Απόλλων - Πάφος 6-0: Από τριάρα σε εξάρα!

Ένας εξαιρετικός Απόλλων κατέβαλε εύκολα την Πάφο με 6-0

Ένας εξαιρετικός Απόλλων κατέβαλε εύκολα την Πάφο με 6-0. Η ομάδα του Αυγουστή δεν επέτρεψε σε καμιά στιγμή στην Πάφο να ελπίζει για το θετικό αποτέλεσμα. Τι να πει κανείς για τα δυο τέρματα του Ζελάγια, την γκολάρα του Ντα Σίλβα, τον Γιάκολις που δεν σταμάτησε ποτέ, την επιστροφή του Μπεντόγια και την ασίστ στο ντεμπούτο του Σπόλιαριτς. Ο Απόλλων έκανε μια από αυτές τις εμφανίσεις που δεν αφήνει περιθώρια σε κανένα να την αμφισβητήσει.

Δυνατά θέλησε να μπει ο Απόλλων στο παιχνίδι. Μόλις στο 9’ ο Γιάκολις έβγαλε μια μαγική μπαλιά, ο Παπουλής ήρθε με κεφαλιά ψαράκι, νίκησε τον Κόπριβετς όχι όμως και το δοκάρι. Στο 14’ ο Άλεφ έψαξε με έξυπνη μπαλιά τον Ζελάγια και ο Γκουλόν έδιωξε πρώτος σε κόρνερ. Από το κόρνερ όμως ήρθε το 1-0, όταν ο Ντα Σίλβα έστειλε τη μπάλα σε ένα σημείο που ο Παπουλής με προβολή δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει. Στο 23’ η Πάφος έχασε τεράστια ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Μπρουλς εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Ρομπέρζ, πλάσαρε τον Βάλε, και εν η μπάλα πήγαινε αργά και βασανιστικά στο τέρμα, ο Ρομπέρζ πρόλαβε να την σταματήσει πριν τη γραμμή του γκολ. Εφτά λεπτά αργότερα ο Πέδρο επιχείρησε ένα δυνατό σουτ, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Στο 35’ όμως ήρθε η πιο ωραία στιγμή του αγώνα με μια τερματάρα από τον Ντα Σίλβα ο οποίος όπλισε και πυροβόλησε από τα 35 μέτρα με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Κόπριβετς.

Δυνατά μπήκε και σε αυτό το ημίχρονο ο Απόλλων. Μόλις στο 50’ και σε αντεπίθεση ο Γιάκολις έφυγε τετ α τετ, έδωσε δίπλα την μπάλα στον Παπουλή, όμως ο Χόριτς έδιωξε σε κόρνερ. Από το κόρνερ ήρθε το 3-0 όταν με τον Άλεφ να πιάνει τη καρφωτή κεφαλιά. Στο 54’ ο Απόλλων κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γιάκολις, από τον Ντομίνγκεζ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντα Σίλβα ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρια. Πέντε λεπτά αργότερα πάντως ο Ζελάγια έγραψε το 4-0 μετά από λάθος έξοδο του Κόπριβετς. Στο 78’ ο Σπόλιαριτς έδωσε μια μαγική μπαλιά στον Γιάκολις, αυτός έκανε το σουτ από πλάγια θέση σούταρε και έγραψε το 5-0. Ο Απόλλων δεν είχε σταματημό, και στο 81’ ο Ζελάγια με εξαιρετικό πλασέ έγραψε το 6-0.

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Βασιλείου, Γιούστε, Ρομπέρζ, Άλαν, Άλεφ (61' Μπεντόγια), Ντα Σίλβα (71' Σπόλιαριτς), Γιάκολις, Παπουλής (65' Σαρδινέρο), Ζελάγια

Πάφος (Έλσνερ): Κόπριβετς, Πογιέτ, Κομπανί, Χόριτς, Ντομίνγκεζ (62′ Ντεούλ), Γιάνζα, Γκουλόν, Μοστέφα, Μπρουλς, Ρόκολιτς (46′ Σικόρσκι), Κοβαλένκο

Σκόρερς: Παπουλής, Ντα Σίλβα, Άλεφ, Ζελάγια (2x), Γιάκολις / -

Κίτρινη Κάρτα: Ντα Σίλβα / Ντομίνγκεζ, Κομπανί

Κόκκινη Κάρτα: - / -