Ζάρια - Απόλλωνας 1-2: Έβαλε μόνο δυο

Οι «κυανόλευκοι» είχαν την καθολική υπεροχή σε όλο το παιχνίδι

Ο Απόλλωνας πέρασε άνετα στον τρίτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, επικρατώντας για δεύτερη φορά της Ζάρια αυτή τη φορά με 2-1 στο «Ζίμπρου» της Μολδαβίας. Σκόραραν για την ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή οι Ντα Σίλβα και Σκέμπρι.

Οι «κυανόλευκοι» είχαν την καθολική υπεροχή σε όλο το παιχνίδι. Θα μπορούσαν να «καθαρίσουν» το ματς από το πρώτο ημίχρονο καθώς βρήκαν πάμπολλες ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ. Χωρίς υπερβολή, το τελικό σκορ θα μπορούσε να είναι άνετα 7-1 υπέρ του Απόλλωνα.

Αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι ο Μάριος Στυλιανού. Ο Άλεφ πραγματοποίησε το επίσημο του ντεμπούτο με τη φανέλα του Απόλλωνα. Ο Βραζιλιάνος αγωνίστηκε στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης.

Η Ζάρια ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ράτα στο 75’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας επιθετικός μονόλογος του Απόλλωνα. Χωρίς υπερβολή, ο τερματοφύλακας της Ζάρια έπαιζε μόνος του απέναντι στους ορμώμενους παίκτες του Σωφρόνη Αυγουστή, οι οποίοι έκαναν ότι ήθελαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Σακέτι έβγαλε μόνο του τον Μαγκλίτσα με μια εξαιρετική κάθετη πάσα όμως ο Κροάτης δεν βρήκε στόχο. Τρία λεπτά αργότερα, Σκέμπρι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Μάγκλιτσα έπιασε την κεφαλιά όμως δεν βρήκε σωστά τη μπάλα η οποία κατέληξε άουτ.

Στο 18ο λεπτό η ομάδα της Λεμεσού έχασε νέα μεγάλη διπλή ευκαιρία. Ο Μαγκλίτσα έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής και ανάγκασε τον Πασένκο να κατεβάσει τα ρολά του και να αποκρούσει δύσκολα τη μπάλα. Στη συνέχεια της φάσης, ο Κροάτης έγινε ξανά κάτοχος της μπάλας και έκανε μια όμορφη σέντρα συστημένη στο κεφάλι του Σακέτι όμως ο Αργεντινός δεν βρήκε στόχο.

Ο Απόλλωνας «σφυροκοπούσε» την άμυνα των Μολδαβών με κύριους εκφραστές του Μαγκλίτσα και Ντα Σίλβα. Η ομάδα της Λεμεσού πήρε αυτό που δικαιούταν στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Στο 44’ ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή που έγινε πάνω στον Στυλιανού μέσα στην περιοχή. Ο Ντα Σίλβα ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ για την Ζάρια. Συγκεκριμένα ο Φόσκα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 47ο λεπτό με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ολιγωρία που υπήρξε στην άμυνα του Απόλλωνα.

Η ομάδα της Λεμεσού προσπάθησε να απαντήσει άμεσα στο γκολ που δέχτηκε. Στο 52ο ο Πασένκο πραγματοποίησε μια σωτήρια επέμβαση στον κεραυνό που εξαπέλυσε ο Ζοάο Πέδρο. Στο 58’ ο Ντα Σίλβα βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Ζαρία όμως το πλασέ που επιχείρησε δεν ήταν καθόλου καλό. Πέντε λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Μαγκλίτσα να απολέσει άλλη μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Πέδρο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κροάτης έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πασένκο.

Στο 75ο λεπτό η Ζάρια έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Ράτα με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Η πίεση του Απόλλωνα απέφερε τελικά καρπούς καθώς στο 80ο λεπτό ο Μαγκλίτσα σκόραρε από κοντά και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.
Στο δεύτερο γκολ του Απόλλωνα συνδυάστηκαν και οι τρεις επιθετικοί της ομάδας. Ο Μαγκλίτσα τροφοδότησε τον Σκέμπρι, ο Μαλτέζος βρήκε με κεφαλιά τον Ζελάγια ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ, με τον Πασένκο να αποκρούει ασταθώς. Ο Μαγκλίτσα πήρε το ριμπάουντ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει δεύτερη νίκη επί της Ζάρια.

ΖΑΡΙΑ – ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 1-2

Γκολ: 47’ Φόσκα - 45’ Ντα Σίλβα, 80’ Σκέμπρι

Ζάρια: Πασένκο, Γκολοβατένκο, Ζαγκινάιλοφ (72’ Μπογκίου), Ράτα, Οβσεανίκοφ, Τιγκίρλας, Γκούλσεατς, Μιχαίλιοφ, Φόσκα, Γκόμες (65’ Σαβόροφ), Τριφόνοφ.

Απόλλωνας: Βάλε, Σακέτι, Ντα Σίλβα, Ζοάο Πέδρο, Ζάντερ (59’ Βασιλείου), Ρομπέρζ, Κυριάκου, Στυλιανού (69’ Ζελάγια), Σκέμπρι, Γιούστε (78’ Άλεφ), Μαγκλίτσα.

Κίτρινες Κάρτες: Ράτα, Γκόμες

Κόκκινες κάρτες: Ράτα (75’)