Δόξα-Ολυμπιακός 3-1: Τριάρα με σφραγίδα Σαντίκ και Παπαφώτη

Πραγματοποιώντας μια μεστή και σοβαρή εμφάνιση, η Δόξα επιβλήθηκε με 3-1 του Ολυμπιακού στο Μακάρειο και επέστρεψε με δυναμικό τρόπο στις νίκες. Τα γκολ για την ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα πέτυχαν οι Σαντίκ (2) και Κάρλος. Το γκολ για τον Ολυμπιακό πέτυχε ο Καπαρτής.

Δυο ασίστ μοίρασε ο Βασίλης Παπαφώτης, ο οποίος ήταν ένας εκ των κορυφαίων παικτών της Δόξας. Η ομάδα της Κατωκοπιάς έφτασε τους 19 βαθμούς και έπιασε την Πάφο και την Ομόνοια στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Δόξα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησε να επιβάλει από την αρχή το δικό της ρυθμό. Παρ’ όλα αυτά, η πρώτη τελική στο ματς άνηκε στον Ολυμπιακό. Στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πεχλιβάνης έκανε ένα χλιαρό σουτ μέσα από την περιοχή όμως ο Γκρεμσλ μπλόκαρε τη μπάλα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Η ομάδα του Χατζηλούκα ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη τελική της προσπάθεια στο παιχνίδι. Στο 7ο λεπτό ο Κάρλος πήρε την ασίστ από τον Παπαφώτη και νίκησε τον Χίντι με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή.

Η Δόξα συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό, ψάχνοντας ένα δεύτερο. Αντίθετα, οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν έδειξαν κανένα σημάδι αντίδρασης μετά το γκολ που δέχτηκαν. Η ομάδα του Χατζηλούκα πέτυχε και 2ο γκολ στο 18ο λεπτό από στημένη φάση. Ο Παπαφώτης εκτέλεσε το φάουλ, ο Σαντίκ πρόλαβε την έξοδο του Χίντι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά. Πάντως, υπήρξε υπόνοια για επιθετικό φάουλ καθώς ο Σαντίκ έβαλε αντικανονικά τα χέρια στον Χριστοφίδη και δεν τον άφησε να κάνει άλμα για κεφαλιά, όπως φάνηκε στην επαναληπτική προβολή.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο μετά το 25ο λεπτό και έψαξε ένα γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 27’ οι «μαυροπράσινοι» έφτασαν πολύ κοντά γκολ όμως ο Γκρεμσλ απόκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ την κεφαλιά του Μιγκελίτο. Στο 31ο λεπτό ο Χριστοφίδης έπιασε μια ωραία κεφαλιά μέσα από την περιοχή όμως ο Ρεδόντο απομάκρυνε τη μπάλα προ της γραμμής. Η ομάδα της Κατωκοπιάς πήγε στα αποδυτήρια με ένα ισχυρό προβάδισμα δυο τερμάτων.

Στην επανάληψη η Δόξα «έχτισε» πάνω στο προβάδισμα της και έκανε πολύ σωστή διαχείριση. Το 2ο ημίχρονο ξεκίνησε με μια τελική προσπάθεια από πλευράς γηπεδούχων. Ο Κένετι σούταρε από πλεονεκτική θέση όμως δεν βρήκε στόχο. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 52’ με μια εκτέλεση φάουλ του Παπαφώτη, με τον Χίντι να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα. Η Δόξα απείλησε ξανά στον 59’ με τον Ζατλ, ο οποίος σούταρε δυνατά μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα όμως να φεύγει πολύ μακριά από την εστία του Χίντι.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς πέτυχε και τρίτο γκολ στο 76’ με τον Σαντίκ, ο οποίος νίκησε τον Χίντι με ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, πετυχαίνοντας παράλληλα το 2ο του προσωπικό γκολ.

Το μόνο που κατάφερε ο Ολυμπιακός ήταν να μειώσει σε 3-1 στο 89ο λεπτό με ωραία κεφαλιά του Καπαρτή, ο οποίος διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΟΞΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-1

ΓΚΟΛ: 7’ Κάρλος, 18’ και 76’ Σαντίκ – 89’ Καπαρτής

ΔΟΞΑ (Λούκας Χατζηλούκας): Γκρεμσλ, Μπα, Ρεδόντο, Παπαφώτης (73’ Κιφουετί), Λουίς Κάρλος (46’ Κένετι), Πίκολι (57’ Σισοκό), Ασαμόα, Ζατλ, Ενινφούλ, Πουτζιουρής, Σαντίκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χρύσης Μιχαήλ): Χίντι, Παχίπης, Σεραφείμ (81’ Μενελάου), Σαμάρας, Χριστοφίδης, Αντωνίου (46’ Καπαρτής), Σωτηρίου Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Κάστρο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Σεραφείμ

ΣΤΑΔΙΟ: ΜΑΚΑΡΕΙΟ