Εθνικός Άχνας-Απόλλωνας 1-4: Ήσυχο απόγευμα στο Δασάκι

Εύκολο πέρασμα του Απόλλωνα από το Δασάκι

Ένας πολύ καλός Απόλλων στο πρώτο ημίχρονο κέρδισε τον μαχητικό Εθνικό με 1-4 στο Δασάκι για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σκέμπρι, Σαρντινέρο Ζελάγια και Μάρκοβιτς οι σκόρερ των Λεμεσιανών. Ο Χαραλάμπους μείωσε προσωρινά για τον Εθνικό στο τελευταίο του παιχνίδι στην πρώτη κατηγορία μετά από 26 χρόνια. Στους 61 βαθμούς η ομάδα της Λεμεσού.

Πρώτο ημίχρονο

Ο Απόλλων μπήκε από την αρχή πιο δυνατά, θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό του από νωρίς στον αγώνα. Στην πρώτη του προσπάθεια στην εστία, η ομάδα της Λεμεσού προηγήθηκε στο σκορ. Ο Άλεξ Ντα Σίλβα με εξαιρετική μπαλιά βρήκε τον Αντρέ Σκέμπρι, ο οποίος με ωραία κεφαλιά σκόραρε για το 0-1.

Υπεροχή και ευκαιρίες

Ο Απόλλων συνέχισε να υπερέχει χάνοντας δύο πολύ καλές ευκαιρίες μέσα σε δύο λεπτά. Στο 21’ ο Ζελάγια με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ από την σέντρα του Ντα Σίλβα, ενώ ο Μπογκατίνοφ απομάκρυνε με υπερένταση την κεφαλιά του Γιούστε σε κόρνερ στο 23’. Ο Ντα Σίλβα με εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Μπογκατίνοφ να διώξει με γροθιές στο 28’.

Μίλησε ο …Σαρντινέρο!

Στο 32’, όμως, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή σημείωσε και δεύτερο γκολ. Ο Ντα Σίλβα βρήκε τον Πέδρο, ο οπίος έκανε την παράλληλη μπαλιά προς την περιοχή για τον Σαρντινέρο και αυτός πέτυχε το 0-2 με κοντινή προβολή. Στο 36’, ο Ζοάο Πέδρο με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από την εστία του Μπογκατίνοφ, συνεχίζοντας τον επιθετικό μονόλογο της ομάδας του.

Γκολ και ένταση

Στο 41’, η ομάδα της Άχνας μείωσε το σκορ με κοντινό δυνατό σουτ του Χαραλάμπους, ο οποίος σκόραρε από εμφανή θέση οφσάιντ. Αυτή η φάση σήκωσε πολλές διαμαρτυρίες από πλευράς Απόλλωνα. Ο Απόλλωνας στη τελευταία φάση του ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ζάντερ από τον Μελά. Ο Εμίλιο Ζελάγια ανέλαβε την εκτέλεση, γράφοντας το 1-3, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο ίδιο σκηνικό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Απόλλων να έχει την υπεροχή στον αγώνα. Ο Σωφρόνης Αυγουστή αντικατέστησε τον Γιούστε με τον Μάρκοβιτς στο 46’, φέρνοντας τον Άλεφ στα στόπερ μαζί με Ρομπέρζ. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά το προβάδισμα του Απόλλων, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε παιχνίδι κέντρου στα αρχικά στάδια.

Χαμηλό τέμπο και…κερασάκι!

Ο αγώνας στο Δασάκι, με την πάροδο του χρόνου, είχε χαμηλό τέμπο. Ο Ζάντερ στο 73’, είχε ένα πολύ καλό σουτ, με την μπάλα να πηγαίνει μόλις άουτ από την εστία του Μπογκατίνοφ. Το παιχνίδι στα εναπομείναντα λεπτά του δεν αντέχει και ιδιαίτερης κριτικής με τον Μάρκοβιτς να «βάζει» το κερασάκι στην τούρτα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με ωραία κεφαλιά μετά από σέντρα του Βασιλείου.

Καλύτεροι σε απόδοση για τον Απόλλων οι Ζοάο Πέδρο, Σαρντινέρο και Σκέμπρι. Από τον Εθνικό ξεχώρισαν οι Παπαγεωργίου και Χαραλάμπους.

Εθνικός Άχνας (Γ. Εγκωμίτης): Μπογκατίνοφ, Χάτζιαρος, Κκονέ (87' Κάτζιης), Χαραλάμπους (84' Ανδρέου), Κ. Ηλία (89' Ελ Ζέιν), Κουσιάππας, Α. Ηλία, Παπαγεωργίου, Ιωάννου, Αρέστη, Μελάς

Απόλλωνας (Σ. Αυγουστή): Βάλε, Ντα Σίλβα, Ζελάγια (63' Μαρτίνες), Άλαν, Ζοάο Πέδρο, Ζάντερ (73' Βασιλείου), Ρομπέρζ, Σκέμπρι, Γιούστε (46' Μάρκοβιτς), Σαρδινέρο, Άλεφ

Διαιτησία: Α.Αργυρού (Μ.Σωτηρίου, Μ.Μαρίνου) Δ.Μασιάς (Μ.Τσαγγάρης)

Σκόρερς: 41'Χαραλάμπους / 10' Σκέμπρι, 32' Σαρντινέρο, 45 Ζελάγια, 94' Μάρκοβιτς

Κίτρινες Κάρτες: 19' Χάτζιαρος, 42' Κουσιάππας, 44' Μελάς / -

Κόκκινες Κάρτες: - / -