Δόξα - Απόλλων 0-2: Μάγκλιτσα και Παπουλής είχαν την απάντηση

Διπλό στην Λευκωσία για τον Απόλλων

Με μια μεστή εμφάνιση ο Απόλλων κατάφερε να φύγει από το Μακάρειο και τη δύσκολη έδρα της Δόξας με 0-2. Η ομάδα του Αυγουστή σπατάλησε ένα ημίχρονο, όμως στην επανάληψη με σκόρερ τον Μάγκλιτσα και τον Παπουλή κατάφερε να πάρει το πολύ σημαντικό αυτό τρίποντο.

Α’ κατηγορία

Δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα ο Απόλλων ο οποίος ήθελε να πετύχει το γρήγορο τέρμα. Μόλις στο 1’ ο Απόλλων κέρδισε κόρνερ το οποίο εκτέλεσε με πάσα ο Ντα Σίλβα προς τον Πέδρο που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και η Δόξα έφυγε σε αντεπίθεση με τον Παπαφώτη να πατά περιοχή αλλά να μην κάνει σωστό γύρισμα και να χάνεται εξαιρετική προϋπόθεση για την Δόξα. Στο 4΄ο Άλεφ δοκίμασε το πόδι του με τη μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια. Με το πέρασμα του χρόνου η Δόξα κλεινόταν στην περιοχή της και έκανε δύσκολη την προσπάθεια των παικτών του Αυγουστή. Στο 18’ ήρθε μια κεφαλιά του Άλεφ, με τη μπάλα να φεύγει έξω. Δέκα λεπτά αργότερα ο Πίκολι εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ μακριά με τη μπάλα να φεύγει πάνω απ’ τα δοκάρια του Βάλε. Στο 39’ ο Σκέμπρι βρέθηκε σε εξαιρετική θέση στην περιοχή, όπλισε και έκανε το σουτ, όμως με αυτοθυσία ο Μουχτάρης έπεσε με τάκλιν και έβαλε τη κόντρα. Τέσσερα λεπτά αργότερα έγινε μια μπαλιά του Γιάκολις στην περιοχή, ο Άλεφ έπιασε την πισινή κεφαλιά με τη μπάλα να φθάνει στα χέρια του Χατζηφρανγκίσκου. Στο 44’ χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλων με τον Μάγκλιτσα να αδειάζει ένα αντίπαλο στην περιοχή να πλασάρει όμως την μπάλα να μην του κάνει την χάρη.

Με το καλημέρα ο Απόλλων βρήκε το τέρμα που έψαχνε. Στο 48’ έγινε το δυνατό σουτ από τον Άλεφ, ο Χατζηφρανγκίσκου δεν κράτησε τη μπάλα και ο Μάγκλιτσα από κοντά είπε ευχαριστώ και σκόραρε. Στο επόμενο λεπτό ο Σαντίκ έφυγε σε τετ α τετ όμως το σουτ του σταμάτησε ο Βάλε που έδιωξε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Παπαφώτης, με τη μπάλα να περνά από όλους και τον Μπα με προβολή να μην μπορεί να σημαδέψει σωστά την εστία. Στο 54’ ο Λουίς Κάρλος δοκίμασε το πόδι με τον Βάλε να πραγματοποιεί μια πολύ σημαντική επέμβαση. Στο 66’ ο Απόλλων έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία. Πρώτα ο Μάγκλιτσα φάτσα με τον πορτιέρο της Δόξας, δεν τα κατάφερε να σκοράρει και στη συνέχεια ο Ζελάγια δοκίμασε να σκοράρει με τον Χατζηφρανγκίσκου να λέει όχι. Στο 73’ ο Παπαφώτης πάτησε περιοχή από αριστερά, έκανε το δυνατό σουτ, με τον Βάλε να του λέει όχι. Δυο λεπτά αργότερα ο Παπουλής έβαλε ένα τέλος στον αγώνα καθώς μετά από μπαλιά στην περιοχή, έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Δόξας, και κατάφερε να σκοράρει με πλασέ για το 0-2. Στο 79’ ο Απόλλων σκόραρε με τον Μάρκοβιτς, όταν έπιασε την κεφαλιά από κοντά, όμως ο βοηθός είχε σηκωμένο το σημαιάκι του για οφσάιντ.

Δόξα (Χατζηλούκας): Χατζηφραγκίσκου, Μπα, Μουχτάρης, Παπαφώτης, Λουίς Κάρλος (80' Κιφουετί), Πίκολι, Ιωάννου, Ζατλ (60' Ναρχ), Ενινφούλ, Σαντίκ (80' Σισοκό), Πουτζιουρής

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σαντάνα, Πέδρο, Σακέτι, Άλεφ, Ντα Σίλβα (45' Παπουλής), Γιάκολις, Σκέμπρι (45' Ζελάγια), Μάγκλιτσα (76' Μάρκοβιτς)

Σκόρερς: - / Μάγκλιτσα, Παπουλής

Κίτρινες Κάρτες: - / Ενινφούλ

Κόκκινες Κάρτες: - / -