Ολυμπιακός - Εθνικός Άχνας 3-2: Τρίποντο καρδιάς και ξέφυγε!

Τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό και βαθιά βαθμολογική ανάσα

Σ’ ένα παιχνίδι τεράστιας σημασίας, ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει του Εθνικού Άχνας με 3-2. Τρεις φορές κατάφερε ο Ολυμπιακός να πάρει το προβάδισμα, δυο φορές ισοφάρισε ο Εθνικός. Σωτηρίου, Τόρες και Σαμαράς σκόραραν για τον Ολυμπιακό, ενώ δυο φορές βρήκε στόχο ο Πιντσέλι.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε ο αγώνας. Μόλις στο 5’ ο Παχίπης βρέθηκε σε πολύ καλή θέση από δεξιά για μπαλιά, την έκανε, και ο Σωτηρίου με κεφαλιά νίκησε τον Μπογκαντίνοφ για να γράψει το 1-0. Ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράσει, και στο 11’ κέρδισε πέναλτι με τον Κιπιάνι. Η κάμερα πάντως δεν δείχνει επαφή μεταξύ των Κιπιάνι και Πουγιούκα. Την εκτέλεση πάντως ανέλαβε ο Πιντσέλι και έγραψε το 1-1 στο 12’ του αγώνα. Στο 20’ ο Τόρες με εκπληκτικό κατέβασμα σε μπαλιά του Πεχλιβάνη, βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπογκαντίνοφ, με τον τερματοφύλακα να σώζει ενστικτωδώς με το σώμα του το σουτ του Τόρες. Η επόμενη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε στο 35’ όταν μετά από κόρνερ ο Χριστοφίδης έπιασε την κεφαλιά όμως ο Μπογκαντίνοφ έδειξε τα αντακλαστικά του. Στο 41’ ο Φιλίποφ δοκίμασε το πόδι του από πολύ μακριά, με τη μπάλα να φεύγει ψηλά έξω από την εστία του Χίντι. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου.

Δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός. Στο 49’ ο Χρισοφίδης έπιασε μια κεφαλιά στην περιοχή, με την μπάλα όμως να φεύγει ψηλά έξω από την εστία του Εθνικού. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τόρες διπλασίασε τα τέρματα του Ολυμπιακού. Μετά από μια εξαιρετική μπαλιά στην περιοχή ο ποδοσφαιριστής του Ολυμπιακού ανέβηκε πιο ψηλά από όλους, έπιασε την κεφαλιά και κάρφωσε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπογκατίνοφ για να γράψει το 2-1. Στο 57’ ο Πεχλιβάνης πέρασε όποιο βρήκε μπροστά του, έκανε και το σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπογκαντίνοφ. Στο 61’ο Χαραλάμπους βρέθηκε σε καλή θέση για σουτ (λίγο έξω από την περιοχή του Χίντι), δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Χίντι. Στο 83’ ο Μιγκελίτο έφυγε στην αντεπίθεση έδωσε ωραία στον Πεχλιβάνη, ο οποίος έκανε το σουτ, όμως δεν βρήκε στόχο. Στο 86’ όμως ο Πιντσέλι έφερε το παιχνίδι στα ίσα, όταν με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Χίντι και έγραψε το 2-2. Η απάντηση του Ολυμπιακού όμως ήταν άμεση. Στο 91’ ο Μιγκελίτο βρέθηκε στο ύψος της περιοχής, έκανε το σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Αρέστη με τον Ψευδιώτη να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Σαμαράς και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπογκαντίνοφ. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα.

Ολυμπιακός (Μιχαήλ): Χίντι, Πουγιούκας, Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο, Τόρες, Παχίπης, Σεραφείμ (64' Πολυκάρπου), Σαμάρας, Χριστοφίδης, Αντωνίου (52' Καπαρτής), Σωτηρίου

Εθνικός Άχνας (Τσιχράντζε): Μπογκαντίνοφ, Στόιτσιεφ (45' Ρόγκατς), Πιντσέλι, Κιπιάνι, Χαραλάμπους, Ενέσκου, Κυπριανού, Τσικάρσκι, Φιλίποφ (45' Ιλουρίτζε), Αρέστη, Ντόβμπνια

Σκόρερς: Σωτηρίου, Τόρες, Σαμαράς / Πιντσέλι (x2)

Κίτρινες Κάρτες: Παχίπης / Στόιτσεφ (6η), Ρόγκατς (3η), Αρέστη (3η), Πιντσέλι (3η), Κιπιάνι (3η)

Κόκκινες Κάρτες: - / -

Το φιλμ του αγώνα:

96' Τέλος του αγώνα, μια προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας

95' Δεν έχει πρόβλημα το παιχνίδι επαναρχίζει

94' Στο έδαφος ο Χριστοφίδης με πρόβλημα

92' Ο Σαμαράς έστειλε με μπόλικη δύναμη τη μπάλα στο δεξιό παραθυράκι του Μπογκαντίνοφ

91' ΓΚΟΛ! 3-2

90' Πέναλτι κερδίζει ο Ολυμπιακός, καθώς μετά από σουτ του Μιγκελίτο, ο Αρέστη σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι

89' Δυνατό σουτ του Ιλουρίτζε, στα χέρια του Χίντι η μπάλα

89' Πέντε τα επιπλέον λεπτά 86' Ο Πιντσέλι θα φέρει το παιχνίδι στα ίσα, με ένα πολύ δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή

85' ΓΚΟΛ! 2-2

83' Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό, ο Μιγκελίτο, δίνει στον Πεχλιβάνη, αυτός κάνει το σουτ, έξω η μπάλα

81' Σέντρα από τον Πιντσέλι, κεφαλιά του Χαραλάμπους στα χέρια του Χίντι

77' Σηκώθηκε ο Χίντι και συνεχίζει κανονικά

76' Έχει πρόλβημα ο Χίντι και είναι στο έδαφος. Μέσα και το ιατρικό τιμ της ομάδας

73' Πατά καλύτερα στο γήπεδο ο Ολυμπιακός. Οι παίκτες του Χρύση Μιχαήλ ελέγχουν τον αγώνα και είναι πολύ κοντά στην 3η τους φετινή νίκη

70' Στην περιοχή ο Σωτηρίου, πέφτει στο έδαφος, τίποτα λέει ο Ψευδιώτης και κιτρινίζει μάλιστα τους Σωτηρίου και Πιντσέλι

67' Εκτελεί ο Ενέσκου, κεφαλιά του Χαραλάμπους, χωρίς δύναμη η μπάλα στα χέρια του Χίντι

66' Μπαλιά του Τσικάρσκι από αριστερά, διώχνει ο Πουγιούκας σε κόρνερ

64' Δεύτερη αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Σεραφείμ, μέσα ο Πολυκάρπου

61' Δοκιμάζει το πόδι του από το ύψος της περιοχής ο Χαραλάμπους, ψηλά έξω η μπάλα

60' Ωράια πάσα στον Καπαρτή που από αριστερά έχει χώρο, προσπαθεί να μπει στην περιοχή, τον σταματά ο Τσικάρσκι όμως και κερδίζει και το φάουλ ο παίκτης του Εθνικού

57' Ο Πεχλιβάνης κάνει ότι θέλει. Πέρασε από δυο ποδοσφαιριστές του Εθνικού, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από αριστερό δοκάρι του Μπογκαντίνοφ

54' Εξαιρετική σέντρα από αριστερά, με τον Τόρες να πηδά πιο ψηλά από όλους και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπογκαντίνοφ

53' ΓΚΟΛ! 2-1

52' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Έξω ο Αντωνίο, μέσα ο Καπαρτής

49' Ωραία εκτέλεση, κεφαλιά του Χριστοφίδη, πάνω από τα δοκάρια

48' Φάουλ κερδίζει ο Ολυμπιακός κάπου ανάμεσα στο κέντρο και την περιοχή του Εθνικού

47' Διπλή αλλαγή είχαμε για τον Εθνικό στο ημίχρονο. Πέρασαν έξω οι Στόιτσεφ και Φιλίποφ, και στη θέση τους μπήκαν οι Ιλουρίτζε και Ρόγκατς

46' Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο, μια προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας

45' Τέλος ημιχρόνου, μια προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας

44' Εκτελεί ο Μιγκελίτο, διώχνει με γροθιές ο Μπογκαντίνοφ προ του Χριστοφίδη

44' Ένα το επιπλέον λεπτό

43' Ακόμη ένα κόρνερ κερδίζει ο Ολυμπιακός

41' Εκτελεί ο Ενέσκου αυτή τη φορά, διώχνουν οι του Ολυμπιακού, δυνατό σουτ του Φιλίποφ, πάνω από την εστία η μπάλα

40' Εκτελεί ο Κιπιάνι, έγινε η κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε στο πλάι με τον Ενέσκου να επαναφέρει και να κερδίζει κόρνερ

39' Έξυπνη πάσα από τον Ενέσκου στον Σικάρσκι, αυτός κάνει τη μπαλιά, η μπάλα κοντράρει και έχουμε κόρνερ

37' Αντεπίθεση για τον Εθνικό, με τον Σικάρσκι να δίνει στον Χαραλάμπους, αυτό να κάνει το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά έξω

35' Ωραία εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Χριστοφίδη και μεγάλη επέμβαση του Μπογκαντίνοφ

34' Εκτελεί ο Μιγκελίτο, διώχνει ο Ενέσκου σε κόρνερ

33' Φάουλ για τον Ολυμπιακό σε καλό σημείο για μπαλιά από δεξιά, και κίτρινη στον Στόιτσεφ

32' Πέρασε το κόρνερ χωρίς πρόβλημα για τον Εθνικό

31' Καλή ενέργεια από τους παίκτες του Ολυμπιακού, κερδίζουν κόρνερ

28' Συνεχίζεται το παιχνίδι, δεν είναι σοβαρό το πρόβλημα του Μπογκαντίνοφ

27' Από δεξιά έφυγε ο Τόρες, κάνει και την μπαλιά, πρώτος ο Μπογκαντίνοφ στη μπάλα, ενώ συγκρούστηκε με τον Παχίπη και φαίνεται να έχει πρόβλημα ο πορτιέρο του Εθνικού

23' Καλός ο ρυθμός του αγώνα, με τις δυο ομάδες να έχουν διάθεση για να επιτεθούν καθώς θέλουν τη νίκη

20' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τόρες με εκπληκτικό κατέβασμα σε μπαλιά του Πεχλιβάνη, βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπογκαντίνοφ, με τον τερματοφύλακα να σώζει ενστικτωδώς με το σώμα του το σουτ του Τόρες

18' Κίτρινη κάρτα στον Παχίπη, για σκληρό φάουλ κοντά στην περιοχή του Εθνικού Άχνας

16' Το τέρμα αυτό ήρθε σε ένα πολύ σημαντικό χρονικό σημείο για τον Εθνικό Άχνας

13' Με μπόλικη δύναμη εκτέλεσε ο Πιντσέλι, σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να κάνει κάτι ο Χίντι

12' Εκτελεί ο Πιντσέλι και ΓΚΟΛ! 1-1

11' Πέναλτι για τον Εθνικό Άχνας, σε μια φάση που δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση από τον Πουγιούκα στον Κιπιάνι

10' Εκτελεί ο Ενέσκου, διώχνει με γροθιές ο Χίντι

9' Δοκιμάζει το πόδι του ο Κιπιάνι, η μπάλα κοντράρει και έχουμε κόρνερ για τον Εθνικό Άχνας

8' Έξυπνη μπαλιά του Πιντσέλι προς τον Κιπιάνι, ο οποίος πάτησε περιοχή όμως έχασε το κοντρόλ και έτσι η ευκαιρία έκανε φτερά

6' Ο Παχίπης έκανε τη μπαλιά από δεξιά και ο Σωτηρίου με δυνατή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπογκατίνοφ

5' ΓΚΟΛ! 1-0

4' Εκτελεί ο Σεραφείμ διώχνουν οι του Εθνικού στα τυφλά, και ξανά ο Ολυμπιακός στην επίθεση

3' Φάουλ κερδίζει ο Ολυμπιακός λίγο μπροστά από το χώρο του κέντρου και από αριστερά

0' Σέντρα στον αγώνα, μια προσφορά της Ελληνικής Τράπεζας

Ολυμπιακός: Τελευταία Ενημέρωση