Εθνικός Άχνας-Δόξα 0-4: Η διαφορά ήταν μεγάλη

Πρώτη νίκη για την Δόξα μέσα στο 2018

Η Δόξα ήταν πολύ ανώτερη του Εθνικού στο Δασάκι, κερδίζοντας τον με 0-4 για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος μας. Ναρ, Μουχτάρης με δύο γκολ και Σαντίκ τα γκολ της ομάδας του Λούκα Χατζηλούκα, η οποία σημείωσε την πρώτη της νίκη μέσα στο 2018. Στους 30 βαθμούς η Δόξα, στους 6 ο Εθνικός.

Ο αγώνας στο Δασάκι άρχισε με γκολ. Ο Σισοκό βρήκε τον Κένιντι, αυτός έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Ναρ με σουτ στην κίνηση έγραψε το 0-1. Στο 7’, ο Σισοκό έκανε την ωραία μπαλιά προς τον Λουίς Κάρλος, ο οποίος έκανε το πλασέ, όμως ο Αναστάση έδιωξε σωτήρια. Στο 10’, ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το σουτ από πολύ πλάγια εντός περιοχής, όμως ο Αναστάση έδιωξε με ωραίο τρόπο και πάλι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Σισοκό έκανε την σέντρα και ο Ασαμόα με κεφαλιά έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Στο 15’, ο Ασαμόα βγήκε μόνος και έκανε το πλασέ, όμως ο Αναστάση έδιωξε σε κόρνερ. Την εκτέλεση του κόρνερ ανέλαβε ο Πίκολι που βρήκε τον Μουχτάρη, ο οποίος με κεφαλιά σημείωσε το 0-2. Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα να χάνει δύο καλές ευκαιρίες προς το τέλος του ημιχρόνου με Ναρ και Σαντίκ και το 0-2 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρίες εκατέρωθεν. Ο Ανδρέας Ηλία στο 51’ έκανε το πλασέ, όμως ο Χατζηφραγκίσκου απέκρουσε σταθερά, ενώ ο Ναρ ένα λεπτό αργότερα έκανε το σουτ από πάσα του Σαντίκ, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 67’, ο Παπαφώτης εκτέλεσε ένα φάουλ από πλάγια λίγο έξω από την περιοχή, όμως ο Αναστάση και πάλι έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Η Δόξα κέρδισε πέναλτι στο 76’ για χέρι του Ανδρέου εντός περιοχής μετά από κεφαλιά του Πίκολι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαντίκ, γράφοντας το 0-3. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μουχτάρης και πάλι με προβολή στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Παπαφώτη.

Εθνικός Άχνας: Αναστάση, Ρόγκατς, Κκονέ, Χαραλάμπους (84' Ελ Ζέιν), Κ. Ηλία (65' Κωνσταντίνου), Κουσιάππα, Α. Ηλία, Παπαγεωργίου, Ιωάννου, Αρέστη (51' Ανδρέου), Μελάς

Δόξα: Χατζηφραγκίσκου, Σισοκό, Μπα, Μουκτάρης, Κάρλος (57' Παπαφώτης), Πίκολι, Γουίλσον, Ασαμόα, Ναρ (85' Ροντρίγκες) , Ενινφούλ (77 Πουτζιουρής), Σαντίκ