Ερμής-Δόξα 2-1: Μπήκε ξανά στο κόλπο!

Ο Ερμής πλησίασε την Δόξα στον ένα βαθμό

Με σκόρερ τους Εμεγκάρα και Ταραλίδη, ο Ερμής κέρδισε την Δόξα με 2-1 στο ΓΣΖ και την πλησίασε στον ένα βαθμό στην μάχη που δίνουν οι δύο ομάδες για την πρωτιά του δεύτερου γκρουπ. Για την Δόξα είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Σαντίκ.

Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Αναγνωριστικά άρχισε ο αγώνας στο ΓΣΖ με παιχνίδι κέντρου και διάθεση για καλό ποδόσφαιρο από τις δύο ομάδες. Στο 13’, ο Ζατλ έκανε το γύρισμα σε κενή εστία προς τον Κάρλος, ο οποίος δεν έπιασε σωστά το πλασέ σε κενή εστία και χάθηκε η ευκαιρία για την Δόξα. Ο Ερμής αντεπιτέθηκε και έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 21’, ο Μαρτίνιουκ έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Τσούμου από πολύ κοντά με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 26’, ο Γιάροσλαν Μαρτίνιουκ με πολύ δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε την μπάλα μόλις άουτ. Στο 43’, ο Παπαφώτης σούταρε, όμως ο Αραμπατζής απέκρουσε σταθερά. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο κυμάνθηκε στην μετριότητα.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η επανάληψη ξεκίνησε σε αναγνωριστικούς ρυθμούς και πάλι. Δεν είδαμε κάτι αξιόλογο στα αρχικά στάδια της επανάληψης, αφού το παιχνίδι κυμάνθηκε και πάλι σε πολύ μέτριο ρυθμό. Ο Λούκας Χατζηλούκας στο 60’ έκανε τριπλή αλλαγή, θέλοντας να κάνει την ομάδα του πιο απειλητική. Στο 62’, ο Κυριάκου έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Ο Ερμής έχασε τεράστια ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ στο 70’, όταν ο Γιάννης Ταραλίδης εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ μακριά, με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και να απομακρύνεται. Στο 76’ ο Ερμής προηγήθηκε με ωραία προσπάθεια και σουτ του Εμεγκάρα. Η Δόξα ισοφάρισε δύο λεπτά αργότερα με ωραίο πλασέ του Σαντίκ, ο οποίος φάνηκε πως ήταν λίγο πιο μπροστά στην μπαλιά που δέχτηκε από τον Πίκολι. Η ομάδα της Αραδίππου ευτύχησε να προηγηθεί ξανά στο σκορ με ωραία εκτέλεση φάουλ του Ταραλίδη από πολύ μακριά. Ένα γκολ που "σφράγισε" και την τύχη του αγώνα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Πολυτιμότερος του Ερμή, αλλά και του αγώνα ήταν ο Γιάννης Ταραλίδης. Ξεχώρισαν, επίσης, οι Μαρτίνιουκ και Εμεγκάρα. Από την Δόξα, οι καλύτεροι ήταν οι Ασαμόα και Σαντίκ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Για τον Ερμή, υστέρησε ο Τσούμου. Από την Δόξα υστέρησαν οι Ζατλ και Κάρλος.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Ο Χρυαοβαλάντης Θεουλή κράτησε καλά το παιχνίδι και έδειξε αρκετές κίτρινες κάρτες, οι οποίες ήταν δικαιολογημένες. Το γκολ της Δόξας, όμως, θα έπρεπε να ακυρωθεί, καθώς ο Σαντίκ ήταν σε αντικανονική θέση.

Ερμής: Αραμπατζής, Ψάλτης, Τσίνα, Νταμτσέφσκι, Ταραλίδης, Ζαχάρια (60' Ππούνας), Ιμερέκοφ, Μοντέιρο, Μαρτίνιουκ, Τσούμου (64' Εμεγκάρα)  , Κωνσταντίνου (86' Κυπριανού)

Δόξα: Γκρεμσλ, Κένιντι, Πίκολι, Ρεδόνδο, Άδωνη, Ενινφούλ (60' Χαραλάμπους), Ασαμόα, Παπαφώτης (60' Ναρ), Ζατλ, Κάρλος (60' Κυριάκου), Σαντίκ

Σκόρερς: 76' Εμεγκάρα, 80' Ταραλίδης/ 78' Σαντίκ

Διαιτησία: Χρυσοβαλάντης Θεουλή (Δώρος Τούρος, Χαράλαμπος Ξενοφώντος)

Κίτρινες: Ταραλίδης, Νταμτσέφσκι, Μοντέιρο/ Ζατλ, Ενινφούλ, Ρεδόνδο, Ασαμόα