Απόλλων: Στη διαχείριση... άριστα

Μετά το γκολ του Χάμπου οι «κυανόλευκοι» δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να πιστέψει ότι μπορεί να πάρει κάτι από το παιχνίδι

Ο Απόλλωνας επέστρεψε στις νίκες κόντρα στην ΑΕΚ και συνεχίζει να παραμένει «ζωντανός» στη «μάχη» για εξασφάλιση ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Μπορεί να απομένουν μόλις τέσσερα παιχνίδια και να θεωρείται πολύ δύσκολο να τερματίσει στην πρώτη τριάδα, ωστόσο η Λεμεσιανή ομάδα αρνείται να ρίξει «λευκή πετσέτα».

Η «ζωγραφιά» του Χάμπου στο 49’ ήταν αρκετή για να φέρει το υπερπολύτιμο τρίποντο. Οι «κυανόλευκοι» διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους προβάδισμα και δεν επέτρεψαν στην ΑΕΚ να πιστέψει σε καμιά φάση μετά το 1-0 ότι μπορεί να ισοφαρίσει και στη συνέχεια να γυρίσει το ματς.

Μπορεί στο πρώτο μέρος οι Λαρνακείς να ήταν καλύτεροι και να έφτιαξαν περισσότερες φάσεις ωστόσο μετά το τέρμα του Χάμπου δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Σίγουρα έπαιξε ρόλο η ψυχολογική κατάρρευση αλλά η αδυναμία τους να απειλήσουν δεν μπορεί να μην πιστωθεί και στην εξαιρετική διαχείριση του Απόλλωνα.

Οι ποδοσφαιριστές της Λεμεσιανής ομάδας έβγαλαν πάθος, δύναμη και αποφασιστικότητα να κρατήσουν το υπέρ τους προβάδισμα. Κέρδιζαν σχεδόν όλες τις μονομαχίες και, παρά το γεγονός ότι έδωσαν χώρο, δεν επέστρεψαν στην ΑΕΚ να βρει ξεκάθαρες ευκαιρίες.

Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι η πρώτη τελική προσπάθεια των «κιτρινοπράσινων» στο β’ ημίχρονο ήταν μια αρκετά άστοχη κεφαλιά του Λόπες στο 71’. Η μοναδική φορά που οι Λαρνακείς έφτασαν κοντά την ισοφάριση ήταν στο 87’ με μια κοντινή κεφαλιά του Τρισκόφσκι την οποία απέκρουσε ο Γιοβάνοβιτς.

Ουσιαστικά για 40 λεπτά, ο Σέρβος κίπερ ήταν θεατής καθώς οι συμπαίκτες του κράτησαν μακριά τον αντίπαλο. Η διαχείριση μετά το γκολ του Χάμπου ήταν πραγματικά άψογη. Στοίχημα για τους περσινούς πρωταθλητές είναι να συνεχίσουν με νίκες και να κάνουν τη σούμα στο τέλος. Οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος τους αλλά απέδειξαν ότι θα παλέψουν μέχρι τελικής πτώσεως.