Δόξα-Εθνικός Άχνας 4-2: Ο Πίκολι σέρβιρε ο Σαντίκ τα έβαζε

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Σε ένα αγώνα διαφήμιση του ποδοσφαίρου η Δόξα κατάφερε να πάρει την νίκη με 4-2 απέναντι στον Εθνικό Άχνας. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Πίκολι που σέρβιρε τα 3 από τα 4 γκολ της Δόξας. Δύο γκολ πέτυχε ο Σαντίκ με το ένα να είναι με τακουνάκι. Γκολάρα σημείωσε και ο Παπαγεωργίου.

Η Δόξα τις ευκαιρίες ο Εθνικός το γκολ

Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα αν και χρειάστηκε να περάσουν 20 λεπτά να δούμε μπάλα τελικά είδαμε αρκετές ευκαιρίες και ένα γκολ. Η πρώτη φάση του αγώνα ήρθε στο 19’ όταν ο Λουίς Κάρλος μέσα από την περιοχή έκανε μια αδύναμη κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Μπογκαντίνοφ. Ένα λεπτό αργότερα ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής σε τετ-α-τετ με τον Μπογκαντίνοφ έκανε το πλασέ αντί να δώσει στον Σαντίκ που βρισκόταν μπροστά από κενή εστία και έτσι ο τερματοφύλακας του Εθνικού απέκρουσε. Στο 24’ ο Λουίς Κάρλος συμπλήρωσε χατ-τρικ χαμένων ευκαιριών αφού σε μια αντεπίθεση έκανε την κούρσα από την γραμμή του κέντρου και εξαπέλυσε σουτ έξω από την περιοχή με τον Μπογκαντίνοφ να του λέει και πάλι εντυπωσιακά όχι. Ο νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε στο 28΄αφού μετά από εκτέλεση φάουλ του Κιπιάνι στην καρδιά της περιοχής ο Στόιτσεφ έβαλε την προβολή και έγραψε το 1-0 για τον Εθνικό. Οι παίκτες της Δόξας δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Ποδοσφαιρική πανδαισία

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαφορετική εικόνα ενώ η Δόξα αυτή την φορά έκανε γκολ τις ευκαιρίες που βρήκε. Μόλις στο 47’ η Δόξα ισοφάρισε όταν ο Λουίς Κάρλος έκανε νέα ωραία ατομική προσπάθεια και εξαπέλυσε σουτ με την μπάλα και πάλι να μην του κάνει το χατίρι και να κτυπά στο δοκάρι και στη συνέχεια να στρώνεται στον Ζατλ που με πλασέ σε κενή εστία έκανε το 1-1. Στο 51’ η ανατροπή για την Δόξα ξεκίνησε και πάλι από τα πόδια του Λουίς Κάρλος που μπήκε υπέροχα στην περιοχή και έδωσε στον Πίκολι, αυτός με μία έδωσε στον Σαντίκ που με τακουνάκι έκανε το 2-1 και έφερε την ανατροπή. Στο 55’ ο Πίκολι έκανε μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά αλλά ο Μπογκαντίνοφ έσωσε την ομάδα του στην γραμμή. Στο 57’ ο Παπαφώτης έκανε ένα εξαιρετικό σουτ με το αριστερό με τον τερματοφύλακα του Εθνικού να του αρνείται το γκολ. Στο 66’ ένα σουτ του Λουίς Κάρλος έφυγε λίγο έξω με τον μέσο της Δόξας να τα έχει με την τύχη του για τις σημερινές χαμένες ευκαιρίες. Στο 71’ και ενώ ο Εθνικός πίεζε για την ισοφάριση ο Παπαγεωργίου το πήρε πάνω του αφού έκανε ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό πλασέ έξω από την περιοχή και σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ για να κάνει το 2-2. Η Δόξα δεν άργησε να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ με τον Πίκολι να εκτελεί το κόρνερ και τον Μουκτάρη να πηδάει ψηλότερα από όλους και να κάνει το 3-2. Ο Εθνικός πίεζε ωστόσο στο 81’ η Δόξα σκότωσε το παιχνίδι αφού σε φάση ακριβώς την ίδια με το τρίτο γκολ ο Πίκολι εκτέλεσε κόρνερ και ο Σαντίκ με το κεφάλι έκανε το 4-2 χαρίζοντας στον Πίκολι την τρίτη του ασίστ και στον εαυτό του το δεύτερό του γκολ. Πλέον τα πάντα είχαν κριθεί και τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με την Δόξα να παίρνει σπουδαία νίκη και εμάς που παρακολουθήσαμε τον αγώνα να μένουμε εντυπωσιασμένοι.

Σκόρερς: 47' Ζατλ, 51' 81' Σαντίκ, 76' Μουκτάρης / 28' Στόιτσεφ, 71' Παπαγεωργίου
Κίτρινες: 8' Πίκολι, 36' Ασαμόα / 74' Μούσιτς