Δια ποδός Σαλάλιχ … μπήκε σε περιπέτειες! (vid)

Η Δόξα ηττήθηκε από τη Νέα Σαλαμίνα και πλέον βρίσκεται στον πόντο από την ΕΝΠ

«Διπλό» για την Νέα Σαλαμίνα που νίκησε την Δόξα με 1-0 στο «Κατωκοπιά-Επιστροφή» και βάζει την ομάδα της Κατωκοπιάς σε περιπέτειες.

Α Μέρος

Το παιχνίδι άρχισε με τα πρώτα λεπτά να είναι αναγνωριστικά. Η Δόξα έδειξε τις προθέσεις της όμως καθώς έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Στο 6ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Ασάντε μέσα στη περιοχή να κάνει το σουτ αλλά ο Κίσσας να απεκρούει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Η Δόξα που είχε την κατοχή λίγο έφτασε στο 20ο λεπτό να ανοίξει το σκορ αλλά ο Μπένι απο πλεονεκτική θέση δεν βρήκε όπως θα ήθελε τη μπάλα και έτσι χάθηκε μεγάλη ευκαιρία.

Στο 33ο λεπτό ο Τρούγιτς έκανε ωραία ατομική ενέργεια αλλά το σουτ απέκρουσε και πάλι ο τερματοφύλακας της Νέας Σαλαμίνας.

Ένα λεπτό πριν το 45 η Δόξα κέρδισε σε πολύ καλή θέση φάουλ και το ανέλαβε ο Κοβάσεβιτς αλλά βρήκε έτοιμο και πάλι τον Κίσσα.
Τίποτα δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 0-0.

Β Μέρος
Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε στο ίδιο μοτίβο με το πρώτο καθώς η Δόξα ήταν η ομάδα που ήθελε να επιτεθεί. Στο 55ο λεπτό ο Ίλιτς έκανε το πρώτο σουτ στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ήταν εντελώς άστοχο.

Με τον ρυθμό πέφτει σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές της Δόξας δεν είχαν καθαρό μυαλό για να επιτεθούν.
Η πρώτη φάση στο παιχνίδι για την Νέα Σαλαμίνα ήρθε στο 83ο λεπτό με τον Φλοριάν αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Σισκόφσκι.

Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και άνοιξαν το σκορ με τον Σαλάλιχ. Ο ποδοσφαιριστής της Νέας Σαλαμίνας έκανε το σουτ με τον Σισκόφσκι να απεκρούει αλλά στην επαναφορά η μπάλα κτύπησε εκ νέου στον ίδιο και κατέληξε στα δίκτυα.

Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει και κέρδισε πέναλτι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων μετά απο μαρκάρισμα του Μαργκάσα πάνω στον Τινζανί. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαντίκ ο οποίος αστόχησε καθώς έστειλε τη μπάλα ψηλά απο το δοκάρι του Κίσσα.

Έτσι η Νέα Σαλαμίνα έφυγε με το «διπλό» και έβαλε σε περιπέτειες τη Δόξα που θα παίξει την παραμονή με την ΕΝΠ στο τελευταίο αγώνα.

Δόξα : Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι, Ίλιτς, Σαντίκ, Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Στυλιανού, Τραϊτσέφσκι, Ασάντε, Τρούγιτς

Nέα Σαλαμίνα: Κίσσας, Μαλεκκίδης, Άδωνη, Μάντζεκ, Κουμουρής, Κλίμοβιτς, Φράγκος, Μποτεάκ, Ντορεγκαράϊ, Λεούκο, Οφόρι

Σκόρερ: -/ Σαλάλιχ 84′

Κίτρινες: Στυλιανού, Τρούγιτς / Κουμουρής, Οφόρι, Φράγκος, Μαργκάσα