Άρης-Ομόνοια 1-1: Ισοπαλία στο φινάλε!

Η Ομόνοια προηγήθηκε με τον Μπρέεβλεντ, αλλά ο Σκούρτης το έφερε Χ

Μοιράστηκαν εντυπώσεις ο Άρης και η Ομόνοια σε  φιλική αναμέτρηση απόψε στο Τσίρειο που έληξε με 1-1. Πολλές δοκιμές από τον Πάμπο Χριστοδούλου, ενώ από την άλλη ο Άρης είχε μια αρκετά καλή παρουσία. Σκούρτης και Μπρέεβελντ τα γκολ του αγώνα. Εντυπωσιακός για άλλη μια φορά ο κόσμος της Ομόνοιας.

Η εικόνα του αγώνα

Αναγνωριστικά άρχισε το ματς στο Τσίρειο Στάδιο. Η Ομόνοια είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά ήταν πολύ ακίνδυνη επιθετικά. Από την άλλη, ο Άρης πρόσεχε περισσότερο τα νώτα του, ενώ προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να απειλήσει την εστία του Παναγή. Το ματς είχε χαμηλό ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, με την Ομόνοια να απειλεί στο 40’. Ήταν η εκτέλεση φάουλ του Καντέ από αριστερά, με τον Μπρέεβελντ να κάνει την γυριστή κεφαλιά στα χέρια του Νουρεντινόσκι. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα στο Τσίρειο σ΄ένα πολύ μέτριο παιχνίδι.

Η επανάληψη ξεκίνησε με γκολ. Στο 47’ ο Μπρέεβελντ με κεφαλιά «παραβίασε» την εστία του Νουρεντινόσκι, γράφοντας το 0-1. Στο 50’ ο ίδιος παίκτης έκανε το σουτ στα χέρια του Νουρεντινόσκι. Μαζεμένες αλλαγές έκαναν στην συνέχεια Μαρτίδης και Χριστοδούλου, θέλοντας να «φρεσκάρουν» τις ομάδες τους. Στο 69’, ο Λεάντρο Γκονζάλεζ από πάσα του Χριστοφή πλάσαρε άουτ απέναντι από τον Νουρεντινόσκι, με την Ομόνοια να ελέγχει το ματς. Στο 78’ ο Δημήτρης Χριστοφή είχε ένα σουτ άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Νουρεντινόσκι έκανε το σουτ που απέκρουσε ο Νουρεντινόσκι. Στο 83’, ο Σκούρτης είχε μια καλή φάση για τους γηπεδούχους με σουτ άουτ. Στο 86’, ο Γκονζάλεζ απέτυχε να νικήσει τον Νουρεντινόσκι σε τετ α τετ μετά από εξαιρετική αντεπίθεση και πάσα του Χριστοφή.Στο 88’, ο Άρης ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά του Σκούρτη από πολύ κοντά. Σκορ που ήταν και το τελικό στον αγώνα.

Οι συνθέσεις:

Άρης: Νουρεντινόφσκι, Αουρέλιο, Μαραγκουδάκης, Νικολίτα, Λεονάρντο, Ντρομπάροφ, Πόλιανετς, Εβαρίστε, Γιούσεφ, Ράντου, Χριστοφόρου

Ομόνοια: Παναγή, Τζαϊλσον, Καντέ, Φαμπρίτσιο, Ουίλιαμ Σοάρες, Μπρέεβελντ, Τουρέ, Μαντούρο, Τζαρσίνιο, Αζίζ, Λόπες

Ομόνοια: Τελευταία Ενημέρωση