Ολυμπιακός-Δόξα 0-0: Αγώνας (χ)ωρίς ουσία

Ο Ολυμπιακός και η Δόξα έμειναν στο ισόπαλο 0-0 στο Μακάρειο στάδιο στον τελευταίο αγώνα της 1ης αγωνιστικής του Κυπριακού πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός και η Δόξα έμειναν στο ισόπαλο 0-0 στο Μακάρειο στάδιο στον τελευταίο αγώνα της 1ης αγωνιστικής του Κυπριακού πρωταθλήματος. Οι δύο ομάδες δεν έφτιαξαν πολλές φάσεις και δεν απείλησαν τις αντίπαλες εστίες. Η Δόξα παρά το ότι είχε την κατοχή αυτή ήταν ανούσια.

Λίγες φάσεις, η Δόξα την υπεροχή

Το πρώτο ημίχρονο μας επιφύλασσε λίγες φάσεις από τις δύο ομάδες με την Δόξα να είναι η ομάδα που είχε την υπεροχή. Στο 1’ ο Ολυμπιακός έφυγε αντεπίθεση αλλά ο Τόρες αιφνιδιάστηκε με αποτέλεσμα να μην κάνει καλό κοντρόλ και να δώσει την ευκαιρία στην άμυνα της Δόξας να διώξει σε κόρνερ. Στο 8’ η Δόξα έκανε την πρώτη της φάση όταν ο Ασαμόα έκλεψε στο χώρου του κέντρου και έδωσε στον Κένιτι που μέσα από την περιοχή ανάγκασε τον Χίντι σε απόκρουση. Στο 13’ η Δόξα απείλησε ξανά όταν μετά από κόρνερ ο Ζατλ έκανε την κεφαλιά αλλά ο Ασαμόα δεν κατάφερε να μπει στην φάση και να σπρώξει την μπάλα στο γήπεδο. Στο 34’ ο Ολυμπιακός απείλησε όταν μετά από αντεπίθεση ο Τσιακλής έβγαλε σέντρα και ο Κάστρο έκανε με την μία το σουτ με τον Γκρέμσλ να αποκρούει.

Ακόμη λιγότερες φάσεις

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα ήταν ακόμη πιο χαμηλός και είδαμε ακόμη λιγότερες φάσεις. Στο 54’ ένα σουτ του Παντελή αποκρούστηκε εύκολα από τον Γκρέμσλ ενώ στο 56’ ήταν σειρά του Χίντι να αποκρούσει σουτ του Πουτζιουρή. Η μεγαλύτερη φάση στον αγώνα ήρθε στο 72’ όταν ο Κάστρο εκτέλεσε κόρνερ και η μπάλα πήγε στο δεύτερο δοκάρι στον Τόρες ο οποίος αν και μπροστά από κενή εστία αιφνιδιάστηκε και βρήκε την μπάλα με το στομάχι και την έστειλε έξω. Στο 83’ ο Κονσεϊσάο έκανε καλή ατομική προσπάθεια και έδωσε στον Σισοκό του οποίου το σουτ έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χίντι. Στο 85’ ξανά ο Κονσεϊσάο έκανε ατομική προσπάθεια και έστρωσε για σουτ όμως η μπάλα ενώ είχε πορεία στα δίχτυα κτύπησε πάνω στον Ζάτλ που ήταν οφσάιντ. Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να κάνουν τίποτα άλλο στα εναπομείναντα λεπτά και έτσι έμεινε το 0-0 με τις δύο ομάδες να παίρνουν τον πρώτο τους βαθμό στην φετινή σεζόν.