Ερμής - Νέα Σαλαμίνα 3-0: Κλείδωσε την πρωτιά

Άνοιξε τη διαοφρά ο Ερμή

Πολύ ανώτερος ο Ερμής, επικράτησε πολύ εύκολα της Νέας Σαλαμίνας με 3-0. Αρτάμπε, Ντε Μέλο και Μαρτίνιουκ τα γκολ της ομάδας του Κάρλος Κορμπεράν. Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα ακόμα δεν εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στην πρώτη κατηγορία.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι στο «Αντώνης Παπαδόπουλος» ξεκίνησε με μισάωρη καθυστέρηση, λόγω του θέματος που δημιουργήθηκε με τις στολές των δύο ομάδων. Το ζήτημα τελικά λύθηκε με υποχώρηση από πλευράς Ερμή. Η ομάδα της Αραδίππου μπήκε καλύτερα στο ματς, έχοντας την υπεροχή στο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά. Μετά το πρώτο 20λεπτο, ο ρυθμός ανέβηκε και οι δύο ομάδες είχαν τις δικές τους καλές στιγμές σε σύντομο χρονικό διάστημα. Ο Ερμής με Μασίνουα, Ντε Μέλο και Αρτάμπε και η Νέα Σαλαμίνα με Μακρίεφ, Κούσουλο και Αμπελάιρας. Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια στο «στείρο» 0-0.

Η επανάληψη άρχισε με γκολ για τον Ερμή. Στο 50’, ο Ψάλτης έκανε την σέντρα από δεξιά, ο Αρτάμπε πήρε την δυνατή κεφαλιά και σημείωσε το 1-0 για την ομάδα του Κάρλος Κορμπεράν. Στη συνέχεια, ο Ερμής συνέχιζε να έχει την υπεροχή και διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι στο 59’ σε χέρι του Άντονιτς. Ένα λεπτό αργότερα, ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Μασίνουα, αφού ο επιθετικός του Ερμή δεν βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Στο 71’, ο Ερμής πέτυχε και δεύτερο γκολ με υπέροχο πλασέ του Ντε Μέλο. Η Νέα Σαλαμίνα προσπάθησε να αντιδράσει και είχε μια καλή ευκαιρία με τον Κούσουλο στο 76’. Την κεφαλιά του απέκρουσε εντυπωσιακά ο Στυλιανού σε κόρνερ. Στο 86’, ο Ερμής πέτυχε και τρίτο γκολ με κεφαλιά του Μαρτίνιουκ, ο οποίος σημείωσε το 9ο προσωπικό του γκολ.

Το τέλος του ματς βρήκε τον Ερμή να φτάνει τους 48 πόντους και να «κλειδώνει» την πρωτιά στο δεύτερο γκρουπ. Από την άλλη, η Σαλαμίνα ακόμα δεν εξασφάλισε την παραμονή της και μαθηματικά.

Ερμής: Στυλιανού, Ψάλτης, Χριστοφή, Μπενγκά, Κέζος, Αρτάμπε (65' Λίλλης), Μαϊσουράτζε, Μαρτίνιουκ, Παγιές, Ντε Μέλο (90' Ανδρέου), Μασίνουα

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Ελευθερίου, Φούσκο, Γκράσι, Άντονιτς (78' Τσίνα), Κούσουλος, Σκοπελίτης, Αμπελάιρας (68' Τσούρτσουριτς), Μπριγκίτο (58' Μάατσι), Εγγλέζου, Μακρίεφ

Ερμής: Τελευταία Ενημέρωση