Ερμής - Πάφος 3-0: Οι «Φτεροπόδαροι» είναι εδώ!

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Ντε Ντέους

Μεγάλη νίκη για τον Ερμή που επικράτησε της Πάφου με 3-0. Όλα τα τέρματα σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Πρώτος τον χορό των τερμάτων άνοιξε ο Ταραλίδης, ενώ στην πορεία σκόραρε ο Κεϊτά, και ο Μαρτίνιουκ. Η Πάφος πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε να σημειώσει το τέρμα που θα την έβαζε στον αγώνα και πάλι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Πιο δυνατά μπήκε η Πάφος στον αγώνα χωρίς όμως να βρει τη μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά. Η πρώτη μάλιστα τελική ήρθε στο 13’ του αγώνα όταν ο Ζάντερ δοκίμασε το πόδι του από καλό σημείο, λίγο έξω απ’ την περιοχή, με τον Αραμπατζή όμως να μαζεύει τη μπάλα. Η απάντηση απ’ τον Ερμή ήρθε δυο λεπτά αργότερα, όταν ο Ψάλτης δοκίμασε επίσης το πόδι του από αντίστοιχη θέση χωρίς όμως να βρει εστία. Στο 17’ ο Κιπιάνι βρέθηκε σε καλή θέση μετά από κομπίνα σε κόρνερ, όμως το σουτ του πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια. Δυο λεπτά αργότερα ο Ταραλίδης με μια βολίδα έπειτα από εκτέλεση φάουλ από αρκετή απόσταση, ξεγέλασε τον Μολ και έγραψε το 1-0. Το τέρμα πάγωσε την ομάδα της Πάφου που δεν βρήκε την αντίδραση που θα ήθελε. Είναι χαρακτηριστικό πως η επόμενη φάση ήρθε στο 36’ όταν η Κεφαλιά του Νέμετς πέρασε αρκετά έξω. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Κεϊτά πάτησε περιοχή από δεξιά, και από μια θέση που κανείς δεν περίμενε, πλάσαρε, και νίκησε τον Μολ για το 2-0. Μάλιστα στο 39’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαρτίνιουκ ο οποίος σημείωσε το 3-0.

Η Πάφος έψαχνε την αντίδραση για να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Στο 49’ ο Νέμετς δοκίμασε το πόδι του, όμως ο Αραμπατζής μπλόκαρε σωστά. Η Πάφος πίεζε με στόχο να βρει το τέρμα που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι. Στο 63’ ο Αγκούλο εκτέλεσε ωραία ένα φάουλ, με τον Αραμπατζή να του λέει όχι. Στο 70’ ο πορτιέρο του Ερμή είπε όχι σε σουτ του Νέμετς, ενώ στο επόμενο λεπτό έχασε καλή στιγμή η Πάφος με την κεφαλιά του Ράσιτς να φεύγει λίγο έξω. Η Πάφος γενικότερα είχε πολλές καλές στιγμές, όμως χαλούσαν στην τελική πάσα ή στο τελείωμα. Έτσι μοιραία η ομάδα της Παφου γνώρισε μια βαριά ήττα απ' τον Ερμή.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Ερμής (Ντε Ντέους): Παρά το γεγονός πως ο Ερμής δεν ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα, οι οδηγίες του τεχνικού της ομάδας ξύπνησαν τους ποδοσφαιριστές. Ανέβασαν στροφές μετά το 15’ και κατάφεραν να σκοράρουν τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ο Ντε Ντέους ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές του να κρατήσουν μπάλα. Δεν τα κατάφεραν αλλά ήταν εξαιρετικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Πάφος (Κόπιτς): Η ομάδα του μπήκε καλά, όμως στην πορεία έσβησαν οι μηχανές. Χάθηκαν 30’ λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και ο Ερμής σκόραρε τρεις φορές. Αντίθετα στο δεύτερο η εικόνα της Πάφου ήταν διαφορετική, όμως παρά τις καλές τις ευκαιρίες δεν κατάφερε να σκοράρει.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ερμής: Ο Κεϊτά ήταν ο ποδοσφαιριστής που ξεχώρισε. Η επιστροφή του μετά την τιμωρία για όσα είχαν γίνει στον αγώνα με το ΑΠΟΕΛ, έφερε ένα νέο αέρα στην ομάδα. Σκόραρε μια φορά και κέρδισε και πέναλτι.

Πάφος: Σε μια τέτοια ήττα δύσκολα θα βρεις κάποιο να ξεχωρίζει θετικά. Αν πρέπει να σημειώσουμε κάποιο είναι ο Ράσιτς ο οποίος πέρασε στο ημίχρονο μέσα στο παιχνίδι και άλλαξε την εικόνα της Πάφου

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ερμής: Δεν υπάρχει ποδοσφαιριστής που να υστέρησε σε μια εξαιρετική εμφάνιση απ’ τους «φτεροπόδαρους».

Πάφος: Ο Ζάντερ ήταν ο αδύναμος κρίκος της ομάδας του. Δεν τα πήγε καθόλου καλά στα αμυντικά του καθήκοντα και δεν βοήθησε ούτε επιθετικά.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Καλή διαιτησία απ’ τον Λούκα Σωτηρίου. Ακόμη και στη φάση του πέναλτι που είναι πολύ δύσκολη, είδε την επαφή και τη θεώρησε αρκετή για να δείξει την άσπρη βούλα. Ήταν δύσκολη φάση και ακόμη και απ’ την τηλεόραση η επαφή φαίνεται αλλά δεν μπορεί να πει κάποιος ξεκάθαρα αν ήταν αρκετή ή όχι για να βρεθεί στο έδαφος ο Κεϊτά.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Ερμής (Ντε Ντέους): Αραμπατζής, Ψάλτης (73' Ντεβέσα), Κουακίτσα, Ταραλίδης, Εμπαλό Πουτζιουρής, Φυλακτού, Μαρτίνιουκ, Κιπιάνι (80' Πηλέας), Κεϊτά (86' Μπανούσης), Μαύρου

Πάφος (Κόπιτς):  Moλ, Σιρόκ, Μπαγκάρτ, Χολτ, Ζάντερ, Ζίβουλιτς (67' Πολίτσι), Φόλμπρεχτ, Κουλς (19' Λοράν), Ζαχαρίου (45' Ράσιτς), Ανγκούλο, Νέμετς

Σκόρερς: Ταραλίδης (19'), Κεϊτά (37'), Μαρτίνιουκ (40') / -

Κίτρινες Κάρτες: Φυλακτού / Λοράν, Μπάγκαρτ, Αγκούλο

Κόκκινες Κάρτες: - / -