Δεν τον άφησε να ανοίξει το «δώρο» του

Ισόπαλο 1-1 έληξε το Ολυμπιακός – ΑΕΛ, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν τις βαθμολογικές απώλειες της Δόξας

Δεν εκμεταλλεύτηκε  τη χθεσινή  ήττα της Δόξας ο Ολυμπιακός κάνοντας το «έργο» του πιο δύσκολο στη προσπάθεια για παραμονή στη κατηγορία.  Με αυτή τη ισοπαλία η ομάδα του Τακτακαλά μείωσε τη διαφορά απο την Δόξα στους οκτώ βαθμούς, έξι αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Α Μέρος

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με στόχο να επιβάλουν το ρυθμό τους. Στα πρώτα λεπτά αυτός που έλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού ήταν ο Ολυμπιακός.

Πρώτη φάση του παιχνιδιού ήταν για τους γηπεδούχους με τον Πεχλιβάνη να κάνει το σουτ αλλά τον Ολιβέιρα να αποκρούει σταθερά . Η ΑΕΛ δημιούργησε την πρώτη της φάση στο 12ο λεπτό με τον Μακρή να κάνει το σουτ αλλά ήταν αδύναμο με αποτέλεσμα ο Μολ να απεκρούει εύκολα.

Δύο λεπτά αργότερα μετά απο εκτέλεση κόρνερ του Μιραλάς ο Κοντινέλα έπιασε τη κεφαλιά και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.
Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση καθώς έφτασε στην ισοφάριση στο 20 λεπτό μετά απο ωραία συνεργασία και τελικό αποδέκτη τον Χαραλάμπους που νίκησε τον Ολιβέιρα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σημειώσουν και δεύτερο γκολ μετά απο δύο λεπτά και πάλι με τον Χαραλάμπους αλλά μετά απο παρέμβαση του VAR το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του Νάνι στον Μεντόγεβιτς.

Το παιχνίδι στα επόμενα λεπτά είχε γρήγορο ρυθμό με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει αλλά οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικές.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ 1-1.

Β Μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει πιο δυναμικά. Στο 49ο λεπτό οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Αλσεούς να φεύγει τετ α τετ αλλά να μην καταφέρνει να νικήσει τον Ολιβέιρα που απέκρουσε σε κόρνερ.
Στο 60ο λεπτό η ΑΕΛ δημιούργησε τη πρώτη της φάση στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πεχλιβάνη να κάνει το σουτ αλλά ο Μολ να απεκρούει σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο απειλητικοί και στο 66ο λεπτό έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία με τον Πεχλιβάνη να κάνει το σουτ αλλά να μην μπορεί να βρει στόχο καθώς η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

O Oλυμπιακός έψαξε περισσότερο το γκολ αλλά δεν μπόρεσε να το βρει. Ένα σουτ του Χριστοδούλου στο 76ο λεπτό που ήταν άστοχο και ένα του Ντουρμισάι στο 85ο λεπτό που απέκρουσε εύκολα ο Ολιβέιρα ήταν οι εναπομείναντες φάσεις του παιχνιδιού.
Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να μοιράζονται απο ένα βαθμό.

Ολυμπιακός: Μολ, Μουκτάρης, Έσελινκ, Χριστοδούλου, Πεχλιβάνης, Νάνι, Γκόρουπετς, Χαραλάμπους, Αλσέους, Ντουρμισάι, Κορομά

ΑΕΛ: Φερνάντες, Φραντζής, Μεντόγεβιτς, Μιραλάς, Μακρής, Παντελή, Φιλίποβιτς, Κολιάς, Μπίλοβαρ, Ζαχαρία, Κοντινέλα

Σκόρερ: 20′ Χαραλάμπους / 15′ Κοντινέλα

Κίτρινες: 9′ Μουκτάρης / 66′ Παπαφώτης