Πάφος FC-Ολυμπιακός 1-1: Όρθιος με Πουγιούκκα!

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Πολύτιμο βαθμό πήρε ο Ολυμπιακός στην Πάφο επί της τοπικής ομάδας, παίρνοντας την ισοπαλία με 1-1. Ο Άγγελος Πουγιούκκας με κεφαλιά στο 86' ισοφάρισε το γκολ του Γκουλόν στο 72’. Στους 16 βαθμούς ο Ολυμπιακός, στους 21 η Πάφος.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό στην Πάφο.Στο 9’ ο Γιάνζα πάσαρε στον Σικόρσκι, ο οποίος έκανε ένα σουτ που πέρασε ψηλά άουτ. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν σιγά σιγά στα αρχικά στάδια του αγώνα να επιβάλουν τον ρυθμό τους και ήταν πιο επιθετικοί. Από την άλλη, ο Ολυμπιακός πρόσεχε τα νώτα του και κοίταζε να απειλήσει την αντίπαλη εστία με αντεπιθέσεις. Στο 28’, ο Μπρουλς είχε ένα σουτ που έφυγε λίγο άουτ από βολέ του Κόπριβετς. Ο ρυθμός του αγώνα έγινε πιο γρήγορος όσο περνούσαν τα λεπτά και οι γηπεδούχοι έχασαν πολύ σημαντική ευκαιρία στο 44’. Ήταν η ωραία αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Γκάμποφς έκανε την μπαλιά στην περιοχή, όμως ο Σικόρσκι απέτυχε να βρει την μπάλα φάτσα με τον Χίντι. Έτσι,  η ισοπαλία χωρίς γκολ «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Η επανάληψη ξεκίνησε με ευκαιρία για την Πάφο. Ο Κριστιάν Μπρουλς με πολύ ωραίο σουτ στο 49’ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ στην κίνηση του Ρόγκουλιτς από γύρισμα του Γιάνζα πέρασε λίγο άουτ από την εστία του Χίντι. Η Πάφος, στη συνέχεια, ενέτεινε την πίεση της και βρήκε αυτό που έψαχνε στο 72’, Ο Μπρουλς εκτέλεσε το φάουλ και ο Γκουλόν με ωραία κεφαλιά σημείωσε το 1-0. Ο Ολυμπιακός απείλησε για πρώτη φορά στο 77’ με ωραία προσπάθεια και σουτ του Πεχλιβάνη που έφυγε λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ισοφαρίσουν στο 86’. Ο Σαμάρας εκτέλεσε το φάουλ και ο Πουγιούκκας στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Στις καθυστερήσεις, ο Ντομίνγκεζ με κεφαλιά ανάγκασε τον Χίντι σε δύσκολη απόκρουση.

Πάφος:  Κόπριβετς, Ντομίνγκεζ, Σικόρσκι(69' Καμαρά), Μπρουλς (76' Χριστοδούλου), Ντεούλ (90' Χόριτς),  Γκάμποβς, Φυλακτού, Ρόγκουλιτς, Γιάνζα, Μοστέφα, Γκουλόν

Ολυμπιακός: Χίντι, Πολυκάρπου (69' Πουγιούκκας), Πεχλιβάνης, Μιγκελίτο,Τόρες (60' Καπαρτής), Παχίπης, Σεραφείμ (82' Παντελή), Σαμάρας, Χριστοφίδης, Αντωνίου, Σωτηρίου