ΑΕΛ-Ομόνοια 2-3: «Πράσινο» το ντέρμπι με υπογραφή του Καντέ

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στο Τσίρειο

Σε έναν αγώνα που ήταν μια πραγματική γιορτή και διαφήμιση του ποδοσφαίρου, η Ομόνοια νίκησε την ΑΕΛ με 3-2 στο Τσίρειο, πραγματοποιώντας την καλύτερη της εμφάνιση με τον Ιβάιλο Πέτεφ στον πάγκο.

Το παιχνίδι είχε πολλές ανατροπές και επιφύλασσε αρκετές συγκινήσεις. Η Ομόνοια προηγήθηκε με τον Νταρμπισαίρ, η ΑΕΛ γύρισε το παιχνίδι με τα γκολ των Αρουαμπαρένα και Αβραάμ όμως οι «πράσινοι» έκαναν την ανατροπή στην ανατροπή, έχοντας για ήρωα τον Καντέ ο οποίος σημείωσε δυο πανέμορφα γκολ.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με μια μεγάλη ευκαιρία για λογαριασμό των φιλοξενουμένων. Η Ομόνοια «άγγιξε» το γκολ πριν καν συμπληρωθεί το 2ο λεπτό με τον Καντέ, ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Τεϊσέιρα να βάζει το πόδι του την τελευταία στιγμή και να απομακρύνει σε κόρνερ. Οι «πράσινοι» ήταν καλύτεροι στο πρώτο 10λεπτο όμως δεν δημιούργησαν σε αυτό το διάστημα κάποια άλλη αξιόλογη φάση.

Σταδιακά, οι γηπεδούχοι άρχισαν να ανεβάζουν την απόδοση τους και να γίνονται πιο επικίνδυνοι. Παράλληλα όμως, οι παίκτες της Ομόνοιας επιτίθονταν με μεγάλη ταχύτητα όταν έβρισκαν χώρους λόγω του ότι οι γηπεδούχοι πίεζαν πολύ ψηλά.

Στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Βύντρα μέσα στην περιοχή. Η επαναληπτική προβολή δείχνει ότι η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Ελλαδίτη ο οποίος βρισκόταν σε ανισορροπία. Η προσπάθεια του Βύντρα να στηριχτεί και να βρει την ισορροπία του ήταν ο λόγος που δεν έδειξε την άσπρη βούλα ο Χρίστος Νικολαϊδης, όπως ανέφερε ο Κύπριος διαιτητής στους ανθρώπους της ΑΕΛ.

Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό με ένα εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση από την Νταρμπισαϊαρ μετά από σέντρα ακριβείας του Καντέ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι», οι οποίοι χρειάστηκαν κάποια λεπτά μέχρι να ανασυνταχθούν, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους μετά το 25ο λεπτό και έψαξαν με μανία το γκολ της ισοφάρισης. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να εξαργυρώσουν την υπεροχή τους και να γυρίσουν τούμπα το παιχνίδι μέσα σε ένα τετράλεπτο-φωτιά. Στο 36’ ο Αβραάμ έφερε το παιχνίδι στα ίσα με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Σίλβα. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική ανατροπή, με τον Αρουαμπαρένα να καρφώνει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από σέντρα του Σίλβα. Η ομάδα της Λεμεσού πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα, ψυχολογικό και αγωνιστικό.

Στην επανάληψη ο Πέτεφ έριξε στο παιχνίδι τους Αντόνια και Κιπιάνι, κάνοντας πιο επιθετική την ομάδα του. Η Ομόνοια ισοφάρισε στο 60ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ του Καντέ από το ύψος της περιοχής. Η μπάλα χτύπησε σε αμυντικό της ΑΕΛ και ξεγέλασε τον Βοζίνια.

Το παιχνίδι πήρε ένα ξέφρενο ρυθμό μετά το 60ο λεπτό, με τη μπάλα ανεβοκατεβαίνει από τη μια εστία στην άλλη. Στο 62’ η ΑΕΛ έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία. Ο Σίλβα σούταρε ανενόχλητος μέσα από την περιοχή όμως δεν βρήκε στόχο ενώ και είχε και συμπαίκτες του ξεμαρκάριστους στην περιοχή. Ένα λεπτό αργότερα, ήταν η σειρά της Ομόνοιας να φτάσει κοντά στο γκολ. Ο Κιπάνι πλάσαρε από πλεονεκτική θέση όμως ο Βοζίνια έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Βοζίνια βγήκε και απόκρουσε το πλασέ του Νταρμπισαϊαρ, κρατώντας το 2-2.

Στο 78’ ο Βοζίνια απόκρουσε εντυπωσιακά τον κεραυνό του Δημήτρη Χριστοφή μέσα από την περιοχή. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Αλνταϊρ έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, με τη μπάλα να σταματά στο σώμα του Σοάρες.

Η Ομόνοια έκανε την ανατροπή στην ανατροπή στο 85ο λεπτό με ένα πανέμορφο βολέ του Καντέ από μακρινή απόσταση. Ο Βοζίνια βγήκε έξω από την περιοχή του και τροφοδότησε άθελα του τον αμυντικό της Ομόνοιας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα από πολύ μακριά. Η ΑΕΛ έψαξε την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά, χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία στο 93’ με τον Σίλβα όμως ο Μιχαϊλοφ άπλωσε το χέρι και έδειξε τη μπάλα σε κόρνερ. Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε την Ομόνοια να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη.

ΑΕΛ-ΟΜΟΝΟΙΑ 2-3

ΓΚΟΛ: 36’ Αβραάμ, 40’ Αρουαμπαρένα - 18’ Ντάρμπισαϊαρ, 60’ και 86’ Καντέ

ΑΕΛ (ΜΠΑΛΤΑΖΑΡ): Βοζίνια, Αϊρόσα, Γουϊλερ, Τεϊσέιρα, Μιτρέα, Φιντέλις, Λεάντρο, Μπενίτες (67’ Τόρες), Αρουαμπαρένα (80΄Μαύρου), Σάσι, Αβραάμ (56’ Αλνταϊρ).

ΟΜΟΝΟΙΑ (ΠΕΤΕΦ): Μιχαίλοφ, Άλεξ Σοάρες, Τζαίλσον, Ράφα (53’ Κιπιάνι), Μαδούρο, Καντέ, Βύντρα, Ντάρμπισαϊρ, Μαργκάσα (46’ Αντόνια (75’ Δημητρίου)), Μπρέβελτ, Χριστοφή

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Αϊρόσα, Σάσι – Σοάρες, Μαδούρο, Καντέ