Εθνικός - Καρμιώτισσα 1-1: Τα μοίρασαν...

Συμβιβασμός στο Δασάκι

Μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις Εθνικός και Καρμιώτισσα που έμειναν στην ισοπαλία με 1-1 στο Δασάκι της Άχνας. Κρατσιούνοφ και Μανογιάν οι σκόρερ των δύο γκολ. Πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο. Παραμένει στους δύο βαθμούς η βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων.

Αναγνωριστικά άρχισε το ματς στο Δασάκι με περισσότερο παιχνίδι κέντρου. Η ομάδα της Καρμιώτισσας ευτύχησε στην πρώτη της καλή ευκαιρία στο παιχνίδι να ανοίξει το σκορ. Στο 13’, ο Δημητρίου επιχείρησε την σέντρα από αριστερά, ο Πόλιανετς έκανε την προσποίηση και ο επερχόμενος Μανογιάν πέτυχε το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα με πλασέ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αντάμοβιτς είχε ένα καλό σουτ που απέκρουσε ο Πρότσεκ σε κόρνερ. Στην επόμενη φάση, ο Εθνικός «απείλησε» για πρώτη φορά με πλασέ του Κυπριανού πλάγια μέσα στην περιοχή που κόντραρε και πήγε σε κόρνερ. Στο 23’, ο Κατσιαράβα βρέθηκε μόνος στο ύψος της μικρής περιοχής μετά από πλάγιο του Πιντσέλι και λάθος απομάκρυνση του Σάλιακα, αλλά αστόχησε.

Δύο λεπτά αργότερα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε μια καλή εκτέλεση φάουλ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Καϊρίνου. Στο 37’, οι του Εθνικού διαμαρτυρήθηκαν για το ότι η μπάλα πέρασε την γραμμή τέρματος σε πλασέ του Κρατσιούνοφ. Από την επαναληπτική προβολή φάνηκε πως η μπάλα πέρασε την γραμμή τέρματος. Ένα λεπτό αργότερα, ο Στόιτσεφ είχε μια γυριστή κεφαλιά άουτ.  Στο 45’, ο Όρντος είχε μια πολύ καλή κεφαλιά από σέντρα του Πόλιανετς που κατέληξε μόλις άουτ. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ. Αξίζει να αναφέρουμε πως στο 40’, ο δεύτερος βοηθός Νίκος Εγγλέζου τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον 4ο διαιτητή Τιμόθεο Χριστοφή. Ως εκ τούτου κρατήθηκαν και οκτώ λεπτά καθυστερήσεων.

Η επανάληψη άρχισε με τον Εθνικό να είναι καλύτερος και να ψάχνει την ισοφάριση. Την πέτυχε εν τέλει στο 56’. Ο Πιντσέλι εκτέλεσε το μακρινό πλάγιο, βρήκε τον Κρατσιούνοφ που με κεφαλιά ισοφάρισε. Στο 61΄’, η Καρμιώτισσα έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Όρντος, ενώ λίγο αργότερα, ο Κατσιαράβα έχασε τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με το πλασέ του να πηγαίνει άουτ. Στο 69’, ο Βαττής έχασε καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους του Λιάσου Λουκά. Στο 77’, ο νεοεισελθόντας στο ματς Μπάρμπαρο είχε ένα καλό σουτ που απέκρουσε δύσκολα ο Πρότσεκ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι άνοιξε και είχε γρήγορο ρυθμό. Ο Εθνικός είχε μια διπλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις με Στόιτσεφ και Ζελάγια. Οι δύο ομάδες πήραν εν τέλει από ένα βαθμό και η διαφορά τους στη βαθμολογία παρέμεινε αναλλοίωτη.

Εθνικός: Πρότσεκ, Στόϊτσεφ, Αρέστη(63' Αραμπάλ), Φιλίποφ, Κυπριανού (84' Κιπιάνι), Πιντσέλι, Ιλουρίτζε (52' Ενέσκου), Κρατσούνοφ, Ντόβμπνια, Κατσαράβα, Ζελάγια

Καρμιώτισσα: Καϊρίνος, Βοσκανιάν, Όστοϊτς, Λοκόμπε, Δημητρίου, Μανογιάν (62' Πάσεκ), Μπόλιανετς, Σάλιακας, Αντάμοβιτς, Βαττής (76' Μπάρμπαρο), Όρντος (89' Σταύρου)

Εθνικός Άχνας: Τελευταία Ενημέρωση