Κύπρος – Βοσνία 3-2: Επική ανατροπή με ψυχή και μαγκιά

Απίστευτη εμφάνιση στο δεύτερο μέρος από τους διεθνεις μας και πλέον το όνειρο για το Παγκόσμιο είναι υπαρκτό

Απίστευτο και όμως αληθινό. Σ’ ένα παιχνίδι με μια πολύ δυνατή αντίπαλο και ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο η Κύπρος κατάφερε να φέρει τα πάνω κάτω στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρει τους τρεις βαθμούς. Κάτι που μάλιστα μας βάζει στο παιχνίδι της πρόκρισης. Στο πρώτο ημίχρονο οι Βόσνιοι επικράτησαν κατά κράτος και μάλιστα βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 2-0. Στο δεύτερο όμως μέρος η Κύπρος μας ήταν μια άλλη ομάδα. Χριστοφή, Λαμπάν και Πιέρος πέτυχαν τρία τέρματα

Α’ ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκαν στον αγώνα οι Βόσνιοι. Μόλις στο 3’ ο Λούλιτς με ωραία ενέργεια μπήκε στην περιοχή μας από αριστερά, έκανε το σουτ από πολύ πλάγια θέση και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Παναγή. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με την πάροδο του χρόνου πατούσε πιο καλά στο γήπεδο και οι διεθνής μας έβγαιναν μπροστά. Στο 12’ ο Μαργκάσα εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Μερκής πήρε την κεφαλιά, όμως ήταν αδύναμη και έφτασε εύκολα στα χέρια του Μπέγκοβιτς. Δυο λεπτά αργότερα ο σε μια υποδειγματική αντεπίθεση ο Χαραλαμπίδης έκανε την μπαλιά, ο Πιέρος έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια. Στο 20’ και το 22’ οι Βόσνιοι έχασαν δυο καλές ευκαιρίες με τον Τζέκο. Στην πρώτη ο Τσίμιροτ βρέθηκε σε μια αντεπίθεση στην περιοχή μας, έκανε το γύρισμα, όμως ο Τζέκο δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε με αποτέλεσμα να διώξει ο Μερκής και στη δεύτερη ο Τζέκο από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ, με τον Παναγή να πραγματοποιεί μια καλή επέμβαση και να κρατά το μηδέν. Στο 23’ του αγώνα χάσαμε μια μεγάλη διπλή ευκαιρία. Αρχικά ο Χριστοφή έδωσε εξαιρετικά στον Χαραλαμπίδη που με σουτ δεν κατάφερε να βρε στόχο και στη συνέχεια της φάσης βγήκε η μπαλιά, με τον Λαμπάν να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να περνά αργά και βασανιστικά δίπλα από το δοκάρι. Στο 32’ ο Παναγή έκανε ένα σοβαρό λάθος και ο Βόσνιοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Τσίμιροτ μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, όμως ο Παναγή έδιωξε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Πιάνιτς, με τον Σούνιτς να πιάνει την κεφαλιά και να νικά τον Παναγή γράφοντας έτσι το Κύπρος μηδέν, Βοσνία ένα. Στα επόμενα λεπτά η Κύπρος απείλησε δυο φορές με τον Χριστοφή, όταν στο 35’ έκανε το σουτ από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει έξω, ενώ στο 37’ ο Κύπριος διεθνής βρήκε τον χώρο που ήθελε, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ. Στο 44’ πάντως ο Κολάσινατς έκανε μια ωραία κούρσα, μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε την μπαλιά και ο Βίστσα από κοντά με κεφαλιά έγραψε το 2-0 για τους Βόσνιους. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτο ημιχρόνου.

Πιο δυνατά μπήκε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο δεύτερο μέρος. Μόλις στο 46’ ο Δημητρίου έκανε μια μπαλιά στην περιοχή ο Πιέρος κατέβασε την μπάλα, ο Χάμπος πήρε στην περιοχή, όμως ανάμεσα σε τρεις δεν κατάφερε να κάνει το πλασέ. Στο 50’ ο Δημητρίου βρέθηκε στην περιοχή των Βόσνιων, έκανε το σουτ όμως η μπάλα κόντραρε. Δυο λεπτά αργότερα ο Τζέκο βρέθηκε στην περιοχή μας από πλάγια θέση και δοκίμασε να ξεγελάσει τον Παναγή που έσωσε. Στο 54΄χάσαμε μοναδική ευκαιρία, όταν ο Χριστοφή βρέθηκε μόνος απέναντι στον Μπέγκοβιτς, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο πορτιέρο των Βόσνιων έσωσε. Στο 59’ χάσαμε νέα ωραία ευκαιρία με τον Χριστοφή να μην μπορεί να περάσει στην περιοχή των Βόσνιων, την μπάλα να φτάνει στον Αβράαμ, αυτός να κάνει το σουτ και η μπάλα να φεύγει σε κόρνερ. Ένα κόρνερ που πέρασε όμως ανεκμετάλλευτο. Μέσα σε δέκα λεπτά όμως η Κύπρος έφερε τα πάνω κάτω. Στο 65’ ήταν η ωραία ασίστ του Λαμπάν και ο Χριστοφή με σουτ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 1-2. Δυο λεπτά αργότερα ο Λαμπάν με μια τρομερή βολίδα από το ύψος της περιοχής έγραψε το 2-2 και στο 74’ ο Δημητρίου γύρισε τη μπάλα στον Πιέρο που με σουτ από το ύψος του πέναλτι έγραψε το 3-2. Στο 90’ μάλιστα χάσαμε τεράστια ευκαιρία για να τελειώσουμε το παιχνίδι. Ήταν μια φοβερή αντεπίθεση με τον Χάμπο να δίνει μια πάσα μίσο γκολ στον Κάστανο που δεν κατάφερε να βρει στόχο

Ενδεκάδες

ΚΥΠΡΟΣ: Παναγή, Τζ. Δημητρίου, Μαργκάσα, Μερκής, Κατελάρης, Λαμπάν, Αρτυματάς, Χ. Κυριάκου, Χαραλαμπίδης, Χριστοφή, Σωτηρίου

ΒΟΣΝΙΑ: Μπέγκοβιτς, Μπίτσακτσιτς, Κολάσινατς, Βράνιες, Σούνιτς, Τσίμιροτ, Πιάνιτς, Λούλιτς, Βίστσα, Ιμπίσεβιτς, Τζέκο