Ο Κοντίδης κλείδωσε το αργυρό στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Δανίας

O στόχος είναι να διατηρήσει τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή, που κέρδισε πέρσι στο Σπλιτ.

ΚΥΠΕ

Στους τέσσερις βαθμούς άνοιξε το προβάδισμα ο Κύπριος ιστιοπλόος Παύλος Κοντίδης, πριν την κούρσα μεταλλίων στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας, στη Δανία.

Σύμφωνα με ανακοίνωση, ο Παύλος Κοντίδης έχει «κλειδώσει» το αργυρό μετάλλιο, ωστόσο, ο στόχος είναι να διατηρήσει τον τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή, που κέρδισε πέρσι στο Σπλιτ.

Στη δέκατη ιστιοδρομία που έγινε σήμερα, ο Κοντίδης ήταν 14ος, ανοίγοντας την ψαλίδα από το δεύτερο Matthew Wearn στους 4 βαθμούς – ο Αυστραλός έχει 45β ποινής και ο Κοντίδης 41β. Τρίτος είναι ο Βρετανός Elliot Hanson με 60β ποινής και τέταρτος ο Νεοζηλανδός Meech με 63β. Με αυτά τα δεδομένα ο Κύπριος Ολυμπιονίκης εξασφάλισε μετάλλιο, το οποίο θα είναι μίνιμουμ το αργυρό.

Για να πάρει το χρυσό, αρκεί να τερματίσει στην κούρσα μεταλλίων μάξιμουμ μια θέση πίσω από τον Αυστραλό Wearn.

Μέσα από τον αγώνα στο Άαρχους ο Κύπριος ιστιοπλόος, έγινε ο πρώτος Κύπριος αθλητής που εξασφαλίζει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκυο 2020.