Ερυθρός Αστέρας-Απόλλων 1-0: Χρήσιμη ήττα για συμπεράσματα

Παρουσία Νίκου Κίρζη ο αγώνας

Ένα πολύ δυνατό τεστ έδωσε ο Απόλλων απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα με και παρά την ήττα του με 1-0 βγήκαν καλά συμπεράσματα για την ετοιμότητα της ομάδας ενόψει Ευρώπης.

Στο πρώτο μέρος οι «γαλάζιοι» της Λεμεσού ήταν ανταγωνιστικοί και είδαμε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις, με το 0-0 να είναι αναπόφευκτα το αναμενόμενο βάσει της εικόνας αποτέλεσμα. Βέβαια στο φινάλε μπορούσε ο Παπουλής να σκοράρει.

Ο Σωφρόνης Αυγουστή έκανε αλλαγές στην επανάληψη ανακατεύοντας την τράπουλα, όπως και ο αντίπαλος Μιλόγεβιτς, με τον Αστέρα να είναι καλύτερος και να μην σκοράρει λόγω Βάλε. Τελικά το γκολ ήρθε στο 81’ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ.

Στο 89΄ο Μάγκλιτσα μπορούσε να ισοφαρίσει με πλασέ από κοντά αλλά δεν έγινε.

Τακτική

Ο Αυγουστή ξεκίνησε με ένα 4-2-3-1 με τους Βάλε στο τέρμα, Ζ. Πέδρο δεξιά, Βασιλείου αριστερά, Γιούστε και Κυριάκου στο κέντρο άμυνας. Σακέτι, Μάρκοβιτς και Παπουλής στα χαφ και στην επίθεση Σκέμπρι, Σαρδινέρο και Μάγκλιτσα. Δεν είχε στη διάθεσή του Μπρου, Ρομπέρζ και Ζελάγια. Οι πρώτοι δυο έμειναν εκτός για προληπτικούς λόγους.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Στυλιανού μπήκε αντί του Βασιλείου, ο Πολίτσι αντί του Παπουλή και ο Καρώ αντί του Μάρκοβιτς με τον Κυριάκου να παίρνει θέση στα χαφ. Στο 52’΄μπήκε και ο Πίττας αντί του Σκέμπρι.