Ερμής - Δόξα 1-5: Ζωντανή με πεντάρα

Πέντε διαφορετικοί σκόρερ για την ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη

Μια Δόξα με πάθος, με ένταση, με ψυχή κατάφερε να καθαρίσει τον Ερμή στο «Παπ» με 1-5. Η ομάδα του Πουρσαϊτίδη ήταν αυτή που έπρεπε και με 5 διαφορετικούς σκόρερ κατάφερε να πάρει τους 3 πολύτιμους βαθμούς ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Α’ κατηγορία

Κάπως μουδιασμένα μπήκαν οι δυο ομάδες στο γήπεδο. Στο 7’ λεπτό όμως καταγράφηκε η πρώτη φάση του αγώνα. Ο Κορομινάς από μακριά δοκίμασε το πόδι του και ο Στυλιανού έδιωξε σε κόρνερ. Στα επόμενα δέκα λεπτά η Δόξα είχε καταφέρει να πάρει το πάνω χέρι, χωρίς όμως να κάνει κάποια φάση. Στο 17’ όμως ο Ρεδόνδο έβγαλε μια πανέμορφη μπαλιά και ο Μπραούλιο με άπιαστη κεφαλιά έγραψε το 0-1. Στο 21’ η Δόξα έφθασε και σε δεύτερο τέρμα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ρεδόνδο ανέβηκε πιο ψηλά από όλους και έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα του Στυλιανού για δεύτερη φορά στον αγώνα, κάνοντας έτσι το 0-2. Στο 26’ ο Κορομινάς έπιασε την μπάλα και αφού πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του, πλάσαρε όμορφα τον Στυλιανού γράφοντας το 0-3. Ο Ερμής έδειχνε πως δεν μπορεί να αντιδράσει. Στο 29’ όμως ο Κότο Παγιές δοκίμασε το πόδι του από πολύ μακριά, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Νέγκρι. Ένα λεπτό αργότερα όμως ο Ντε Μέλο έδωσε απίθανη ασίστ στον Γκραντίν που μόνος του με τον Νέγκρι πλάσαρε σωστά γράφοντας το 1-3. Το παιχνίδι είχε πολύ καλό ρυθμό και κάθε φάση μύριζε γκολ. Στο 38’ ο Αρτάμπε εκτέλεσε ένα φάουλ από καλό σημείο, όμως η μπάλα πέρασε ψηλά έξω. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου.

Άλλος αγώνας στο δεύτερο ημίχρονο. Ερμής και Δόξα δεν «μπήκαν» στο γήπεδο, ή τουλάχιστον έσβησαν τελείως τις μηχανές. Η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος καταγράφηκε στο 58΄, όταν ο Μασίνουα βρέθηκε στην περιοχή της Δόξας, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Νέγκρι. Στο 62’ ήρθε η απάντηση της Δόξας, όταν ο Κάστρο μπήκε στην περιοχή του Ερμή, έκανε το σουτ όμως ο Στυλιανού έσωσε εντυπωσιακά. Στα 71’ η Δόξα έβαλε τέλος στα όνειρα του Ερμή καθώς ο Κορομινάς έδωσε όμορφη ασίστ στον Κάστρο που μόνος του δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-4. Στο 80’ ο Κένετι μπήκε στην περιοχή, ο Στυλιανού τον ανέτρεψε και ο διαιτητής του αγώνα έδειξε σωστά το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκόμες που ήταν εύστοχος και έτσι το 1-5 ήταν γεγονός. Διαδικαστικό χαρακτήρα είχαν τα επόμενα λεπτά. Η νίκη είχε ξεκαθαρίσει και το θέμα ήταν το τελικό σκορ. Στο 87’ ο Κορομινάς βρέθηκε στην περιοχή του Στυλιανού, έκανε το δυνατό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Ερμή. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα με τη Δόξα να παίρνει την τεράστια νίκη και 3 πολύτιμους βαθμούς.

Ερμής: Στυλιανού, Ντε Μέλο, Αρτάμπε, Χριστοφή, Μπένγκα, Κότο, Αντωνίου, Κυπριανού, Λίλλης, Έλιοτ, Μασίνουα

Δόξα: Νέγκρι, Πόλο, Γκουλόν, Ρομπέρτο, Πουτζουρής, Ενινφούλ, Γκόμες, Κάστρο, Μπραούλιο, Ρεδόνδο, Κορομινάς

Δόξα: Τελευταία Ενημέρωση

Σπουδαίο διπλό για τη Δόξα στο Παραλίμνι, αυξάνοντας έτσι τις πιθανότητες της για αποφυγή του υποβιβασμού