Ολυμπιακός-Δόξα 0-1: H Δόξα τον χαβά της!

Πολύτιμη νίκη για την ομάδα του Λούκα Χατζηλούκα επί του Ολυμπιακού

Η Δόξα κέρδισε τον Ολυμπιακό με 0-1 στο Μακάρειο Στάδιο για την πρώτη αγωνιστική της δεύτερης φάσης του πρωταθλήματος μας. Ο Ασαμόα στο 30’, πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα και χάρισε άλλους τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

Α' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αναγνωριστικά άρχισε το παιχνίδι στο Μακάρειο Στάδιο με περισσότερο παιχνίδι κέντρου. Μέχρι το πρώτο τέταρτο του αγώνα, δεν δημιουργήθηκαν ξεκάθαρες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, με τις δύο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τις άμυνες τους. Στο 17’, ο Σαμάρας έκανε την σέντρα, ο Τόρες πήρε την κεφαλιά, όμως ο Γκρεμσλ έδιωξε σε κόρνερ. Στο 22’, ο Λούκα Πολίτσι έπιασε το σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να πηγαίνει άουτ. Η Δόξα απάντησε με γκολ στο 30’. Ο Σαντίκ έδωσε στον Ασαμόα, ο οποίος έπιασε το σουτ, ο Χίντι απέκρουσε ασταθώς και στην επαναφορά ο Αφρικανός μέσος σκόραρε για το 0-1. Ο Ολυμπιακός απείλησε δύο λεπτά μετά, όταν ο Σωτηρίου έκανε την κεφαλιά με τον Γκρεμσλ να αποκρούει με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 35’, ο Κάρλος έκανε το γύρισμα προς τον Σαντίκ, ο οποίος έπιασε το σουτ από πλάγια με την μπάλα να πηγαίνει άουτ. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα της Δόξας.

Β' ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε με δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Παχίπης και Βαλικάεφ μπήκαν στον αγώνα για να κάνουν τους «μαυροπράσινους» πιο επιθετικούς στον αγώνα. Η Δόξα ήλεγχε απόλυτα τον αγώνα στα αρχικά στάδια της επανάληψης, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να δημιουργήσει καθόλου επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην εστία του Γκρεμσλ. Στο 63’, δημιουργήθηκε ευκαιρία για τους τυπικά γηπεδούχους, με τον Τριμπό να κάνει το σουτ, με την μπάλα να φεύγει άουτ. Δύο λεπτά μετά, ο Μπεράτ Σαντίκ έπιασε το ωραίο σουτ, με τον Χίντι να σώζει σωτήρια την εστία του. Ο Νιλς Ζατλ στο 68’ έχασε τεράστια ευκαιρία για το 0-2, αφού μόνος απέναντι από τον Χίντι πλάσαρε άουτ. Ο Μπεράτ Σαντίκ στο 81’ έχασε την ευκαιρία του αγώνα, όταν πλάσαρε άουτ σε κενή εστία μετά από το γύρισμα του Παπαφώτη.

Με αυτή της την επιτυχία, η Δόξα έφθασε στους 37 βαθμούς, ενώ ο Ολυμπιακός παρέμεινε σε δύσκολη θέση με 20.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από την Δόξα, ξεχώρισαν οι Σαντίκ και Ασαμόα. Από τον Ολυμπιακό δραστήριος ήταν ο Πολίτσι, αλλα ήταν απελπιστικά μόνος.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από τον Ολυμπιακό, υστέρησαν αρκετοί ποδοσφαιριστές. Ο Τόρες στην επίθεση ήταν πολύ μόνος, ενώ ούτε και το κέντρο της ομάδας λειτούργησε καλά. Η Δόξα δεν πήρε αρκετές βοήθειες από τον Σισοκό.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Η διαιτησία του Χρίστου Νικολαϊδη στο Μακάρειο ήταν αρκετά καλή, χωρίς τα μεγάλα λάθη. Έκανε μόνο χρήση μιας κίτρινης κάρτας στο παιχνίδι. Χωρίς προβλήματα και οι βοηθοί διαιτητές.

Ολυμπιακός: Χίντι, Πολυκάρπου (66' Καπαρτής), Πεχλιβάνης (46' Παχίπης), Μιγκελίτο, Τόρες, Σαμάρας, Χριστοφίδης (46' Βαλικάεφ), Σωτηρίου, Ζιάμπαρης, Τριμπό, Πολίτσι

Δόξα: Γκρεμσλ, Σισοκό (60' Ζατλ) (74' Παπαφώτης), Ρεδόνδο, Κάρλος (74' Παπαφώτης), Κένιντι, Ασαμόα, Ναρ, Ιωάννου, Ενινφούλ, Σαντίκ, Άδωνη

Σκόρερς: -/ 30' Ασαμόα

Διαιτησία: Χρίστος Νικολαϊδης (Πέτρος Πέτρου, Σωτήρης Βίκτωρος)

Κίτρινες Κάρτες: -/ Παπαφώτης