Απόλλων-Εθνικός 3-0: Ήταν θέμα ανωτερότητας

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Ο Απόλλωνας επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και επιβλήθηκε του Εθνικού Άχνας πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ με 3-0. Παπουλής, Γιούστε και Ζελάγια τα γκολ της ομάδας του Σωφρόνη Αυγουστή, όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Χαμένο πέναλτι από Ντα Σίλβα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στους 22 βαθμούς και στην 4η θέση με τρεις αγώνες λιγότερους η ομάδα της Λεμεσού. Στους 5 βαθμούς και στην τελευταία θέση η ομάδα της Άχνας.

Ο Απόλλωνας μπήκε πιο επιθετικά στον αγώνα, ήταν πιεστικός και προσπάθησε για το γρήγορο γκολ. Στο 7’, ο Άλεφ είχε ένα δυνατό σουτ που απέκρουσε σε κόρνερ ο Μπογκατίνοφ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ζοάο Πέδρο έπιασε το δυνατό σουτ που απέκρουσε πολύ δύσκολα ο τερμστοφύλακας του Εθνικού. Στο 13’, ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ καλό σημείο που πέρασε ψηλά άουτ. Ο Απόλλωνας συνέχιζε να πιέζει και μέσα σε δύο λεπτά έχασε τριπλή ευκαιρία. Η μπαλιά του Μαρτίνες στο 29’ βρήκε τον Παπουλή, ο οποίος με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπογκατίνοφ. Στην εξέλιξη της φάσης, το κόρνερ του Ντα Σίλβα βρήκε τον Γιούστε, ο οποίος με κεφαλιά ανάγκασε τον Μπογκατίνοφ και πάλι σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ντόβμπνια έδιωξε προ του Σκέμπρι που ήταν έτοιμος να σκοράρει, ενώ ο Παπουλής δευτερόλεπτα μετά έκανε το σουτ που πέρασε άουτ από την εστία του Εθνικού. Το κρεσέντο ευκαιριών της λεμεσιανής ομάδας συνεχίστηκε στο 36’, όταν το σουτ του Μαρτίνες εντός περιοχής απέκρουσε εντυπωσιακά και πάλι ο Μπογκατίνοφ. Στο 43’, το σουτ του Άλεφ αποκρούστηκε για πολλοστή φορά από τον Μπογκατίνοφ σε κόρνερ. Σε χρόνο καθυστερήσεων, ο Απόλλων έχασε την πιο μεγάλη του ευκαιρία. Ο Αρέστη έκανε χέρι στην περιοχή, ο διαιτητής Αναστασίου έδωσε την παράβαση, όμως ο Ντα Σίλβα έκανε άσχημη εκτέλεση, στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ από την εστία του Εθνικού! Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Ο Απόλλων μπήκε και πάλι επιθετικά στην επανάληψη και είχε την πρώτη του ευκαιρία στην επανάληψη, όταν ο Ντα Σίλβα εκτέλεσε ένα φάουλ που πέρασε άουτ. Στο 54’, όμως ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ. Ο Παπουλής με πλασέ στην κλειστή γωνία του Μπογκατίνοφ σκόραρε για το 1-0. Ένα λεπτό αργότερα, ο Άλεφ πάσαρε στον Ζελάγια, του οποίου το πλασέ απέκρουσε ο Μπογκατίνοφ σε κόρνερ. Στο 62’, ο Παπουλής έκανε το σουτ, όμως ο Μπογκατίνοφ έδιωξε ξανά σε κόρνερ. Στο 64’, όμως, έγινε το 2-0. Ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γιούστε με προβολή πέτυχε το γκολ. Η λεμεσιανή ομάδα, συνέχισε να ελέγχει το ματς και στο 68’, ο Παπουλής με σουτ ανάγκασε τον Μπογκατίνοφ σε πολύ δύσκολη απόκρουση. Στο 74’, ο Απόλλων πέτυχε το 3-0. Η φανταστική σέντρα του Γιάκολις βρήκε τον Ζελάγια στην περιοχή και αυτός με κεφαλιά σκόραρε κόντρα στην πρώην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Απόλλων: Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Βασιλείου, Γιούστε, Ρομπέρζ, Σακέτι, Άλεφ, Ντα Σίλβα (60' Γιάκολις), Μαρτίνες (46'Ζελάγια), Παπουλής, Σκέμπρι(75'Πίττας)

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Στόιτσεφ, Μούσιτς(77' Α, Ηλία), Χαραλάμπους, Ενέσκου, Κυπριανού, Σικάρσκι, Μουλαζίμης (62' Φιλίποφ), Αρέστη, Γκαβρίλα (77' Κ. Ηλία), Ντόβμπνια