Απόλλωνας-Ζάρια Μπαλτί 3-0: Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε

Ο Απόλλωνας παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο πήρε το ζητούμενο από τον σημερινό αγώνα αφού η νίκη του με 3-0 ουσιαστικά τελείωσε από τον πρώτο αγώνα την υπόθεση πρόκριση.

Ο Απόλλωνας παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο πήρε το ζητούμενο από τον σημερινό αγώνα αφού η νίκη του με 3-0 ουσιαστικά τελείωσε από τον πρώτο αγώνα την υπόθεση πρόκριση. Παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρο κατοχής κυριάρχησε πλήρως της αντιπάλου του και απέδειξε στο γήπεδο την διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων. Ντεμπούτο έκαναν με την φανέλα του Απόλλωνα οι Σκέμπρι, Ζελάγια, Ζάντερ, Γιούστε και Σίλβα. Ο Μαλτέζος σκόραρε και το πρώτο του γκολ με την φανέλα του «θεού».

Εντυπωσιακός, καθάρισε νωρίς

Ο Απόλλωνας δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ξεκίνημα της σεζόν αφού στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικός και καθάρισε την υπόθεση πρόκριση. Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν πολύ καλά στο αγώνα και τον έλεγξαν από την αρχή. Στο πρώτο κόρνερ του παιχνιδιού ο Ζελάγια έκανε την προβολή με τον τερματοφύλακα να αποκρούει στην γραμμή και τον Σκέμπρι με προβολή στην επαναφορά να πετυχαίνει ένα εύκολο γκολ με την συμπλήρωση του 10λέπτου. Ο Απόλλωνας δεν σταμάτησε εκεί αφού συνέχισε να πιέζει για να καθαρίσει την υπόθεση πρόκριση. Σε μια σέντρα του Πέδρο από δεξιά ο παίκτης της Ζάρια έκανε χέρι στην περιοχή με αποτέλεσμα ο διαιτητής να υποδείξει την παράβαση. Ο Ντα Σίλβα στο 22’ ανάλαβε την εκτέλεση και έκανε το 2-0 για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή. Η Ζάρια έπρεπε να αντιδράσει και έτσι πήρε για λίγο τον έλεγχο του παιχνιδιού. Στο 23’ οι Μολδαβοί ήταν άτυχη αφού σε εκτέλεση φάουλ και κεφαλιά μέσα από την περιοχή η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 28’ ο Απόλλωνας καθάρισε την υπόθεση πρόκριση αφού ο Ζοάο Πέδρο πήρε την μπάλα από τον Σκέμπρι έκλεισε στην περιοχή και με σουτ έκανε το 3-0. Ο Απόλλωνας έριξε κάπως ρυθμό αλλά στο 31’ ο Μάγκλιτσα με κεφαλιά μόλις που δεν βρήκε στόχο. Έτσι το τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του ημιχρόνου κύλησε χωρίς να δούμε κάποια άλλη φάση και τον Απόλλωνα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα.

Χαμηλοί ρυθμοί, λίγα πράγματα

Το δεύτερο ημίχρονο όπως ήταν φυσιολογικό δεν είχε την ίδια ένταση με το πρώτο αφού ο Απόλλωνας έκανε συντήρηση δυνάμεων και έριξε ρυθμούς. Οι «κυανόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας και έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού αλλά δεν προσπαθούσαν ιδιαίτερα να φτιάξουν φάσεις. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν σε καμία περίπτωση να απειλήσουν ενώ ούτε κάποια επίθεση κατάφεραν να κάνουν. Η πρώτη φάση του ημιχρόνου ήρθε στο 56’ όταν ο Σκέμπρι κατέβασε μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ το οποίο ήταν άστοχο. Η επόμενη ήρθε στο 80’ όταν ο Ντα Σίλβα ανάγκασε τον τερματοφύλακα της Ζάρια σε μια εξαιρετική απόκρουση σε κόρνερ. Στο 83’ ένα σουτ του Γκούλτσιακ έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Βάλε χωρίς να απειλήσει. Έτσι οι δύο ομάδες δεν έκαναν άλλες φάσεις με τον αγώνα να τελειώνει με το 3-0 υπέρ του Απόλλωνα που ουσιαστικά του δίνει και την πρόκριση.

Οι εντεκάδες:

Απόλλωνας: Βάλε, Σακέτι, Άλεξ (86' Στυλιανού), Ζελάγια (60' Σίλβα), Πέδρο, Ζάντερ, Ρομπέρζ, Κυριάκου, Σκέμπρι (77' Πίττας), Γιούστε, Μάγκλιτσα

Ζάρια Μπάλτι: Πασκένκο, Γκολοβατένκο, Ζαγκουνάιλοφ (64' Μπουγκίου), Ρατά, Οβσεαννίκοφ, Σλίνκιν (54' Τιγκίρλας), Σουβόροφ, Μιχάλιοφ, Φόσκα, Γκόμεζ (82' Γκούλτσιακ), Τριφόνοφ