Απόλλων - Ερμής 4-2: Δεν τα παρατά ποτέ

Ο γνωστός Απόλλων που δεν τα παρατά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα κατάφερε να πάρει τη νίκη στο χρόνο των καθυστερήσεων

Ο γνωστός Απόλλων που δεν τα παρατά μέχρι το τελευταίο σφύριγμα κατάφερε να πάρει τη νίκη στο χρόνο των καθυστερήσεων. Η ομάδα του Αυγουστή βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, όμως είχε τις απαντήσεις. Μάλιστα εκεί που όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα έμεναν στο 2-2, και σε χρόνο καθυστερήσεων, ο Απόλλων πέτυχε 2 τέρματα και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη.

Με όρεξη για επίθεση ξεκίνησε ο Απόλλων. Μόλις στο 4’ ο Άλαν εκτέλεσε ένα φάουλ απευθείας, όμως ο Σωφρονίου ήταν έτοιμος. Στο επόμενο λεπτό ο Σαρδινέρο μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε την μπαλιά, η μπάλα πέρασε από τον Σωφρονίου που έκανε κακή έξοδο, όμως ο Σκέμπρι δεν κατάφερε να πάρει την κεφαλιά. Στο 10’ ο πορτιέρο του Ερμή έκανε το λάθος, ο Μάγκλιτσα έδωσε στον Μαρτίνεζ που με μια ωραία προσποίηση βρήκε το χώρο για σουτ στην περιοχή, όμως ο Σωφρονίου διόρθωσε το λάθος του με μια εντυπωσιακή επέμβαση. Μετά την μεγάλη ευκαιρία του Μαρτίνεζ ο ρυθμός έπεσε κάπως και η επόμενη φάση καταγράφηκε στο 24’ όταν σε μια μπαλιά στην περιοχή, ο Σανδραβέλης έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 29’ ο Σανδραβέλης έκανε την μπαλιά και ο Εμεγκάρα μόνος έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά μόλις έξω. Στο 33’ ο Ζαχάρια μπήκε στην περιοχή από πλάγια δεξιά, έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Γουίκς με προβολή έγραψε το 0-1 για τον Ερμή. Στο 37’ έγινε η μπαλιά από τον Πεδρο, ο Σκέμπρι όμως δεν κατάφερε να κάνει την προβολή και χάθηκε σημαντική ευκαιρία. Στο 44’ και σε μια υποδειγματική αντεπίθεση για τον Απόλλων, ο Μαρτίνεζ βρέθηκε από πλάγια αριστερά στην περιοχή του Σωφρονίου, έκανε το σουτ και ισοφάρισε για τον Απόλλων.

Αλλαγή δεδομένων είχαμε με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Εμεχάρα σε μια επίθεση στο 49’ με ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο που ο Βάλε δεν μπορούσε να αντιδράσει. Τρία λεπτά αργότερα ο Σανδραβέλης δοκίμασε το πόδι του από αρκετή απόσταση, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά έξω. Ο Απόλλων ζήτησε στην πορεία δυο πέναλτι για χέρια στην περιοχή με τον Μασιά όμως να λέει και τις δυο φορές πως το παιχνίδι πρέπει να συνεχιστεί. Στο 65’ ο Πέδρο εκτέλεσε ένα κόρνερ, έδιωξαν οι του Ερμή, όμως ο Σακέτι εξαπέλυσε μια βολίδα που έφυγε μόλις πάνω από τα δοκάρια του Σωφρονίου. Στο 69’ ο Πέδρο εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια δεξιά σαν κόρνερ, ο Ζάντερ έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Ρομπέρζ τη δεύτερη και ο Σωφρονίου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 71’ ο Γιάκολις έφυγε από δεξιά, έκανε τη μπαλιά, ο Σωφρονίου δεν έδιωξε σωστά και ο Ζελάγια είπε ευχαριστώ και σκόραρε για το 2-2. Στο 81’ ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε ένα φάουλ απευθείας όμως η μπάλα πέρασε έξω. Ο Απόλλων ήταν συνεχώς μπροστά όμως του έλειπε η σωστή τελική πάσα. Η πολυπρόσωπη άμυνα του Ερμή καθάριζε όλες τις φάσεις. Αυτό όμως άλλαξε στις καθυστερήσεις. Πρώτα στο 93’ έπειτα από μπαλιά στην περιοχή του Ερμή, οι αμυντικοί δεν έδιωξαν μακριά και ο Ρομπέρζ με ωραίο τελείωμα έγραψε το 3-2. Ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ζελάγια, ο οποίος με 2ο προσωπικό τέρμα στο 97’ έπειτα από μπαλιά του Ντα Σίλβα έγραψε το τελικό 4-2.

Απόλλων: Βάλε, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Πέδρο, Σακέτι, Σκέμπρι, Μάγκλιτσα, Μαρτίνες, Άλαν, Σαρδινέρο

Ερμής: Σωφρονίου, Σανδραβέλης, Ιμερέκοβ, Φριμπονγκ, Μαρτίνιουκ, Εμεγκάρα, Ζαχάρια, Χριστοφή, Γκονσάλβες, Νταμτσέφσκι, Γουίκς