Δόξα - Απόλλων 1-1:Έμεινε στην προσπάθεια και πρώτες απώλειες

Η ομάδα του Αυγουστή είχε 20 τελικές ευκαιρίες

Σε ένα παιχνίδι με πάθος, με ένταση και καλές στιγμές ο Απόλλωνας και η Δόξα έμειναν στο 1-1. Η Δόξα πήρε προβάδισμα με ένα τέρμα του Λουίς Κάρλος που δεν θα έπρεπε να μετρήσει (ένεκα φάουλ στην αρχή της φάσης και οφσάιντ), ενώ ο Απόλλωνας απάντησε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Φώτη Παπουλή.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α΄ημίχρονο

Με κατοχή της μπάλας για τον Απόλλωνα ξεκίνησε το παιχνίδι. Η ομάδα του Αυγουστή ήθελε με καλή κυκλοφορία να βρει τους χώρους προς την εστία του Γκρεμσλ, κάτι όμως που δεν κατάφερε στα αρχικά στάδια. Στο 11’ ο Ζατλ εκτέλεσε ένα φάουλ με τους αμυντικούς του Απόλλωνα να διώχνουν και τον Ασαμόα να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά χωρίς όμως να βρίσκει εστία. Ο Απόλλωνας απάντησε στις ευκαιρίες στο 18’ όταν ο Φερέιρα πέρασε τον Γκρεμσλ, πήγε πλάγια όμως έτσι έκανε το γύρισμα, όμως ο Γκρεμσλ πρόλαβε να επιστρέψει και να σταματήσει τη πάσα του Φερέιρα για τον Σκέμπρι που περίμενε να σκοράρει. Στο 22’ και μετά από λάθος του Σακέτι, οι παίκτες της Δόξας έφυγαν σε αντεπίθεση με 4 ποδοσφαιριστές έναντι 3 του Απόλλωνα. Η επιλογή του Μπόλιεβιτς ήταν το σουτ απ’ το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει δίπλα απ’ το δεξί δοκάρι του Βάλε. Στο 25΄ο Απόλλωνας έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία. Μετά από μπαλιά του Καραγιόλ, ο Πέδρο βρέθηκε μόνος στην περιοχή, έκανε το σουτ με μιας, όμως ο Νελσίνιο με αυτοθυσία έβαλε το σώμα του για να σταματήσει την πορεία της μπάλας. Στο 37’ όμως ήρθε το τέρμα από πλευράς Δόξας, με τον Λουίς Κάρλος έπειτα από αντεπίθεση. Να σημειώσουμε πως όπως φάνηκε απ’ την επαναληπτική προβολή η αντεπίθεση της Δόξας ξεκίνησε από φάουλ σε παίκτη του Απόλλωνα που δεν δόθηκε, ενώ ο Λουίς Κάρλος ήταν σε θέση οφσάιντ όταν ο Σαντίκ έκανε το γύρισμα προς αυτόν. Στο 39’ ο Απόλλωνας έψαξε την απάντηση, με τον Καραγιόλ να κάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής και τον Γκρεμσλ να διώχνει σωτήρια.

Ο Απόλλωνας έδειξα απ’ την αρχή πως ήθελε να βρει το γρήγορο τέρμα και έτσι άνοιξε το ρυθμό του αγώνα. Στο 50’ όμως ο Ρομπέρζ έκανε το λάθος και έδωσε την ευκαιρία στον Ζατλ να απειλήσει, με τον Βάλε να λέει όχι. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι η Δόξα απείλησε με τον Ζατλ σε αντεπίθεση, όμως για ακόμη μια φορά το σουτ του κατέληξε στα χέρια του Βάλε. Στο 58’ ο Μαρκοβιτς εκτέλεσε από πολύ μακριά ένα φάουλ, με τη μπάλα να σταματά όμως στο δοκάρι του Γκρεμσλ. Από εκεί και πέρα ο Απόλλωνας πήρε την πρωτοβουλία και έψαχνε με μανία το τέρμα. Στο 63’ ο Γκρεμσλ είπε και πάλι όχι μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάρκοβιτς. Τρία λεπτά αργότερα ο Σαρδινέρο έφυγε σε τετ α τετ, με τον πορτιέρο της Δόξας να του λέει όχι. Στο 68’ είχαμε νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, με τον Γκρεμσλ να διώχνει την κεφαλιά του Παπουλή. Ο Απόλλωνας αύξησε κατακόρυφα την απόδοση του και το τέρμα ήταν θέμα χρόνου. Έτσι και έγινε στο 78’ όταν ο Σαρδινέρο έδωσε έτοιμο τέρμα στον Παπουλή που είπε ευχαριστώ και έγραψε το 1-1. Στο 83΄το σουτ του Περέιρα απ’ το ύψος της περιοχής έφυγε μόλις πάνω απ’ τα δοκάρια, ενώ στο 86’ ο Σαρδινέρο πέρασε από δυο αμυντικούς της Δόξας, έκανε το πλασέ, με τον Γκρεμσλ να κατεβάζει τα ρολά. Στο επόμενο λεπτό οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν μιας και ο Μουκτάρης είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια. Στο 91’ ο Καραγιόλ έχασε σπουδαία ευκαιρία, όταν κέρδισε μόνος της κεφαλιά από καλή θέση, όμως δεν βρήκε εστία. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στον αγώνα με τις δυο ομάδες να μένουν στο 1-1.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Δόξα (Χατζηλούκας): Διπλή ζώνη άμυνας ζήτησε ο Λούκας Χατζηλούκας, και είδε την ομάδα του να ανταποκρίνεται άψογα στο πρώτο ημίχρονο. Ταυτόχρονα ήθελε γρήγορες αντεπιθέσεις. Στο πρώτο ημίχρονο το πλάνο του λειτούργησε άψογα, όμως στο δεύτερο ο Απόλλωνας έκλεισε την ομάδα του Χατζηλούκα και ήρθε η ισοφάριση

Απόλλων (Αυγουστή): Ζήτησε το γνωστό παιχνίδι με γρήγορες μεταβιβάσεις και ρυθμό, ώστε να σπάσει την αμυντική ζώνη της Δόξας. Στο πρώτο ημίχρονο δεν του βγήκε το παιχνίδι, όμως με τις αλλαγές των Παπουλή και Σαρδινέρο, ο Απόλλωνας άλλαξε εικόνα. Στο τέλος η ομάδα του Αυγουστή δεν κατάφερε να βρει δεύτερο τέρμα παρά τις 20 τελικές προσπάθειες που είχε.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Απόλλων: Μπορεί η ομάδα να μην έφθασε στη νίκη και τους τρεις βαθμούς, όμως ο Σαρδινέρο είχε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Ήταν ο ποδοσφαιριστής που γύρισε τη ροή του αγώνα, ενώ έδωσε και έτοιμο τέρμα στον Παπουλή.

Δόξα: Ο Γκρεμσλ ήταν καλύτερος ποδοσφαιριστής της Δόξας. Χωρίς αυτόν η ομάδα του Χατζηλούκα δεν θα έφθανε στον βαθμό της ισοπαλίας καθώς είχε σημαντικές επεμβάσεις.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Απόλλων: Ο Σκέμπρι δεν ήταν σε καλή μέρα. Είχε πολλά νεύρα και δεν κατάφερε να μπει ποτέ στο παιχνίδι. Δεν είναι τυχαίο πως στο ημίχρονο πέρασε ως αλλαγή.

Δόξα: Ένας παίκτης με την ποιότητα του Ζατλ οφείλει να τελειώνει τις ξεκάθαρες ευκαιρίες σωστά. Έχασε δυο σπουδαίες ευκαιρίες ο ποδοσφαιριστής της Δόξας και επειδή είναι ένας απ’ τους πιο ποιοτικούς ποδοσφαιριστές, θα ανέμενε κανείς πως θα είχε σωστά τελειώματα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Άσχημο ντεμπούτο για τον κ. Κώστα ο οποίος έκανε το μεγάλο λάθος. Στη φάση του τέρματος της Δόξας προηγήθηκε φάουλ σε παίκτη του Απόλλωνα, κάτι που δεν είδε, ενώ στην ίδια φάση, ο βοηθός διαιτητής δεν είδε πως ο ποδοσφαιριστής της Δόξας ήταν σε θέση οφσάιντ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Δόξα (Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Περέιρα, Μουχτάρης,  Μιτρέα, Νελσίνιο,  Μπόλιεβιτς, Ασαμόα, Λουίς Κάρλος, Χατζηβασίλης (70΄Παπαφώτης), Ζατλ (81΄Τίνκου),  Σαντίκ (90+3’Παβλόφ)

Απόλλων (Αυγουστή): Βάλε, Ζοάο Πέδρο, Χάμπος, Ρομπέρζ, Σουμάχ (73΄Βασιλείου), Σακέτι (64΄Σαρδινέρο), Μάρκοβιτς, Περέιρα, Σκέμπρι (46΄Παπουλής), Καραγιόλ, Ζελάγια

Σκόρερς: Λουίς Κάρλος (37')/  Παπουλής (78')

Κίτρινες Κάρτες: Χατζηβασίλης / Σακέτι (3η)

Κόκκινες Κάρτες: Μουχτάρης / -