Νέα Σαλαμίνα-ΑΕΚ 1-0: Αυτή ήταν Σαλαμίνα!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Μεγάλης σημασίας νίκη πέτυχε απόψε η Νέα Σαλαμίνα επί της ΑΕΚ με 1-0 στο «Da Noi Αμμόχωστος Επιστροφή». Ο Κωνσταντίνος Μιντίκκης στο 21’ το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης που είχε πολύ συγκινήσεις. Φλύαρη υπεροχή της ΑΕΚ που δέχθηκε την δεύτερη συνεχόμενη της ήττα. Πρώτη φετινή νίκη για την ομάδα του Λιάσου Λουκά.

Το παιχνίδι στη Λάρνακα άρχισε σε αναγνωριστικό ρυθμό. Στο 4’ ο Ακοράν είχε μια κεφαλιά στα χέρια του Βεσελόφσκι από πάσα του Τομάς. Στο 9’ ο Μουρίγιο βρήκε τον Ακοράν στην περιοχή, ο οποίος δεν έκανε καλό τελείωμα και η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς των γηπεδούχων σε κόρνερ. Στο 21’ η Νέα Σαλαμίνα προηγήθηκε με εξαιρετική προσπάθεια και σουτ του Μιντίκκη από πλάγια δεξιά. Στο γκολ φέρει ευθύνη ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, ο οποίος δέχθηκε το γκολ από την κλειστή του γωνία. Η ΑΕΚ είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα με βολέ του Φλοριάν εντός περιοχής που τράνταξε το δοκάρι του Βεσελόφσκι. Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει, όμως η Νέα Σαλαμίνα αμυνόταν εξαιρετικά. Στο 44’ ο Ακοράν είχε μια σέντρα σουτ που απέκρουσε δύσκολα ο Βεσελόφσκι. Το πρώτο ημίχρονο, έτσι, ολοκληρώθηκε με τη Νέα Σαλαμίνα μπροστά στο σκορ στην μοναδική της ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο.

Η επανάληψη άρχισε στον ίδιο ρυθμό. Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στα αρχικά στάδια της επανάληψης, όμως δεν έχασε τις πολύ μεγάλες ευκαιρίες. Από την άλλη, η Νέα Σαλαμίνα αμυνόταν με πολυπρόσωπη τακτική, θέλοντας να διαφυλάξει το υπέρ της προβάδισμα. Ο Ιδιακέθ έβαλε και τον Τέτε στον αγώνα αντί του Λαμπάν, θέλοντας να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Στο 61’, ο Τομάς είχε μια πολύ καλή κεφαλιά που απέκρουσε δύσκολα ο Βεσελόφσκι. Ο Ιμανόλ Ιδιακέθ ρίσκαρε πολύ, βάζοντας Μυτίδη και Ρουσιά. Στο 73’, ο Μπριτζίτο είχε ένα πολύ καλό σουτ από πλάγια δεξιά που απέκρουσε σωτήρια ο Πάμπλο κόντρα στη ροή του αγώνα. Στο 79’, ο Βεσελόφσκι απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Ακοράν. Στο 86’, ο Πάμπλο απέκρουσε ασταθώς το σουτ του Νταμάχου μετά από ωραία αντεπίθεση των «ερυθρολεύκων». Ο Μακρίεφ στις καθυστερήσεις είχε «χρυσή» ευκαιρία για το 2-0, όταν το πλασέ του έφυγε άουτ από εξαιρετική μπαλιά του Μπριτζίτο.

«Πολύτιμη» νίκη για την ομάδα της Νέας Σαλαμίνας, ενώ η ΑΕΚ «χάνει» πολύτιμο έδαφος.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Βοσκανιάν (46' Κορέια), Καρώ, Ρόκε, Μακρίεφ, Κυπριανού (71' Μπριτζίντο), Κούσουλος (77' Νταμάχου), Μανογιάν, Γκράσι, Μιντίκκης, Ρέινολτς

ΑΕΚ: Χουάν Πάμπλο, Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τομάς (72΄Ρουσιάς), Χέφελ, Κάσες, Μουρίγιο, Λαμπάν (61' Τέτε), Φλοριάν (73' Μυτίδης)