Δόξα - Νέα Σαλαμίνα 4-1: Τη σκόρπισε στους τέσσερις ανέμους

Τεράστια νίκης της Δόξας με 4-1 επί της Νέας Σαλαμίνας

Μια εξαιρετική Δόξα που έλεγξε τον αγώνα σε όλη την αναμέτρηση είχε την υπεροχή, έφτασε στη μεγάλη νίκη με 3-1 επί της Νέας Σαλαμίνας. Οι Σισοκό και Ασαμόα βρέθηκαν σε εξαιρετικό βράδυ, ενώ ο Λουίς Κάρλος και Σαντί ταλαιπώρησαν πολύ την άμυνα της Νέας Σαλαμίνας. Για τους «Ερυθρόλευκους» η βραδιά είχε μόλις ένα ποδοσφαιριστή που στάθηκε καλά και μάλιστα όσο και αν ακούγεται παράξενο αυτός ήταν ο Βεσελόφσκι.

Α’ ημίχρονο

Η Σαλαμίνα θέλησε να μπει δυνατά στο παιχνίδι και να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Όμως στο 5’ ήρθε η πρώτη φάση του αγώνα και αυτή ήταν για την Δόξα, όταν ο Λουίς Κάρλος από το ύψος της περιοχής έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο Βεσελόφσκι μπλόκαρε σταθερά. Στο 11’ και έπειτα από ένα κακό διώξιμο των ποδοσφαιριστών της Νέας Σαλαμίνας σε κόρνερ του Σισοκό, ο Ασαμόα έκανε νέα μπαλιά στην περιοχή και ο Σαντίκ έπιασε τη κεφαλιά με την οποία έγραψε το Δόξα - Σαλαμίνα 1-0. Η Δόξα έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και ήταν αρκετά πιο ουσιαστική από την Νέα Σαλαμίνα. Η επόμενη φάση του αγώνα καταγράφηκε στο 23’ όταν ο Μπριτζίτο έκανε το γύρισμα στην περιοχή της Δόξας, η μπάλα πέρασε από όλους, ο Κάκο έκανε το σουτ από πολύ καλή θέση, όμως η μπάλα κατέληξε εύκολα στα χέρια του Γκρεμσλ. Στο 31’ ο Σισοκό έκανε μια εκπληκτική μπαλιά προς τον Σαντίκ, ο οποίος με μιας έκανε την προβολή, όμως η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια. Δυο λεπτά αργότερα, ο Σισοκό εκτέλεσε ένα φάουλ με μπαλιά, ο Ρεδόνδο έπιασε την κεφαλιά χωρίς πίεση και η μπάλα έφυγε μόλις πάνω από τα δοκάρια. Στο 35’ ο Σισοκό πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του και βγήκε τετ – α – τετ με τον Βεσελόφσκι, όμως ο τερματοφύλακας της Σαλαμίνας έδιωξε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε με πάσα, ο Λουίς Κάρλος, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και ο Βεσελόφσκι έδιωξε σε νέο κόρνερ. Το νέο κόρνερ εκτέλεσε ο Σισοκό με μπαλιά, οι παίκτες της Σαλαμίνας έδιωξαν και ο Ασαμόα με ένα σουτ από τα 40 μέτρα, έγραψε το 2-0. Μάλιστα ένα λεπτό μετά το τέρμα ο Ασαμόα έφυγε και πάλι στην επίθεση, πέρασε δυο ποδοσφαιριστές έκανε το σουτ, και ο Βεσελόφσκι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Από το κόρνερ ήρθε νέα μεγάλη φάση, όταν η μπάλα πέρασε από όλους και ο Μουχτάρης έκανε το σουτ, με τον Βεσελόφσκι να σώζει. Στο 45’ ο Ζατλ, βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το ωραίο πλασέ, και ο Βεσελόφσκι με τα ακροδάχτυλα του έδιωξε την μπάλα. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Όπως τελείωσε το πρώτο μέρος η Δόξα, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο. Μόλις στο 47’ ο Λουίς Κάρλος έκανε το δυνατό σουτ, ο Βεσελόφσκι όμως έσωσε. Δυο λεπτά αργότερα ο Πίκολι με απευθείας εκτέλεση ανάγκασε τον Βεσελόφσκι να διώξει δύσκολα. Στο 61’ και έπειτα από πλασέ του Σαντίκ, ο Βεσελόφσκι έσωσε, όμως η μπάλα κατέληξε στον Λουίς Κάρλος ο οποίος μόνος και χωρίς τερματοφύλακα έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Δυο λεπτά αργότερα όμως ο Σισοκό έδωσε μια άψογη πάσα στον Λουίς Κάρλος που μόνος αυτή τη φορά δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 3-0. Η απάντηση της Νέας Σαλαμίνας ήρθε στο 71’ όταν ο Ρόκε με ωραία μπαλιά βρήκε τον Μακρίεφ, που με προβολή έγραψε το 3-1. Στο 74’ ο Λουίς Κάρλος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα μόλις δίπλα από τα δοκάρια του Βεσελόφσκι, ενώ ένα λεπτό αργότερα και σε μια αντεπίθεση ο Σισοκό έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε έξω. Στο 78΄ο Σισοκό σκόραρε με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, όμως το τέρμα ακυρώθηκε μιας και μπροστά από τον Βεσελόφσκι υπήρχε ποδοσφαιριστής της Δόξας ο οποίος ήταν σε θέση οφσαίντ. Στο 86’ η Δόξα έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Σισοκό σε ακόμη μια ωραία κούρσα από αριστερά, έδωσε την μπάλα στον Λουίς Κάρλος, και αυτός με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 91’ ο Σαντίκ βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, ο Βεσελόφσκι έσωσε. Δυο λεπτά αργότερα ο Παπαφώτης πέρασε από δυο ποδοσφαιριστές, μπήκε στην περιοχή έκανε το ωραίο γύρισμα και ο Κένιντι με δυνατό σουτ έγραψε το 4-1, όπου ήταν και το τελικό σκορ.

Δόξα: Γκρεμσλ, Σισσοκό, Μουχτάρης, Ρεδόνδο, Λουίς Κάρλος, Ασαμόα, Ιωάννου, Ζαϊλ, Ενινφούλ, Σαντίκ, Μπα

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Βοσκανιάν, Καρώ, Μιντίκκης, Κορέια, Νταμάχου, Μανογιάν, Πόλιανετς, Μπριζίτο, Κάκκο, Μακριέφ