Αλκή - Δόξα 0-5: Με σούπερ Ζατλ έριξε πεντάρα

Σε ένα παιχνίδι με δυο διαφορετικά ημίχρονα η Δόξα νίκησε με 0-5 την Αλκή

Σε ένα παιχνίδι με δυο διαφορετικά ημίχρονα η Δόξα νίκησε με 0-5 την Αλκή. Στο πρώτο ημίχρονο η Αλκή ήταν πιο πιεστική και άξιζε κάποια τέρμα, όμως στην επανάληψη η Δόξα με 5 τέρματα διέσυρε την Αλκή. Το αποτέλεσμα σίγουρα αδικεί την Αλκή όμως η αλήθεια είναι πως η Δόξα ήταν αποτελεσματική.

Με όρεξη και καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι. Οι δυο ομάδες ήθελαν να παίξουν γρήγορα και να βγουν ψηλά, όμως οι αμυντικοί των δυο ομάδων ήταν συγκεντρωμένοι. Παρά τις καλές προϋποθέσεις η πρώτη καλή τελική προσπάθεια ήρθε στο 17’, όταν μετά από κόρνερ ο Ντιακιτέ, έπιασε μια κεφαλιά και έστειλε μπάλα μόλις έξω. Τρία λεπτά αργότερα, ο Φαμπρίτσιο με μια ωραία ενέργεια ελευθερώθηκε και έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Γκρεμσλ να λέει όχι. Στο 24’ ο Τριμπό έπιασε ένα ωραίο δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής και έστειλε τη μπάλα μόλις έξω. Στο 32’ ο Τριμπό βρέθηκε σε καλό σημείο, έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε αρκετά έξω. Στο 41’ ήρθε και η πρώτη καλή ευκαιρία για την Δόξα, με το σουτ του Ζατλ, να περνά έξω.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Δόξα βρήκε το τέρμα που ήθελε. Ο Πίκολι εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Ιτούα δεν έδιωξε σωστά και ο Ζατλ με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-1 στο 47’ του αγώνα. Τέσσερα λεπτά αργότερα και έπειτα από νέρο κόρνερ ήρθε η κεφαλιά του Μουχτάρη που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Ζατλ με νέο σουτ από την περιοχή έγραψε το 0-2. Στο επόμενο λεπτό ο Λουίς Κάρλος έφυγε σε τετ α τετ με τον Πάρντο να του λέει όχι. Στο 57’ ο Χαρή έκανε μια μπαλιά στην περιοχή της Δόξας, ο Φαμπρίτσιο ανέβηκε πιο ψηλά από όλους, όμως η κεφαλιά του κατέληξε στα χέρια του Γκρεμσλ. Τέσσερα λεπτά αργότερα και μετά από ωραίες ντρίμπλες ο Σεμέδο βρέθηκε στην περιοχή σε θέση βολής, όμως το σουτ του πέρασε έξω. Στο 66’ ο Ασαμόα βρέθηκε μόνος στο σημείο του πέναλτι, έκανε το σουτ, όμως ο Πάρντο έσωσε την Αλκή. Η γηπεδούχος ομάδα πίεζε ψηλά για να βρει το τέρμα που θα την έβαζε πίσω στο παιχνίδι. Στο 71’ η μπαλιά του Μπιλάλ, βρήκε το κεφάλι του Ντουβεντρού, με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα έξω. Στο 83’ η Δόξα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να τελειώσει το παιχνίδι. Ο Σαντίκ έφυγε τετ α τετ με τον Πάρντο να του λέει όχι, και το σουτ του Λουίς Κάρλος να περνά έξω. Δυο λεπτά αργότερα όμως το παιχνίδι τελείωσε οριστικά. Ο Γκόμες με δυνατό σουτ από δύσκολη θέση στην περιοχή, νίκησε τον Πάρντο και έγραψε το 0-3. Στο 89΄ο Ζατλ κατέγραψε το 0-4 με χατ τρικ, έπειτα από λάθος του Πάρντο, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σαντίκ στο 91΄με ωραίο πλασέ.

Ενδεκάδες

Αλκή Ορόκλινη: Πάρντο, Ντουβεντρού, Εγκομό, Σεμέδο, Χαρή, Ντικρουτζιά, Ιτούα, Λοϊζίδης, Φαμπρίτσιο, Ντιακιτέ, Τριμπό

Δόξα: Γκρέμσλ, Μπα, Μουχτάρης, Ρεδόνδο, Παπαφώτης, Κάρλος, Ασαμόα, Ιωάννου, Ζατλ, Ενινφούλμ, Σαντίκ