Ολυμπιακός – Πάφος 3-0: Τριάρα ελπίδας

Τριάρα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πήρε μία αρκετά σημαντική νίκη με 3-0 απέναντι στην Πάφο, αφού μείωσε την διαφορά του από την Πάφο από τους εννέα βαθμούς στους έξι βαθμούς και αναπτέρωσε την ελπίδα του για παραμονή στην κατηγορίας. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Τακτακαλά σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ενώ τα γκολ της αναμέτρησης σημείωσαν οι Πολίτσι (25'), Τριμπό (77’) και Κάστρο (89').

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Πάφος είχε την κατοχή στα αρχικά στάδια του αγώνα, χάνοντας και μία τεράστια διπλή ευκαιρία στο 18’, όταν ο Χριστοφίδης έκοψε στην γραμμή το σουτ του Ρόγκουλιτς, ενώ στη συνέχεια ο Σικόρσκι έστειλε την μπάλα έξω. Ο Ολυμπιακός ανέβασε σταδιακά ρυθμό και στο 25’ άνοιξε το σκορ, με τον Κόπριβετς να χάνει την μπάλα και στη συνέχεια ο Πολίτσι δεν «συγχώρεσε» το λάθος του και έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίκτυα. Η ομάδα της Λευκωσίας προσπάθησε να σημειώσει και δεύτερο γκολ στη συνέχεια, με σημαντικότερες ευκαιρίες την εκτέλεση φάουλ του Πολίτσι στο 38’ που πέρασε λίγο έξω, και μία προβολή του Πεχλιβάνη στο 43’ που πέρασε επίσης έξω. Η Πάφος είχε μία καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν ο Χίντι έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Γιάντζα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Πάφος έχασε μία καλή ευκαιρία στο 52’ με τον Ρόγκουλιτς, ενώ στο 53’ ο Κόπριβετς έδιωξε με υπερένταση το σουτ του Πολίτσι. Στο 60’ η Πάφος είχε μία άλλη καλή ευκαιρία με το πλασέ του Μπρουλς να περνά λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χίντι. Στη τελευταία λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός «τελείωσε» το παιχνίδι με ένα γκολ του Τριμπό στο77’, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Πολίτσι, ενώ το γκολ του νεοεισελθών Κάστρο στο 89’ ήταν το κερασάκι στην τούρτα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Ολυμπιακός: Οι δύο συμμετέχοντες στο πρώτο γκολ του Ολυμπιακού είναι και αυτοί που ξεχώρισαν στον αγώνα. Ο Τριμπό δεν σταμάτησε να τρέχει λεπτό και από αυτόν ήρθε και η μπαλιά για να κάνει το λάθος ο Κόπριβετς, μετά το οποίο σκόραρε ο Πολίτσι, ενώ στη συνέχεια με το γκολ του «τελείωσε» τον αγώνα. Ο Πολίτσι σκόραρε, ήταν γενικότερα παντού, είχε πολλά τρεξίματα και είχε μία πολύ θετική εμφάνιση.

Πάφος: Μετά από τέτοια ήττα δεν μπορεί να υπάρχει κάποιος στους διακριθέντες.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Ολυμπιακός: Δεν υπάρχει παίκτης που να μην έπαιξε καλά. Η τρίαρα μιλά από μόνη της.

Πάφος: Εκτός τόπου και χρόνου ο Σικόρσκι στον αγώνα, ο οποίος αποσύρθηκε στο ημίχρονο από τον προπονητή του. Δεν ήταν καλά του και ο Κόπριβετς που το δικό του λάθος έφερε το πρώτο τέρμα του Ολυμπιακού. Δεν έκαναν ούτε τα βασικά οι παίκτες του Πρέσλιο