Ομόνοια-Απόλλων 0-1: Απόδραση με Σαρδινέρο

Σε ένα αγώνα που ήταν πραγματικό ντέρμπι ο Απόλλωνας νίκησε 1-0 την Ομόνοια και πήρε διπλό στο ΓΣΠ στα τελευταία λεπτά.

Σε ένα αγώνα που ήταν πραγματικό ντέρμπι ο Απόλλωνας νίκησε 1-0 την Ομόνοια και πήρε διπλό στο ΓΣΠ στα τελευταία λεπτά. Η ισοπαλία ίσως να ήταν ένα πιο δίκαιο αποτέλεσμα ωστόσο η άμυνα της Ομόνοιας αδράνησε και αυτό στοίχισε και πάλι. Ο Σαρδινέρο ήταν ο λυτρωτής για τον Απόλλωνα.

Είχε την υπεροχή η Ομόνοια

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλό από πλευράς ρυθμού ενώ είχε τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι, παρόλα αυτά έλειπαν οι πολλές φάσεις. Η Ομόνοια ήταν από το πρώτο δεκάλεπτο και έπειτα καλύτερη και πιο απειλητική χωρίς όμως να μπορεί να βρει διαδρόμους προς την εστία του Απόλλωνα. Στο 11’ ένα καλό σουτ του Σακέτι ανάγκασε τον Φελτχούιζεν σε δύσκολη απόκρουση, αυτή ήταν και η μοναδική φάση των φιλοξενούμενων. Στο 25’ ο Άλεφ έγινε αναγκαστική αλλαγή αφού ένιωσε ενοχλήσεις πίσω στην γάμπα και αποχώρησε τραυματίας. Η Ομόνοια εκμεταλλεύτηκε την αλλαγή αυτή και πίεζε ψηλά τον Απόλλωνα. Στο 27’ οι «πράσινοι» έχασαν μεγάλη φάση όταν ο Χριστοφή έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση και έδωσε στον Γκονζάλες και αυτός προσπάθησε να στρώσει στον Ματ μέσα από την περιοχή αλλά οι αμυντικοί του Απόλλωνα πρόλαβαν τελευταία στιγμή και έδιωξαν σε κόρνερ. Στο 33’ ο Ματ έφυγε απέναντι από την εστία έχοντας δύο αμυντικούς να τον ακολουθούν, ο Άγγλος έκανε το σουτ και ο Βάλε απέκρουσε δύσκολα. Το παιχνίδι είχε πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και ο Τράττος προτίμησε να μην δείξει πολλές κάρτες γεγονός που έφερνε αντιδράσεις. Στα υπόλοιπα λεπτά του ημιχρόνου η Ομόνοια αν και πίεζε δεν μπορούσε να απειλήσει ενώ ο Απόλλωνας πραγματοποιούσε μια από τις χειρότερες φετινές του εμφανίσεις. Έτσι το ημίχρονο τελείωσε στο 0-0.

Απόδραση με Σαρδινέρο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε το ίδιο δυνατά όπως το πρώτο και είχε και αυτό καλό ρυθμό ήταν όμως πιο ισορροπημένο. Η αλλαγή του Σωφρόνη που έβγαλε τον Σκέμπρι και έβαλε τον Παπουλή έδωσε άλλη επιθετική πνοή στην ομάδα του και έκανε το Απόλλωνα πιο επικίνδυνο. Στο 56’ ο Φελτχούιζεν έγινε αναγκαστική αλλαγή αφού τραυματίστηκε σε μια ανύποπτη φάση και την θέση του πήρε ο Χριστοδούλου. Ο Απόλλωνας πλέον είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο 59’ ο Παπουλής μόλις που δεν πρόλαβε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά από ωραία σέντρα του Γιάκολις από δεξιά. Ο Άκης Ιωακείμ βλέποντας την ομάδα του να μην τα πηγαίνει καλά έριξε στο παιχνίδι τον Ζαρσίνιο και αυτό λειτούργησε ευεργετικά. Στο 67’ ο Χριστοφή έκανε επικίνδυνη σέντρα από δεξιά και ο Ματ μόλις που δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή για το 1-0. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα οι «πράσινοι» ζήτησαν πέναλτι με τον Τράττο να μην δίνει κάτι και την φάση να μην είναι ξεκάθαρη. Πλέον το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και κάθε αποτέλεσμα πιθανό. Στο 76’ οι δύο τεχνικοί ολοκλήρωσαν τις αλλαγές τους αφού ο Ιωακείμ έριξε στο παιχνίδι τον Μπρέβελντ και ο Αυγουστή τον Σαρδινέρο. Έμενε ένα περίπου εικοσάλεπτο για να δούμε αν το ντέρμπι θα είχε νικητή. Στο 78’ ένα σουτ του Σακέτι κτύπησε στον Κατελάρη και έφυγε ελάχιστα κόρνερ. Το παιχνίδι συνέχισε να έχει ένταση αλλά από αυτό έλειπαν οι φάσεις αφού οι δύο ομάδες δεν ήταν το ίδιο απειλητικές. Ο Απόλλωνας έμοιαζζε να θέλει παραπάνω να βρει το γκολ που θα του έδινε την νίκη. Στο 87’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη φάση όταν ο Γιούστε μέσα από την περιοχή και σε ευνοϊκή θέση δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα προς τα δίχτυα. Στο 91’ έγινε λάθος στο κέντρο και ο Απόλλωνας έφυγε στην αντεπίθεση, έγινε το πρώτο σουτ και ο Χριστοδούλου απόκρουσε αλλά η άμυνα του τον πρόδωσε αφού ο Σαρδινέρο ήταν μόνος και έσπρωξε την μπάλα σε κενή εστία. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με τον Απόλλωνα να παίρνει σπουδαία νίκη κτυπώντας στα αγαπημένα του λεπτά.

Σκόρερς: / 91' Σαρδινέρο
Κίτρινες: 38' Καντέ / 45' Σακέτι, 68' Άλαν