Απόλλων - Ομόνοια 3-0: Το τρένο και πάλι στις ράγες

Εύκολη νίκη για τον Απόλλων

Χωρίς κανένα πρόβλημα ο Απόλλων επιβλήθηκε της Ομόνοιας με 3-0. Η ομάδα του Αυγουστή εκμεταλλεύτηκε πλήρως τις απώλειες του ΑΠΟΕΛ και πλέον ο Απόλλωνας είναι μόνος στην κορυφή. Ο Ζελάγια σκόραρε δυο φορές, και μια ο Σκέμπρι. Μάλιστα το σκορ διαμορφώθηκε απ’ το πρώτο ημίχρονο και έτσι στο δεύτερο η ομάδα της Λεμεσού έκανε διαχείριση του αγώνα.

Με το καλημέρα ο Απόλλωνας κατάφερε να πετύχει το ζητούμε. Μόλις στο 3’ ο Ζελάγια άνοιξε το σκορ μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Πέδρο και δυνατή κεφαλιά. Μάλιστα το τέρμα άνοιξε την όρεξη στους παίκτες του Αυγουστή. Στο 11’ ο Γιάκολις έφυγε σε τετ α τετ όμως ο Μιχαΐλοφ αντέδρασε σωστά και απέτρεψε το τέρμα. Στο 14’ μάλιστα η Ομόνοια έφθασε στο τέρμα με τον Ντάρμπισαϊαρ μετά από εκτέλεση φάουλ, το οποίο κακώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μιας και ο Άγγλος πήρε ουσιαστικά την ασίστ απ’ τον Σακέτι. Στο 18’ όμως ο Απόλλων διπλασίασε τα τέρματα του όταν ο Σκέμπρι με κεφαλιά άφησε στήλη άλατος τον Μιχαΐλοφ και έγραψε το 2-0. Έξι λεπτά αργότερα ο Σκέμπρι έκανε το γύρισμα στην περιοχή, ο Ζελάγια την προβολή, με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Στο 26’ ο Σοάρες δοκίμασε το πόδι του από αρκετά μακριά με τη μπάλα να φεύγει όμως ψηλά πάνω απ’ τα δοκάρια. Στο 30’ ο Ζελάγια καθάρισε το παιχνίδι, όταν με προβολή νίκησε τον Μιχαΐλοφ για το 3-0. Έτσι ο Απόλλωνας μπήκε στα αποδυτήρια με μεγάλο προβάδισμα και ουσιαστικά με ένα σκορ που δύσκολα θα του στερούσε τους τρεις βαθμούς

Δυνατά μπήκε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας. Στο 47’ ο Γιάκολις πέρασε από δυο παίκτες της Ομόνοιας, έκανε και το σουτ με τον Μιχαΐλοφ να του λέει όχι. Οχτώ λεπτά αργότερα ο Ντάρμπισαϊαρ έχασε καλή ευκαιρία με κεφαλιά στην περιοχή η οποία πέρασε έξω. Τα λεπτά περνούσαν και ήταν διαδικαστικά. Το παιχνίδι είχε ατονίσει μιας και ο Απόλλων επέλεξε να ρίξει στροφές και να ελέγξει τον ρυθμό. Επόμενη φάση ήρθε στο 90' όταν ο Κατσαντώνης έκανε ένα σουτ απ' το ύψος της περιοχής το οποίο πέρασε έξω. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαν αγκαρία για τις δυο ομάδες από κάποια φάση και έπειτα.

Κοουτσάρισμα

Απόλλων (Αυγουστή): Έστησε την ομάδα του όπως έπρεπε και ακόμη και μετά τα δυο πρώτα τέρματα συνέχισε να δίνει οδηγίες ώστε η ομάδα να κρατήσει τους υψηλούς ρυθμούς. Μετά το 3-0 όμως τα πράγματα χαλάρωσαν και οι οδηγίες του αφορούσαν τη σωστή διαχείριση του σκορ.

Ομόνοια (Φρεντμπεργκ): Χωρίς πολλές επιλογές προσπάθησε να οδηγήσει την ομάδα του σε μια καλή εμφάνιση. Κάτι τέτοιο δεν έγινε, και οι ευθύνες δεν βαραίνουν τον ίδιο. Σαφώς και θα μπορούσε να κάνει κάποια πράγματα διαφορετικά, όμως ποιος μπορεί να τον κατηγορήσει;

Διακριθέντες

Απόλλων: Σαφώς και ο Ζελάγια έχει θέση σε αυτή την κατηγορία. Ο Αργεντινός σε μια μέρα όπου Μάγκλιτσα και Παπουλής απουσίαζαν, αυτός πήρε το όπλο του και πυροβολούσε ασταμάτητα. Θετικός και ο Σκέμπρι μετά από αρκετό καιρό και πρέπει να του το αναγνωρίσουμε

Ομόνοια: Όταν για ακόμη μια φορά χάνεις, ενώ ταυτόχρονα δέχεσαι και τρία τέρματα δύσκολα μπορείς να βρεις παίκτη που να βρεθεί στους διακριθέντες

Απογοήτευσαν

Απόλλων: Δεν υπάρχει παίκτης που να ήταν εκτός του παιχνιδιού. Ήταν μια εξαιρετική εμφάνιση και έτσι η κατηγορία αυτή μένει κενή.

Ομόνοια: Ο Μιχαΐλοφ φέρει ευθύνη για το δεύτερο τέρμα που δέχθηκε. Ακόμη είναι βαρύς και δεν δείχνει πως μπορεί να βοηθήσει ουσιαστικά την Ομόνοια. Από εκεί και πέρα γενικότερα όλη η ομάδα βρέθηκε σε άσχημη μέρα.

Διαιτησία

Δυο σημεία αξίζουν αναφοράς. Το πρώτο αφορά το λάθος στην ακύρωση τέρματος για την Ομόνοια και ενώ το σκορ ήταν στο 1-0 για τον Απόλλων. Η μπάλα είχε φθάσει στον Ντάρμπισαϊαρ που σκόραρε απ’ τον Σακέτι. Το δεύτερο σημείο αφορά την επόμενη φάση όπου ο Απόλλων ζητά πέναλτι σε πέσιμο του Ζελάγια στην περιοχή, με τον φακό όμως να μην ξεκαθαρίζει αν ο Κανού έπαιξε μπάλα ή όχι.

Ενδεκάδες

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο (67' Πίττας), Γιούστε, Ρομπέρζ, Βασίλείου, Ντα Σίλβα, Σακέτι (56' Μάρκοβιτς), Άλεφ, Γιάκολις, Σκέμπρι (73' Χατζηβασίλης), Ζελάγια

Ομόνοια (Φρέντμπεργκ): Μιχαΐλοφ, Καντέ, Βύντρα, Σοάρες, Κατελάρης, Σοάρες (87' Κακουλής), Κανού (61' Κατσαντώνης), Κιπιάνι (77' Χριστοφόρου), Αντόνια, Χριστοφή, Ντάρμπισαϊαρ

Σκόρερς: Ζελάγια (Χ2), Σκέμπρι / -

Κίτρινες κάρτες: - / -

Κόκκινες κάρτες: - / -