Απόλλων - Ολυμπιακός 5-0: Τον σκόρπισε στους... πέντε ανέμους

Δεν σταματά ούτε λεπτό ο Απόλλων

Ένας εξαιρετικός Απόλλων σκόρπισε στους πέντε ανέμους τον Ολυμπιακό μιας και τον κέρδισε με 5-0. Από την αρχή του παιχνιδιού ο Απόλλων ήταν καλύτερος στο γήπεδο και δεν σταμάτησε λεπτό. Ο Ολυμπιακός είχε μόλις μια τελική προσπάθεια, ενώ ο Απόλλων 23. Μάλιστα πέραν από τα 5 τέρματα ο Απόλλων είχε και 4 δοκάρια.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε ο Απόλλων στο παιχνίδι. Μόλις στο 2’ ο Πέδρο εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ μακριά, ο Ζελάγια έπιασε την πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια ο Γιούστε από κοντά άνοιξε το σκορ. Η επόμενη ευκαιρία καταγράφηκε στο 10’ και μάλιστα ήταν διπλή μιας και ο Παπουλής από την μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον νεαρό Κωνσταντίνου, ενώ στη συνέχεια της φάσης ο Κωνστανίνου είπε όχι και στον Μαρτίνες. Στο 22’ ο Απόλλων σκόραρε και 2ο τέρμα όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ήταν ένα κόρνερ που εκτέλεσε ο Μαρτίνες, ο Ζελάγια έπιασε την κεφαλιά, ο Κωνσταντίνου έσωσε την εστία όμως στη συνέχεια ο Παπουλής από κοντά σκόραρε χωρίς να μετρήσει το τέρμα για οφσάιντ. Στο 29’ ο Απόλλων κέρδισε πέναλτι και αποβολή για τον Ολυμπιακό. Μετά από φάουλ του Μαρτίνες, ο Γιούστε έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Παπουλής πλάσαρε, με τον Κάστρο να σταματά τη μπάλα στη γραμμή. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα και κόκκινη κάρτα στον Κάστρο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Παπουλής, που έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνιά με μπόλικη δύναμη και παρά την προσπάθεια του Κωνσταντίνου το 2-0 ήταν γεγονός. Στο 35’ ο Παπουλής πάτησε περιοχή, πέρασε δυο παίκτες του Ολυμπιακού, έκανε το σουτ, όμως ο Κωνσταντίνου του είπε όχι. Από την προσπάθεια ο Παπουλής τραυματίστηκε και πέρασε εκτός παιχνιδιού με τον Πίττα να παίρνει τη θέση του ύστερα από τέσσερα λεπτά. Η προσπάθεια του Παπουλή όμως είχε φέρει και κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Πέδρο, με τον Ζελάγια να πιάνει την κεφαλιά και να γράφει το 3-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Απόλλων κέρδισε πέναλτι, όταν ο Μπεντόγια μπήκε στην περιοχή και βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Αντωνίου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζελάγια και έγραψε το 4-0. Δυο λεπτά αργότερα. Δυο λεπτά αργότερα ο Ζελάγια έκανε το σουτ και ο Ανδρέου έσωσε στην γραμμή του τέρματος. Στο 52’ ο Άλαν δοκίμασε το πόδι του όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ολυμπιακού και πέρασε έξω. Στο επόμενο λεπτό ο Μπεντόγια έκανε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Κωνσταντίνου να κάνει νέα εντυπωσιακή επέμβαση. Στο 55’ ο Πέδρο έστειλε μια βολίδα προς την εστία του Ολυμπιακού, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια στην πλάτη του Κωνσταντίνου για να γίνει το 5-0. Τα λεπτά που είχαν μείνει ήταν πραγματικά διαδικαστικά. Στο 73΄και στο 75΄ο νεαρός ο Πίττας δοκίμασε να σκοράρει όμως και τις δυο φορές η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Από εκεί και πέρα τα πάντα ήταν διαδικαστικά πλήρως και το 5-0 δείχνει ακριβώς την εικόνα του αγώνα.

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Ζάντερ, Πιτιάν, Γιούστε, Πέδρο, Σακέτι, Άλαν, Σαρδινέρο, Παπουλής, Μαρτίνες, Ζελάγια

Ολυμπιακός (Μιχαήλ): Κωνσταντίνου, Πουγιούκκας, Πεχλιβάνης, Ριμπέιρο, Κάστρο, Σεραφείμ, Μενελάου, Αυλωνίτης, Καπαρτής, Παντελή, Αντωνίου

Σκόρερς: Γιούστε, Παπουλής, Ζελάγια (2x), Κωνσταντίνου (αυτ.) / -

Κίτρινες Κάρτες: Άλεφ, Πίττας / Καπαρτής

Κόκκινες Κάρτες: - / Κάστρο