανε το καλύτερο του παιχνίδι. Δεν είχε τη συγκέντρωση που θα περίμενε κανείς και δεν φάνηκε σε σχέση με αυτά που μπορεί να κάνει στο γήπεδο.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Λούκας Σωτηρίου έχασε μια φάση στην οποία θα μπορούσε να δώσει ένα πέναλτι στον Απόλλωνα. Μια φάση που δεν είναι δεδομένο πως υπήρξε πέναλτι καθώς ο Σισέ, έβαλε χέρια στον Σκέμπρι όμως είναι θέμα αν η επαφή ήταν ικανή να το ρίξει ή όχι. Δύσκολη φάση χωρίς σωστό ή λάθος. Κατά τ’ άλλα ήταν θετική η εικόνα της διαιτησίας με μικρά λαθάκια τα οποία δεν επηρέασαν το τελικό αποτέλεσμα.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Ρομπέρζ, Γιούστε, Ζάντερ, Πέδρο, Μάρκοβιτς, Σακέτι, Παπουλής (70' Ντα Σίλβα), Σκέμπρι, Γιάκολις (77' Σαρδινέρο), Μάγκλιτσα (77' Ζελάγια)

Ανόρθωση (Λέβι): Αρούς, Πράνιτς, Ντουγκλάο, Σίντεφελντ (44' Ιγκιεμπόρ), Στρούνα, Βίκτορ, Γκάντσεφ, Ράγιος, Σισέ (58' Κοφί), Καλό (77' Παλάνκα), Ντούρις

Σκόρερς: Μάγκλιτσα (Χ3) / Ιγκιεμπόρ

Κίτρινες Κάρτες: Μαρκοβιτς / Καλό, Σισέ, Ιγκιεμπόρ, Ντουγκλάο

Κόκκινες Κάρτες: - / -