Έκοψε τη φόρα της Ομόνοιας και βλέπει εξάδα! (vid)

Ο Τιάγκο πέτυχε το νικητήριο γκολ για τη Νέα Σαλαμίνα, πληγώνοντας ξανά την πρώην του ομάδα

Σπουδαίο τρίποντο για τη Νέα Σαλαμίνα που επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας μέσα στο «Αμμόχωστος». Σε ένα παιχνίδι με πλούσιο θέαμα η ομάδα του Σάββα Πουρσαΐτίδη χάρης σε γκολ του Τιάγκο στο 85’ κατάφερε να πάρει τη νίκη και να μείωση την απόσταση από την εξάδα. Τα γκολ της αναμέτρησης πετύχαν οι Ντορεγκαράι 41’, Κακουλλής 83’ και Τιάγκο 85’.

Με γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λάρνακα με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό.

Η πρώτη μεγάλη φάση στην αναμέτρηση ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 6ο λεπτό, με τον Ψάλτη να κάνει την παράλληλη σέντρα από τα δεξιά, τον Μπρούνο σε πρώτο χρόνο να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μελίσσα.

Πέντε λεπτά μετά η Βαρωσιώτικη ομάδα «απάντησε» με τον Ντορεγκαράι να χάνει μια απίστευτη ευκαιρία! Ο Αργεντινός φορ μόνος απέναντι από τον Ουζόχο στο ύψος της μικρής περιοχής, δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα στέλνοντας την έξω.

Ακολούθως η ομάδα του Φερέρα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε εκ νέου στο 35’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο, που όμως εξουδετέρωσε με υπερένταση ο Μελίσσας.

Κόντρα στην ροή του αγώνα όμως, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 41ο λεπτό! Ο Σεργίου έκανε τη σέντρα από τα δεξιά με τον Ντορεγκαράι να παίρνει ανενόχλητος την κεφαλιά στη καρδιά της περιοχής του Ουζόχο και να στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Νιγηριανού πορτιέρο.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν το προβάδισμα.

Καλύτερα ξεκίνησε στην επανάληψη η Ομόνοια με στόχο να φέρει στα ίσα το παιχνίδι.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για το «τριφύλλι» στο Β’ μέρος ήρθε στο 52’, με το συρτό σουτ του Μπάρκερ από τα δεξιά της περιοχής να καταλήγει στην αγκαλιά του Μελίσσα.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να πιέζουν, ωστόσο η Βαρωσιώτικη ομάδα κλείστηκε καλά στο δικό της μισό και δεν επέτρεψε στο επόμενο 20λεπτο να απειληθεί σημαντικά η εστία της.

Στο 82o λεπτό η Ομόνοια βρήκε το γκολ που έψαχνε, με τον Μπεζούς να πραγματοποιεί εξαιρετική καθετή πάσα στον Κακουλλή ο οποίος με ένα υπέροχο πλασέ έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του εξερχόμενου Μελίσσα.

Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» δεν πτοήθηκαν και δύο λεπτά μετά πήραν εκ νέου προβάδισμα με την εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο να ξεγελάει τον Ουζόχο και να κάνει το 2-1.

Στα τελευταία λεπτά οι «πράσινοι» ενέτειναν την πίεση τους και έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 90+5’, με τον Κακουλλή να κάνει την παράλληλη σέντρα από τα αριστερά και τον Ντισκερουντ να κάνει σε πρώτο χρόνο το πλασέ το οποιος όμως ήταν αδύναμο και έδωσε την ευκαιρία στον Μελίσσα να μαζέψει.

Έτσι η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να πάρει ένα σπουδαίο τρίποντο με το οποίο μείωσε τη διαφορά από την εξάδα.

Νέα Σαλαμίνα (Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντάτκοβιτς, Τσίκο (79' Τιάγκο), Μάντζεκ (88' Μαργκάσα), Καρλίτος, Μποτεάκ (69' Σαλάλιχ), Ντορεγκαράι (79' Τολεμές), Οφόρι, Ντιακιτέ.

Ομόνοια (Φερέρα): Ουζόχο, Λανγκ (58' Γιούστε), Μπρούνο, Λοΐζου (58' Ανσαριφάρντ), Μπάρκερ, Κίτσος (72' Λέτσιακς), Μπασιρού (58' Μπεζούς), Ψάλτης (46' Μάθιους), Μίλετιτς, Ντίσκερουντ, Κακουλλής.

Σκόρερ: 41' Ντορεγκαράι, 85' Τιάγκο / 82' Κακουλλής

Κίτρινες: 34' Οφόρι, 67' Ντιακιτέ, 77' Μελίσσας / 64' Ανσαριφάρντ

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

VAR: Miguel Hugo Filipe