Εθνικός Άχνας - Ομόνοια 2-2: Στραβοπάτημα στην πρεμιέρα του Πέτεφ

Εθνικός Άχνας και Ομόνοια έμειναν στο 2-2 σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι

Σε έναν αγώνα με δυο τελείως διαφορετικά ημίχρονα, Εθνικός Άχνας και Ομόνοια έμειναν στο 2-2. Στο πρώτο ημίχρονο μπήκαν όλα τα τέρματα με την αμυντική λειτουργία και των δυο ομάδων να είναι πραγματικά κακή. Από την άλλη όμως ήταν ένα από τα πιο καλά ημίχρονα που έχουμε δει στο φετινό πρωτάθλημα. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν εντελώς διαφορετικός, ενώ το σημείο που έκρινε τον αγώνα ήταν το χαμένο πέναλτι του Ντάρμπισαϊαρ στο 57’.

Δυνατά μπήκαν και οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο. Η Ομόνοια είχε την κατοχή στα πρώτα 10’ λεπτά του αγώνα χωρίς όμως να μπορέσει να φτάσει σε κάποια τελική. Στο 11’ ο Εθνικός κέρδισε ένα φάουλ πολύ μακριά από την εστία της Ομόνοιας, πιο κοντά στο χώρο του κέντρου. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πιντσέλι και έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Φελτχούιζεν που δεν μπορούσε να κάνει κάτι. Οι «Πράσινοι» προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, όμως στο 12’ το σουτ του Τζαρζίνιο σταμάτησε στο δοκάρι του Μπογκαντίνοφ, ενώ στη συνέχεια το σουτ του Χριστοφή έφυγε έξω. Στο 17’ ο Εθνικός Άχνας κέρδισε ένα κόρνερ του οποίου η εκτέλεση του έφερε ένα μπέρδεμα στην περιοχή της Ομόνοιας και μετά από κόντρα η μπάλα πήρε πορεία προς το τέρμα, με τον Φελτχούιζεν να λέει όχι. Η συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακή. Στο 29’ η Ομόνοια έκανε μια πραγματικά εξαιρετική επίθεση, με τον Ντάρμπισαϊαρ να κατεβάζει με το κεφάλι στον Χριστοφή, αυτός από δεξιά να κάνει μια ντρίμπλα και μπαλιά στην περιοχή, και ο Λόπες με κεφαλιά να γράφει το 1-1. Ο Εθνικός όμως δεν έμεινε αρκετή ώρα πίσω στο σκορ καθώς στο 31’ και έπειτα από βολέ του Μπογκαντίνοφ, ο Ενέσκου ήταν μόνος απέναντι σε τέσσερις αμυντικούς, βρήκε τον τρόπο να κάνει το σουτ, και νίκησε τον Φελτχούιζεν γράφοντας το 2-1. Όμως ο Χριστοφή είχε διαφορετική άποψη και δυο λεπτά αργότερα έπειτα από κακή απομάκρυνση του Αρέστη, έπιασε την μπάλα στην περιοχή του Εθνικού, έκανε το σουτ και νίκησε τον Μπογκαντίνοφ για δεύτερη φορά. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η Ομόνοια έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία όμως ο Μπογκαντίνοφ ήταν μπλόκαρε σωστά την κεφαλιά του Λόπες.

Πιο δυνατά μπήκε ο Εθνικός Άχνας στο δεύτερο ημίχρονο, ο οποίος έφθανε αρκετά συχνά έξω από την περιοχή του Φελτχούιζεν. Με την πάροδο του χρόνου η Ομόνοια ανέβαζε στροφές, και στο 56’ μάλιστα κέρδισε πέναλτι, όταν ο Λόπες πάτησε πάνω στο πόδι του Αρέστη και βρέθηκε στο έδαφος. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντάρμπισαϊαρ, ο οποίος όμως δεν βρήκε στόχο μιας και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Εθνικού Άχνας. Στο 60’ ο Μαργκάσα σέρβιρε εξαιρετικά τον Λόπες και αυτός με βολέ από πολύ καλή θέση, ανάγκασε τον Μπογκαντίνοφ σε μια εξαιρετική απόκρουση. Έξι λεπτά αργότερα ο Χριστοφή δοκίμασε το πόδι του όμως δεν βρήκε στόχο. Επόμενη καλή στιγμή στον αγώνα καταγράφηκε στο 89’ όταν μετά από μπαλιά του Μαργκάσα ο Λόπες έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια.

Εθνικός Άχνας (Τσιχράντζε): Μπογκαντίνοφ, Πιντσέλι, Κιπιάνι (60' Φιλίποφ), Χάτζιαρος (45' Στόιτσεφ), Χαραλάμπους, Ενέσκου, Κυπριανού (70' Ιλουρίτζε), Σικάρσκι, Μουλαζίμης, Αρέστη, Ντοβμπνια

Ομόνοια (Πέτεφ): Φελτχούιζεν, Γουίλιαμ, Άλεξ, Τζαϊλσον (83' Παναγιώτου), Τζαρζίνιο (72' Αζίζ), Λόπες, Μαντούρο, Ντάρμπισαϊρ (83' Μπεντέκε), Μαργκάσα, Κατελάρης, Χριστοφή

Σκόρερς: Πιντσέλι, Ενέσκου / Λόπες, Χριστοφή

Κίτρινες Κάρτες: Χάτζιαρος, Μπογκαντίνοφ / Μαντούρο, Ντάρμπισαϊαρ

Κόκκινες Κάρτες: - / -