Άρης-Απόλλωνας 0-1: Δεν το καθάρισε και αγχώθηκε...

Δύσκολη, αλλά πολύτιμη νίκη για τον Απόλλωνα επί του Άρη με 0-1

Με γκολ του Σκέμπρι στο 24', ο Απόλλωνας κέρδισε δύσκολα τον Άρη με 0-1 και πάει με την καλύτερη ψυχολογία στο ντέρμπι της ερχόμενης Τετάρτης κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Στους 46 βαθμούς ο Απόλλων και στην 2η θέση. Προσπάθησε πάρα πολύ ο Άρης, όμως παρέμεινε στους 13 βαθμούς και στην προτελευταία θέση.

Παιχνίδι κέντρου είχαμε στα πρώτα λεπτά στο Τσίρειο, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ο Άρης αμυνόταν πολυπρόσωπα, θέλοντας να αναχαιτίσει το γνωστό παιχνίδι του Απόλλωνα. Ο Απόλλων απείλησε σοβαρά για πρώτη φορά την αντίπαλη εστία στο 13’. Ο Πέδρο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ζάντερ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 22’, ο Πέδρο έδωσε στον Γιάκολις, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 24’, όμως, ο Απόλλων πέτυχε αυτό που έψαχνε. Ο Μαρτίνες έδωσε στον Γιάκολις, αυτός σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Αντρέ Σκέμπρι που με πλασέ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ο Απόλλωνας συνέχισε να ελέγχει και στο 37’ έχασε ξεκάθαρη ευκαιρία. Ο Ζελάγια έκανε το γύρισμα και ο Σκέμπρι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω στον Νουρεντινόσκι. Στο 44’, ο Ζοάο Πέδρο με σέντρα-σουτ από πολύ πλάγια δεξιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι! Το πρώτο ημίχρονο, έτσι, ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Αυγουστή μπροστά στο σκορ.

Η επανάληψη ξεκίνησε στο ίδιο σκηνικό. Ο Άλαν στο 52’ εκτέλεσε ένα φάουλ που κατέληξε λίγο άουτ από την εστία του Άρη. Ο Νουρεντινόσκι έσωσε σωτήρια την εστία του μετά από ωραία αντεπίθεση και πλασέ του Ζελάγια, ενώ στο 59’ ο πορτιέρο του Άρη έδιωξε σωτήρια το πλασέ του Νίκο Μαρτίνες. Στο 63’, ο Γιάκολις έκανε το διαγώνιο σουτ εντός περιοχής με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Ο Άρης έχασε την μεγαλύτερη του ευκαιρία μέχρι εκείνη την στιγμή στον αγώνα στο 77’. Ο Εγγλέζου έκανε την σέντρα στην περιοχή και ο Πάγκαλος με κεφαλιά ανάγκασε τον Βάλε σε δύσκολη απόκρουση. Στο 80’, ο Απόλλων έχασε απίστευτη ευκαιρία. Ο Παπουλής βρήκε τον Γιάκολις εντός περιοχής, αυτός απέφυγε τον Νουρεντινόσκι, προχώρησε κάποια μέτρα, έκανε όμως αδύναμο πλασέ που απέκρουσε προ της γραμμής ο Ταποκό. Στο 88’,ο Άρης απείλησε ξανά με ξαφνικό σουτ του Φράγκου που έδιωξε σωτήρια ο Βάλε με ωραία απόκρουση. Μέχρι το τέλος, τίποτα δεν άλλαξε και ο Απόλλων πήρε μια άκρως πολύτιμη νίκη, λίγες μέρες πριν το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ.

Άρης: Νουρεντινόφσκι, Μουλόπουλος, Παχίπης (56' Ενγκολόκ), Φράγκος, Μαραγκουδάκης, Ντρομπάροφ, Αζίζ (72' Πάγκαλος), Κούσας, Γιούσεφ (60' Εγγλέζου), Ταπόκο, Ράντου

Απόλλων: Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ζάντερ, Σακέτι, Άλαν, Μαρτίνες (72' Παπουλής), Γιάκολις (83' Σαρντινέρο), Σκέμπρι, Ζελάγια (66' Μάγκλιτσα)