Κύπρος – Βουλγαρία 1-1: Δεν άντεξε στην πίεση αλλά έμεινε κατηγορία

Λύγισε στο τέλος η Κύπρος

Παρά την τεράστια προσπάθεια που έκαναν οι διεθνής μας δεν άντεξαν στο τέλος την πίεση και δέχτηκαν την ισοφάριση στο 88 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντιμιτρόφ. Παρά την ισοπαλία το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμεινε στην τρίτη κατηγορία αφού η Νορβηγία κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος την Σλοβενία και να την ρίξει κατηγορία.

Το παιχνίδι:

Α' ημίχρονο

Ένα πρώτο ημίχρονο που έληξε με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ήταν μπροστά στο σκορ με 1-0. Σκόρερ για την ομάδα μας ήταν ο Παναγιώτης Ζαχαρίου που σκόραρε στο ντεμπούτο του με τα χρώματα της Κύπρου. Στην πρώτη ουσιαστική φάση που είχε στο πρώτο μέρος στο 24’ λεπτό ο επιθετικός της Πάφου έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα μας με ένα υποδειγματικό πλασέ. Πριν όμως προηγήθηκε η εκπληκτική μπαλιά του Χάμπου Κυριάκου πίσω από το κέντρο στην άμυνα της Βουλγαρίας που έδωσε έτοιμο τέρμα στον Ζαχαρίου. Η Βουλγαρία ανέβασε στροφές και ένα δεκάλεπτο πριν το τέλος του ημιχρόνου έχασε μερικές πολύ καλές ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Κράεφ ήταν πρωταγωνιστής σε όλες αυτές με μεγαλύτερη ευκαιρία να είναι αυτή του 40’ λεπτού στο τετ-α-τετ που απέκρουσε ο Παναγή. Παρά τις προσπάθειες της Βουλγαρίας το πρώτο ημίχρονο έληξε με την ομάδα μας σε θέση οδηγού.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Βουλγαρία να βάζει πίεση στην ομάδα μας θέλοντας να σκοράρει ένα τέρμα και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Η πίεση που είχε βάλει στους ποδοσφαιριστές του Μπεν Σιμόν απέφερε καρπούς και τα λάθη από πλευράς Κύπρου διαδεχόταν το ένα μετά το άλλο. Έγιναν αρκετές προσπάθειες από πλευράς Βουλγαρίας για να καταφέρει να ισοφαρίσει αλλά η Κύπρος άντεξε στην πίεση. Οι Βούλγαροι ζήτησαν πέναλτι σε αρκετές περιπτώσεις με τον διαιτητή της αναμέτρησης να μην καταλογίζει τις παραβάσεις. Μεγάλο παιχνίδι έκανε και ο Παναγή που έδωσε σωτήριες επεμβάσεις και κράτησε όσο μπορούσε το μηδέν στην άμυνα. Από εκεί και πέρα με το πρόσωπο που παρουσίασε η Εθνική μας στο δεύτερο μέρος ήταν λογική η έκβαση του παιχνιδιού. Η φάση που έφερε τις δυο ομάδες στα ίσα έγινε στο 89’ λεπτό με τον Λαΐφη να ανατρέπει τον επιθετικό της Βουλγαρίας μέσα στην περιοχή. Ο Ντιμίτροφ δεν αστόχησε και έκανε το τελικό 1-1.

Παρά τις τεράστιες προσπάθειες από πλευράς των ποδοσφαιριστών μας η Βουλγαρία κατάφερε να ισοφαρίσει δίκαια. Ένα παιχνίδι που η Εθνική μας κυριεύτηκε από το άγχος στα μετόπισθεν και να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση. Το τέρμα της Νορβηγίας στο τέλος ήρθε να δώσει την λύτρωση για την ομάδα μας που μένει στην κατηγορία αφού σε περίπτωση ισοβαθμίας υπερτερεί στα μεταξύ τους παιχνίδια.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Γενικά η Κύπρος παρουσίασε δυο πρόσωπα. Στο πρώτο μέρος είχε καλύτερο έλεγχο του παιχνιδιού και δίκαια ήταν μπροστά στο σκορ. Ο Ζαχαρίου κατάφερε να σκοράρει στο ντεμπούτο του και ο Παναγή λειτούργησε καταλυτικά σε αρκετές περιτπωσεις.

Ο ποδοσφαιριστής που έκανε την διαφορά στο παιχνίδι της Βουλγαρίας ήταν εμφανέστατά ο Ποπόφ. Ο αρχηγός των Βούλγαρων είχε το πάνω χέρι στην δημιουργία του παιχνιδιού και ήταν συνεχείς κίνδυνος για την ομάδα μας.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Κυριάκου και Αρτυματάς θα μπορούσαν κάλλιστα να κάνουν καλύτερο παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος είχαν τον έλεγχο του κέντρου και αυτό βοήθησε αρκετά. Στην επανάληψη έμειναν από δυνάμεις αφού η πίεση από πλευράς Βουλγαρίας ήταν μεγάλη.

Τέσσερις τελικές προσπάθειες μέτρησε ο Κράεφ μπροστά από την εστία του Παναγή. Ο Βούλγαρος θα μπορούσε να χριστεί σκόρερ και στις τέσσερις φορές αλλά αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Δεν ήταν στη μέρα του γι’ αυτό έγινε και αλλαγή από τον προπονητή του.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Κύπρος (Μπεν Σιμόν): O τεχνικός του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος παρέταξε της ομάδα μας με αλλαγές και νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα του. Έδωσε έμφαση στο χώρο του κέντρου και θέλησε να γεμίσει τον άξονα του με ποδοσφαιριστές. Έδωσε φανέλα βασικού στον Ζαχαρίου που τον δικαίωσε και σκόραρε. Μπορούσε να διαχειριστεί καλύτερα το δεύτερο ημίχρονο αφού έχασε το κέντρο από την μεγάλη πίεση που έβαλε η Βουλγαρία.

Βουλγαρία (Π.Χάμπσεβ): Ο Βούλγαρος τεχνικός προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι και ειδικά στο χώρο του κέντρου. Είχε επιθετικές αρετές η ομάδα του που θα μπορούσε κυρίως να σκοράρει στο πρώτο ημίχρονο. Αν οι επιθετικοί του είχαν καλύτερα τελειώματα σίγουρα θα είχε ένα πιο εύκολο βράδυ.

Διαιτησία: Ο Σουηδός διαιτητής είχε ένα ήσυχο βράδυ και άφησε το παιχνίδι να κυλίσει δίνοντας ευκαιρία στους ποδοσφαιριστές να έχουν ρυθμό στο παιχνίδι τους.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Κύπρος (Μπεν Σιμόν): Παναγή, Μερκής, Λαΐφης, Κούσουλος, Μαργκάσα, Κυριάκου, Αρτυματάς, Εφραίμ (Παπαφώτης), Αβραάμ (Ιωάννου), Μακρής, Ζαχαρίου (Ρουσιάς)

Βουλγαρία (Π.Χάμπσεβ): Πέτκοφ, Ποπόφ Στ., Μποζίκοφ, Μποντούροφ, Νεντιάκοφ, Νεντέλεφ, Κοσταντίνοφ, Σλάβτσεφ (Κοστόφ), Ιβάνοφ (Ντιμίτροφ), Ποπόφ Ιβ., Κράεφ (Ντέλεφ)

Διαιτητής: M. Aλ Χακίμ

Σκόρερ: Ζαχαρίου (24') / Ντιμίτροφ (88')

Κίτρινες: Ρουσιάς / Νεντέλεφ