Άρης - Καρμιώτισσα 3-2: Παλικαρίσια τριάρα

Τεράστια νίκη για τον Άρη, ο οποίος επικράτησε της Καρμιώτισσας με 3-2

Σ' ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς ο Άρης κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 επί της Καρμιώτισσας. Η ομάδα του Άρη δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι όμως κατάφερε να προηγηθεί 3 φορές στο σκορ, και όταν γίνεται αυτό δύσκολα χάνεις τη νίκη. Η Καρμιώτισσα ήταν καλύτερη σε αρκετά μεγάλο διάστημα στο παιχνίδι όμως δεν τα κατάφερε και πλέον βρίσκεται στη 11η θέση με 33 βαθμούς όσους και ο Άρης, ο οποίος όμως έχει προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

A' ημίχρονο

Δυνατά μπήκαν οι δυο ομάδες στο παιχνίδι. Η Καρμιώτισσα έγραψε και την πρώτη της τελική μόλις στο 2' του αγώνα. Ο Σάλιακας εκτέλεσε δυνατά ένα φάουλ, όμως η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια του Γιαννακόπουλου.  Μέχρι το 15' του αγώνα η Καρμιώτισσα μετρούσε 5 κόρνερ χωρίς όμως να καταφέρει να σημειώσει κάποιο τέρμα. Παρά την υπεροχή της Καρμιώτισσας και κόντρα στην ροή του αγώνα ο Άρης άνοιξε το σκορ. Στην πρώτη του καλή ευκαιρία στο 27' ο Γουέλνα με όμορφη κεφαλιά κατάφερε να νικήσει τον Ντραγκόγεβιτς. Το τέρμα ανέτρεψε τις ισορροπίες στον αγώνα, όμως και πάλι ο ρυθμός ήταν αργός. Στο 31' όμως η Καρμιώτισσα απάντησε στα τέρματα. Ουσιαστικό μια λάθος κεφαλιά του Μάρτινς νίκησε τον Γιαννακόπουλο και έτσι έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ούτε το αυτογκόλ του Άρη ήταν ικανό να αλλάξει το ρυθμό του αγώνα και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς κάποια άλλη φάση και με το 1-1.

Β' ημίχρονο

Άλλο παιχνίδι ξεκίνησε στο Β' ημίχρονο. Με το καλημέρα στο 46' η Καρμιώτισσα έχασε την ευκαιρία του αγώνα. Ο Όρντος έκανε την κεφαλιά όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του πορτιέρο του Άρη. Η απάντηση του Άρη ήταν άμεση και στο 48΄ο Μάρτινς μπήκε στην περιοχή της Καρμιώτισσας, έκανε το σουτ, όμως ο Ντραγκόγεβιτς είπε όχι. Στο 53' ο Γιούσεφ μπήκε στην περιοχή, όμως ο Ντραγκόγεβιτς πρόλαβε τον παίκτη του Άρη την τελευταία στιγμή. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε κάτι που δεν βόλευε καμιά από τις δυο ομάδες. Στο 71' όμως τα πάντα άλλαξαν. Και αυτό γιατί ο Άρης κέρδισε ένα πέναλτι. Ο Μάρτινς πήρε τη μπάλα, και εκτέλεσε με επιτυχία γράφοντας έτσι το 2-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα τα δεδομένα άλλαξαν και πάλι, όταν η Καρμιώτισσα έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Αρότσα είδε την κόκκινη κάρτα από τον Λεόντιο Τράττο για αντιαθλητικό κτύπημα. Στο 82' η Καρμιώτισσα έχασε μια καλή ευκαιρία για πετύχει το δεύτερο της τέρμα. Μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Σταύρου, ο Πάσεκ έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Δυο λεπτά αργότερα όμως ανέλαβε δράση ο Βαττής. Ο ποδοσφαιριστής της Καρμιώτισσας, πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του και έγραψε το 2-2. Η απάντηση όμως του Άρη ήρθε άμεσα. Στο 88' ο Μαραγκουδάκης βρέθηκε στην περιοχή της Καρμιώτισσας, και με ένα κεραυνό έγραψε το 3-2 για τον Άρη.

Άρης: Γιαννακόπουλος, Παχίπης, Κυριάκου, Άλβαρεθ, Γιούσεφ, Μάρτινς, Ευσταθίου, Μαραγκουδάκης, Όσκαρ, Γουέλνα, Ράντου

Καρμιώτισσα: Ντραγκόγιεβτς, Βοσκανιάν, Γουίλερ, Όστογιτς, Μπάρμπαρο, Αντάμοβιτς, Αρότσα, Πόλιανετς, Πάσεκ, Σάλιακας, Όρντος

Κύπρος: Τελευταία Ενημέρωση