Θέαμα, ουσία και… απόλυτο για την Εθνική!

Έκανε το δυο στα δυο

Πετούσε η Ελλάδα στο Ηράκλειο!

Μετά το νωθρό πρώτο ημίχρονο, η «επίσημη αγαπημένη»… απογειώθηκε στο δεύτερο και συνέτριψε 82-61 το Ισραήλ, στα «Δύο Αοράκια», για το 2/2 στα προκριματικά του παγκοσμίου Κυπέλλου.

Πρώτος σκόρερ για την Εθνική ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος με 13 πόντους και τρίποντα σε καθοριστικά σημεία, με τους Καλάθη και Σάκοτα να είχαν από 11 ο καθένας και τον Θανάση Αντετοκούνμπο, ο οποίος έκανε το δικό του… σόου με τάπες και καρφώματα, να είχε 9.

Με τους Μαυροειδή, Βασιλόπουλο, Μαργαρίτη, Αθηναίου και Καλάθη αποτελούνταν η αρχική πεντάδα της Ελλάδας. Πολύ νευρικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση έκανε η Εθνική, καθώς υπέπεσε σε πολλά λάθη και δεν μπορούσε να βρει ρυθμό (0-4). Στη συνέχεια, οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έσφιξαν την άμυνά τους και βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, πέρασαν μπροστά (8-4), στα μισά. Ωστόσο, ο ρυθμός του παιχνιδιού δεν άνοιξε, καθώς και οι δύο ομάδες είχαν πολύ κακές επιθετικές επιλογές (με λάθη και άστοχα σουτ), μέχρι να ανεβάσει… στροφές ο Μπλατ και να δώσει ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (10-16), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η είσοδος του Σάκοτα βελτίωσε κάπως την εικόνα της «επίσημης αγαπημένης», αλλά ο Τιμόρ τιμωρούσε την κακή άμυνα στη ρακέτα και έτσι το Ισραήλ έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3 (15-18).

Με διαδοχικές καλές άμυνες και τους Λαρεντζάκη-Βουγιούκα ορεξάτους στην επίθεση μπήκε η Εθνική στη δεύτερη περίοδο, ανακτώντας το προβάδισμα (20-18), στα πρώτα δύο λεπτά. Όμως, η… φόρα των διεθνών μας δεν είχε συνέχεια και έτσι το Ισραήλ αντέδρασε και πέρασε εκ νέου μπροστά (22-25) με τον Μπλατ, μέχρι να απαντήσει ο Αθηναίου με δικούς του πόντους και να του κόψει τον ρυθμό (30-25), στα μισά. Παρ’ όλα αυτά, για άλλη μία φορά στο παιχνίδι, η ομάδα του Σκουρτόπουλου δεν έχτισε μομέντουμ και έτσι έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να αντιδράσουν (31-30). Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο οι Καλάθης και Αντετοκούνμπο αποφάσισαν να πατήσουν το… γκάζι και να σπρώξουν την «επίσημη αγαπημένη» στο +7 (37-30), με τον Ζάλμανσον να διαμορφώνει το 37-32 στο τέλος. Μάλιστα, η Εθνική θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια με πολύ περισσότερους πόντους στα αποδυτήρια, καθώς το Ισραήλ μετρούσε 17 λάθη σε 20 λεπτά παιχνιδιού!

Ο Βασιλόπουλος ξεκίνησε πολύ φουριόζος στο δεύτερο μέρος και με έξι δικούς του πόντους έστειλε την Ελλάδα για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (43-32), ενώ στη συνέχεια ο Γιαννόπουλος την πήγε στο +12 (46-34). Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου διατηρούσαν τη διψήφια απόστασή τους μέχρι τα μισά (48-38), καθώς η αστοχία και οι κακές επιστροφές στην άμυνα, επέτρεψαν στο Ισραήλ να ροκανίσει τη διαφορά (48-42). Ωστόσο, εκεί ήταν η σειρά του φόργουορντ του Ρεθύμνου να σπρώξει την «επίσημη αγαπημένη» και με ένα δικό του 5-0 την έστειλε στο +11 (53-42). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Εθνική είχε τον απόλυτο έλεγχο, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +12 (59-47), ενώ νωρίτερα είχε φτάσει ακόμη και στο +13 (59-46).

Με τον Αντετοκούνμπο να κόβει στην άμυνα και να… ράβει στην επίθεση, η Ελλάδα όχι μόνο διατηρούνταν σε διψήφια απόσταση, αλλά πήγε στο +17 (68-51), στα πρώτα τρία λεπτά της τέταρτης περιόδου. Το… σόου του φόργουορντ του Παναθηναϊκού είχε και συνέχεια, με την «επίσημη αγαπημένη» να εκτοξεύει τη διαφορά της στο +19 (72-53), στο 35’. Μία στιγμιαία χαλαρότητα, έδωσε την ευκαιρία στον Τιμόρ να κάνει ένα 5-0 (72-58) για τους Ισραηλινούς, αλλά η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν… ανησύχησε εκ νέου και ελέγχοντας πλήρως την κατάσταση και αφού πήγε στο +21 (79-58), έφτασε στη νίκη με το τελικό 82-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 37-32, 59-47, 82-61

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης 4, Αθηναίου 6 (2), Καλάθης 11 (8ασ.), Μαργαρίτης 8, Βουγιούκας 2, Σάκοτα 11 (3), Βασιλόπουλος 8, Μαυροειδής 10, Γκίκας, Γιαννόπουλος 13 (3), Σαλούστρος, Αντετοκούνμπο 9.

Ισραήλ (Κάτας): Χάουελ 13 (9 ριμπ.), Ζούσμαν 2, Μπλατ 10 (2), Μέκελ 3, Ντόσον 5, Τιμόρ 10 (2), Μπεν Χιμόλ 4, Μένκο 2, Μπλέιζερ, Κοέν 10, Ζάλμανσον 2, Αλτίτ.

Απόλλωνας: Τελευταία Ενημέρωση