Απόλλων: Έτσι το σκέφτεται για την Πέμπτη

Ο Περέιρα δεν είναι σε θέση να αγωνιστεί 90λεπτό και γι’ αυτό θα μείνει στον πάγκο

Αντίστροφα μετρά ο Απόλλωνας ενόψει του επαναληπτικού της Πέμπτης με την Ζελέζνιτσαρ. Το σκορ του πρώτου αγώνα δίνει προβάδισμα στους «κυανόλευκους», αλλά σε καμία περίπτωση δεν τους εξασφαλίζει την πρόκριση.

Αυτό το γνωρίζει πολύ καλά ο Σωφρόνης Αυγουστή και το τονίζει συνέχεια στους παίκτες του, έτσι ώστε να μην παρασυρθούν από το 2-1 της περασμένης Πέμπτης. Θα πρέπει να κάνουν ακόμα μία καλή εμφάνιση για να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα, που δεν είναι άλλο από την πρόκριση.

Το γεγονός ότι η ομάδα έκανε καλό παιχνίδι στην Βοσνία, με βάση τα δεδομένα της εποχής, δεν αναμένεται να δούμε σημαντικές αλλαγές στην ενδεκάδα. Μία πιθανή αλλαγή θα είναι αυτή του Βασιλείου με τον Σουμά και οι υπόλοιποι να διατηρήσουν τις θέσεις του.

Ο Φαγκούντο Περέιρα θέλει χρόνο για να είναι σε θέση να αγωνιστεί σε 90λεπτό και γι’ αυτό θα μείνει στον πάγκο και ανάλογα θα πράξει η τεχνική ηγεσία. Άρα, το πιθανότερο σενάριο είναι να δούμε ξανά τον Μάρκοβιτς να ξεκινά στην ενδεκάδα και να παίζει πίσω από τον επιθετικό.

Συνεπώς, θα παραμείνει στο τέρμα ο Βάλε, με τους Πέδρο, Ρομπέρζ και Γιούστε να είναι οι σίγουροι της άμυνας. Σακέτι και Χάμπος οι δύο του άξονα. Παπουλής και Σαρδινέρο στα άκρα, με τον Μαγκλίτσα να είναι στην επίθεση.